Што е финансиска игралиште

финансиски играч

Во текот на постоењето на финансискиот систем Денес наидовме на не толку поволни периоди во кои владите требаше да преземат некои правни мерки да може да ја контролира економијата на земјата; и тоа е дека, доколку не се донесе одредено законодавство, економијата би била сериозно погодена. Една од практиките создадена за време на едно од овие времиња на кризата е коралито, но што е тоа?

Игротека тоа е, нашироко кажано, ограничување што е наметнато од владата, во кое луѓето немаа бесплатно располагање со своите пари од сметки на определено време, проверливи сметки и штедилници. Но, кога се одржа? За што е? Следно, ќе одговориме на некои од најважните прашања со цел да ги разбереме финансискиот коралито.

Позадина на финансиска игралиште

На третиот ден од декември 2001 година, радикалната влада на официјалниот Фернандо де ла Раа изврши коралито што траеше практично 1 година. Ова се случи во латиноамериканската земја Аргентина. И вистината е дека оваа мерка е нешто што беше целосно радикално во очите на луѓето, токму поради тоа претседателот на Ла Раса беше принуден да се повлече од својата позиција, што пак ја доведе земјата до ситуација распаѓање и нестабилност и социјални и политички; криза која траеше неколку години.

Целта на оваа мерка беше објаснета како желба спречи готовина од банкарскиот систем; на овој начин банките не би претрпеле декапитализација, што несомнено би довело до криза во банкарската паника, поради што би било можно целосно да пропадне банкарскиот систем.

Иако оваа мерка беше преземена, некои други опции што може да се спроведат за да се избегнувајте декапитализација на банките; еден од нив беше оној што го спомена министерот за економија, Доминго Кавало; кој предложи поттикнување на населението за поголема употреба на електронски средства за плаќање ќе резултира во активна економија во која населението ќе има пристап до движењето на своите средства. Оваа мерка ќе спречеше затајување данок на владата, а во исто време ќе го натераше населението да верува повеќе во банкарскиот систем и да депонира повеќе средства.

Ок сега поимот коралито беше кована во 2001 година, а ја направи новинарот со економски специјалитет Антонио Лаје. Овој настан се случил кога тој бил одговорен за економска колона во тогашната програма Даниел Хадад. Овој настан беше многу важен во развојот на настаните од тоа време, и тоа е дека во овој факт дека владата значително ги ограничи најосновните слободи на корисниците на банкарскиот систем, меѓу кои спаѓа и користењето на вашите сопствени пари во кое било време, што предизвика незадоволство кај сите корисници.

Како се случи тоа во игралиштето?

Овој факт почнува да се случува кога Повлекување средства, бидејќи до месецот ноември на наведената година повлекувањето течеше повеќе од 67 илјади милиони; Токму овие податоци provides даваат на владата насоки за донесување одлука за изградба на коралито. Но, од што се состоеше тоа?

Поточно, овој настан се состоеше од низа забрани, забрани што беа фокусирани на активностите на две групи на луѓе, Прво, ги наоѓаме забраните за јавноста и второ ги наоѓаме забраните за банките, да видиме од што се состои секоја од нив.

финансиски играч

Како забрани за јавноста откривме дека корисниците не можат да прават повлекувања што надминуваат 25 пезоси или 250 долари, ограничен износ неделно. И ова е забрането за сите сметки што биле на име на сопственикот, па затоа имало мал интерес доколку тој имал сметка во оваа или во таа банка, бидејќи една недела од неговата сметка можел да пристапи само до 250 УСД.

Втората забрана е таа на направи трансфери во странствоОва се однесуваше само на обичните корисници, бидејќи овие трансакции беа дозволени за оние што соодветствуваа на надворешната трговија, како и плаќањата на трошоците или повлекувањата што беа извршени еднаш во странство. На овој начин се испроба дека националната банка не снема средства со кои може да работи.

Сега ќе зборувам за забрани за финансиски субјекти, Прво, да направиме упатување на фактот дека не им беше дозволено да вршат активни операции во пезоси, како додаток на ова, опциите за вршење движења со странски валути беа забранети. Понатаму, на овие институции не им беше дозволено да спроведуваат арбитража директно или индиректно; Освен во ситуацијата во која трансакциите беа претворени во долари, под услов должникот да се согласи на наведеното движење.

Друга забрана е да не можат да се понудат каматни стапки повисоки од оние што депозитите беа еквивалентни, без разлика дали се во пезоси или долари. Во овој момент, исто така е важно да се спомене дека операциите што беа во сила може да се претворат во која било странска валута, под услов да не се земе предвид законот за конвертибилност. 23.928, со што се подразбира дека трансакциите се контролираат на многу полесен начин.

Последниот од забрани што се применуваат на субјектите Тоа е оној што не им дозволува да наплатат каква било провизија за каква било конверзија на валута. Под услов операциите да се вршат преку сметките отворени во финансиски институции. Ова имплицираше многу загуби на финансиските институции, што покажува дека единствените незадоволни од резултатите на оваа одлука не беа корисниците, но исто така и финансиските институции беа сериозно погодени како резултат на одлуката за примена на коралито.

Цели на финансискиот коралито

Иако главната цел на оваа мерка е веќе истакната, ајде да погледнеме подетално како се планираше да се одвиваат настаните. Првата точка што треба да се разгледа е дека е пожелно да се избегне истекување на депозити во банкарскиот систем, ова истекување беше резултат на настан во кој корисниците изгубија доверба во банкарскиот систем. Во случај на таков бегство на капитал, тогаш шпекулациите би се случиле на можен излез од конвертибилност, ситуација што не би била поволна за банкарскиот систем и воопшто за финансискиот систем.

финансиски играч

Значи, земајќи ги предвид овие информации и овие шпекулации, тогаш се донесува одлука да се изврши многу очајна игра, коралито, со чија помош беше планирано да се избегне реченото масовно повлекување на средствата.

Друга цел што ја имаа на ум имаше врска со одржување на Паричен тек така што економијата не запре бидејќи луѓето немаа пристап до своите пари, но се сметаше дека протокот на готовина се одржува во банкарскиот систем преку употреба на дебитни картички. Со оглед на сите овие цели на владата, не само што е бесплатен пристап на корисникот до нивните средства, но многу од корисниците исто така беа принудени да набават картички за да имаат пристап до наведените средства, иако тие не можеа да ги имаат парите во готово ако можат да набават добра преку банкарски трансакции.

Значи целта што ја следеше владата беше да одржувајте го стабилниот банкарски систем, и како што споменавме во претходните ставови, ова беше само една од неколкуте можни опции што може да се разгледаат со цел да се задржи протокот на пари што работи во банкарските институции.

Последици од игралиштето

Финансиски контракоралито

Една од главните последици од игралиштето, Тоа е затоа што тоа беше одлука што беше донесена нагло, така што немаше време на одговор за вклучените да се прилагодат на ситуацијата. Како резултат на оваа ненадејна промена во системот, монетарната ликвидност на земјата беше сериозно оштетена, бидејќи голем дел од економското движење беше прекинато од недостаток на ликвидност.

Поради горенаведеното, и трговијата и кредитот беа парализирани, што предизвика економија да стагнира на значителен начин. Дел од ова е затоа што процент од населението го должи своето одржување на неформалната економија, така што многу малку луѓе имаа доволно готовина за да можат да вршат секојдневни набавки, што сериозно влијаеше на начинот на живот на луѓето, и клиентите и продавачите на наведениот систем.

Најсериозниот ефект беше извршен во соседната земја Уругвај и е дека населението во Аргентина имаше идеја да може да ги повлече своите средства во банките на соседната земја, сепак, овој настан предизвика криза во 2002 година банка на Уругвај, една од најозлогласените во нејзината историја и предизвикана од аргентинската влада.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.