Што е БПА и какво е нејзиното значење?

бпа Малите и средни инвеститори ќе го сретнат акронимот БПА во повеќе од една прилика, но можеби нема да бидат свесни за неговото вистинско значење и влијанието што може да го имаат врз нивното работење на финансиските пазари. Па, БПА не е ништо помалку од акронимот за заработка по акција. Таа е една од променливи најефективни за инвестирање во хартии од вредност што ги сочинуваат берзанските индекси. Надвор од техничките пристапи што ги користите за да направите профитабилна заштеда при купување и продажба на акции на берзата. Тоа е многу релевантна информација за да можете да отварате позиции од сега па натаму.

EPS или заработка по акција во основа се состои во правење пресметка од страна на нето добивка на компанијата дистрибуирана меѓу секоја од акциите што го сочинуваат вкупниот капитален фонд на компанијата. Резултатот од оваа едноставна операција ќе биде она што на крајот ќе одреди колкава е заработката по акција. Beе биде многу лесно да се пресмета и наместо тоа има многу придобивки што може да ги генерира при неговата примена. Особено затоа што е променлива што можете да ја поставите за да го изберете составот на вашето портфолио за инвестиции. Како што прават добар број инвеститори за да го извршат своето работење на пазарите на капитал.

Така што ќе го разберете малку подобро и не можете да ги извршите овие пресметки ништо подобро отколку преку пример за правилно разбирање. Па, ако компанијата има нето добивка од 500 евра, а нејзиниот капитал е составен од 1.000, соодветната EPS или заработка по акција би одговарала на 0,50 евра по акција. Во секој случај во вредностите, БПА е различна и неговата важност варира во зависност од тоа дали овој параметар е поголем или помал. Може да направите споредба помеѓу профитот што е присутен во вредностите на индексот на пазарите на акции.

EPS: ова е индикатор

Пред сè, заработката по акција е показател за инвестирање на берза. Бидејќи тоа ќе биде многу важно во случаи кога дистрибуира дивиденда на своите акционери. До тој степен што може да ви даде многу груба идеја за тоа каква може да биде нивната награда во наредните квартали. Како што е логично да се размисли, заработката по акција се ажурира секоја година во зависност од резултатите на компанијата. Или зголемување или напротив намалување на неговото вреднување. Тоа е исто така поим за вистинскиот статус на котираната компанија.

Од друга страна, не можете да заборавите дека тоа е една од пресметките што ги користат инвеститорите на берзата. Покрај тоа, тој има извонреден однос со уште еден од најкористените акроними во оваа класа на операции, ПО. Во оваа смисла, EPS се смета за еден од најважните параметри за да се утврди колкава е цената по акција на компанијата. Впрочем, тоа ја одредува нејзината проценка на финансиските пазари. Иако ќе биде многу погодно да биде придружено со други варијабли за поголема ефикасност во работењето. Обезбедување поголема безбедност на одлуката што ќе ја донесувате отсега.

Релевантност на нејзината количина

dinero Во секој случај, не е дефинитивен податок за извршување операции на пазарите на акции. Ако не, напротив, може да се случи две или повеќе компании да презентираат иста заработка по акција, но во некои случаи кои бараат поголем напор во резултатите да стигнат до оваа дестинација. Ова е една од причините зошто БПА треба да биде дополнета со други алтернативи за анализа. Не е изненадувачки, што може да биде многу сложено што сте во позиција да го откриете неговото вистинско значење. Или едноставно оставете се да ве понесат препораките на некои финансиски посредници.

Заработката по акција, од друга страна, е многу важна помош за да се знае ако цената на компанијата е ефтина или напротив е скапо. Како последица на овој одлучувачки фактор, тој може да ви помогне во кое финансиско средство може да биде поисплатливо да ги вложите вашите заштеди. Затоа што ќе ви даде непарен сигнал за тоа што треба да правите во секое време. Надвор од трендот во кој тие се врамени: нахакан, мечешки или страничен. Serveе служи за дополнување на вашата одлука на најобјективен можен начин. Без да ризикувате пари на бескорисен начин.

Предности на овој параметар на берзата

бенефицииПостојат многу придобивки, заработката по акција може да ви донесе од сега па натаму. Иако некои од најрелевантните се оние што ве изложуваме подолу за да ги земете предвид во вашето можно работење на берзата.

 • Таа е формирана како една од побезбедни стратегии да влезат на пазарите на акции. Бидејќи, покрај другите причини, тие можат да ви ги дадат потребните индиции за да се одлучите за најдобрите вредности на акциите во моментот.
 • Тоа е одлична можност да се решат вредностите што имаат најдолго патување нагоре Особено, операции насочени на среден и долг рок. Каде што неговиот потенцијал за раст може да биде многу поголем.
 • Тоа е филтер повеќе од важно да ги намалите опциите за набавка. Не е изненадувачки, тоа ќе биде голема помош да се отфрлат низа вредности што нема да бидат најпогодни за отворање позиции во нив. На овој начин, ќе ги заштитите вашите пари со поголеми безбедносни мерки.
 • Служи како совршено надополнување на влезни сигнали кои даваат некои од овие вредности. Така што операциите на пазарите на акции не оставаат на импровизација. И уште помалку од котирани компании кои не се во најдобри услови за да бидат приемчиви за вашите следни набавки на берзата.
 • Без сомнение, таа е една од најобјективните променливи што ги имате. Затоа што на крајот на денот тоа што ти го обезбедува е информации за деловно здравје за тоа финансиско средство каде што сакате да ги инвестирате парите. Нешто толку едноставно, но во исто време и потребно.

Врска со ПЕР

поПЕР, од друга страна, е поврзаност помеѓу цената или вредноста и заработката и е друга од стратегиите што се користат широко во фундаменталната анализа на компаниите, особено на оние котирани на пазарите на акции. Неговиот однос со заработка по акции е повеќе од извонреден, како што можете да видите подолу. Бидејќи всушност, ПЕР исто така обично укажува на тоа дека компанијата е ефтин или скап во одредено време. Од една страна, котирана компанија со висок РЕД може да посочи дека има многу очекувања за цената на нејзините акции да се цени во следните години.

Ако сакате да знаете што е ПЕР на компаниите каде што сакате да ги вложите вашите финансиски придонеси, ништо не е полесно отколку да формализирате некои едноставни пресметки. Како дериват на поделба на цената на вашата цитат помеѓу заработка по акција што се претставува во тие моменти. Неговиот резултат ќе биде вистинскиот ПЕР дека ја имате таа вредност на торбата. Иако може да се примени и на други видови деловно сметководство. Од друга страна, ПЕР заедно со заработката по акција сочинуваат две од најважните информации за да се утврди што треба или не треба да бидат договорените хартии од вредност за да се направат профитабилни нашите активности на берзата.

Предности на шпанската берза

Во секој случај, хартиите од вредност интегрирани на континуираниот пазар претставуваат EPS што нуди непарно изненадување. Затоа што претставува некои позитивни вести во врска со градежниот сектор и некои финансиски субјекти. До тој степен што дава некаква трага за да можете да отворите позиции, без да се изложувате на прекумерни ризици. Затоа што тие велат дека нивната моментална куповна цена е од голема корист за вашите лични интереси. Додека е во друга серија предлози, неговото вреднување во овој момент не е баш ниска цена за неговите акции. Ова ви овозможува поефикасно да ги дефинирате стратегиите за инвестирање што ќе ги имплементирате од овие прецизни моменти.

Од друга страна, дали не знаете дека постојат неколку многу корисни периодични EPS за шпански компании кои не се вклучени во селективниот индекс на шпанските акции? Затоа што навистина, над Ibex 35 Можете исто така да најдете многу сугестивна добивка по акција за да ви донесе повеќе од една радост од овие моменти. Дури и компании со мала или средна вредност, кои се во котирање, имаат добра финансиска состојба. Како за да можете да ги купите нивните акции и да ги искористите можните зголемувања што можат да се развијат на следните трговски сесии.

Бидејќи од анализата на заработката по акција ќе биде многу полесно да се откријат реалните деловни можности генерирани од националните акции. И тоа не може да се открие со други стратегии водени од техничка анализа. Иако некои од овие предлози се уште се погодени од тренд на опаѓање, кој наскоро ќе престане. Секако дека тие ќе бидат најпрофитабилните избори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.