Што е април и каде се применува?

АприлАПР е кратенка за еквивалентна годишна стапка и е финансиски термин што се користи со голема фреквенција за откривање на каматната стапка на различни финансиски производи. И од наменетите до заштеди и од која било кредитна линија бидејќи тоа секогаш ќе се прави на ист начин. Тоа е вистинскиот израз на цената o ефективен принос годишно на финансиски производ, без оглед на неговиот рок. До тој степен што во повеќе од една прилика ќе ги разгледавте нивните соодноси за да одредите погодност или не на операцијата.

Кога барате личен кредит, даночен рок или дури принос на дивиденда на берзата, сигурно ќе си го поставите износот на април или еквивалентна годишна стапка. Бидејќи тоа ќе биде многу важен фактор за трошење или заштеда што ќе ги имате во избраниот финансиски производ и кои генерално се регулираат од монетарните тела. Многу важен аспект се заснова на тоа да не се збуни со ТИН бидејќи тоа не е иста работа. Бидејќи TIN е фиксен процент што банката го добива за доделување на парите, и покрај фактот дека во одреден момент или во друг може да ги збуни.

Но, дали навистина знаете што е април, за што служи и како се пресметува? Подолу ќе ги објасниме сите прашања што може да ги имате во врска со овој финансиски термин, така што отсега ќе можете да го изберете најдобриот финансиски производ и секако оној што ве интересира во секое време. Затоа што исто така треба да знаете дека оваа важна стапка не е секогаш исто и варира во зависност од различните параметри што можат да ја направат неговата пресметка покомплексна. Тоа е можеби најголемиот проблем што го повлекува за правилно разбирање.

АПРЛ: како се пресметува?

пресметај Дојдовме до најрелевантниот дел од тоа што е еквивалентна годишна стапка. Тоа е, како да го пресметате и да знаете кој ќе биде финансискиот производ што ќе го најдеме пред нашата маса. Па, во оваа смисла, АПР ги поврзува, преку математичка формула, каматната стапка што се применува и условите во кои се плаќа каматата. Генерирање интерес што е она што на крајот ќе морате примаат или плаќаат при договор со финансиски или банкарски производ.

Во секој случај, се користи како референтна каматна стапка за стандардизирање на различни видови и услови на заемско и кредитно работење. Особено, кога оваа класа на финансиски производи размислува за различни периоди на порамнување, трошоци, па дури и провизии. Тоа е начин да ги групирате сите овие производи под истата математичка формула и ви овозможува да ја добиете каматната стапка што ќе ја платите или добиете. Иако постојат разлики помеѓу тоа што се штедни производи и целосното финансирање.

АПР за штедни производи

Еквивалентната годишна стапка се пресметува за да се одреди ефикасноста на различните производи за штедење. Меѓу оние што се издвојуваат тековни сметки, орочени депозити, банкарски задолжница и кои било други од истите карактеристики. Оваа стапка ќе одговара на придобивките од работењето или договорот и секогаш ќе има разумни варијации меѓу некои од нив. Со други зборови, во моментот приносот на банкарските депозити за период од 12 месеци е 0,12%, што е април пресметан за да им понуди на корисниците на оваа класа производи.

Од друга страна, не можете да заборавите дека за правилно да ги пресметате, фреквенција на плаќања (месечно, квартално, годишно, итн.). Бидејќи всушност, еквивалентна годишна стапка за производ договор со месечна исплата не е иста со годишната. Не е изненадувачки, тоа ќе биде јасно диференцирано врз основа на овој важен фактор за сметководство. Како и многу други што можете да ги замислите отсега. Ова е нејзината најголема сложеност, иако банките можат да ви помогнат да добиете секаков вид помош во овој поглед.

Профитабилноста на производот

интерес Како што е логично да се размислува, бидејќи април е поголем, вашиот приход ќе се зголеми пропорционално со порастот. Од оваа перспектива, еквивалентна годишна стапка од 3% е секогаш подобра од една од 1%. Ова е аспект што е многу јасен за многу од банкарските корисници и над другите технички размислувања да ја направат нивната крајна пресметка. Од друга страна, со одредена фреквенција и во многу случаи на усогласеност со стандардот остава многу да се посакува до тој степен што корисникот не е правилно информиран за конечниот резултат на оваа математичка операција.

За да стигнете до оваа специјална стапка, треба да пристапите само до три основни податоци. Дали сакате да знаете кои се овие параметри? Прво, готовинската цена, потоа износот што го плаќате или добивате преку банкарското работење и на крај износот на месечна претплата. Ако сте повеќе или помалку јасни за овие податоци, задачата ќе ви биде полесно да ја разберете совршено, бидејќи тоа е најтешкиот дел од овој процес. Не е изненадувачки што многу потрошувачи имаат одредени проблеми да ја достигнат својата крајна количина.

Во кредитни линии

Еквивалентната годишна стапка важи и за секаков вид финансиска компанија, без никакви ограничувања. Тоа е, во лични заеми, потрошувачко финансирање или хипотекарни заеми, меѓу некои од најрелевантните. Со зголемувањето на април, тоа значи дека ве чини повеќе пари за да се финансирате. До точка на разгледување на кој било април над 20% или 25% колку што е јасно навредлив и дека во секој случај не ви одговара за вработување. Меѓу другите причини, бидејќи тоа може да го зголеми нивото на долг за следните неколку години. Тоа е толку едноставно.

Од овој пристап, еквивалентната годишна стапка може совршено да се поистовети со она што е вистински интерес на финансиски производи. Тоа се парите што банките ќе ги побараат од вас за да побарате производ со овие карактеристики. Надвор од другите услови што ви се наметнати за време на вработувањето. Ако сакате да заштедите неколку евра, нема сомнение дека треба да барате производ со понизок април. Колку повеќе е, толку подобро ќе биде за вашите лични интереси затоа што на крајот на денот ќе мора да платите помалку пари за претплатената кредитна линија.

Информации за оваа стапка

информации Во секој случај, ако видите како април се рекламира во сите понуди за хипотекарни заеми, лични заеми и штедни производи, тоа е затоа што Банката на Шпанија ги обврзува субјектите да известуваат за овие релевантни податоци. Иако понекогаш се обидуваат да го камуфлираат под TIN или на погрешен начин. Доколку се сомневате, нема да имате избор освен да го консултирате интересот на производот пред да го ангажирате, бидејќи подоцна нема да можете да направите ништо и ќе мора да ги почитувате своите обврски како корисник на банка.

Од друга страна, еквивалентната годишна стапка или април е совршен термометар за реалната состојба на финансиските производи, какви и да се. Може дури и да ви помогне изберете најконкурентен од сите и заштедете неколку евра во работењето. Иако во секој случај, тие никогаш нема да бидат поправени, но напротив, тие ќе се разликуваат со текот на годините, секогаш кога ќе се ажурираат каматните стапки. Ова е една од константите што ја карактеризираат оваа годишна стапка. Дури и да се определи за фиксна каматна стапка отколку за променлива или обратно.

Споредено под истите услови

Еден од клучевите за неговото правилно разбирање се базира на правење споредби на истиот финансиски производ со истите рокови, никогаш со различни параметри. Тоа е, нема смисла да ги споредувате финансиските производи со истиот термин бидејќи операцијата нема никаква смисла. На пример, направете споредба помеѓу 3-месечен данок и 2-годишен данок. Во овој случај, податоците ќе бидат целосно искривени од сите гледишта. До тој степен што нема да ви донесе ништо добро.

Друг аспект што треба да се земе предвид отсега е дека во никој случај нема да се земе предвид еквивалентната годишна стапка на оданочување. Напротив, она што на крајот ги одредува се бруто-интересите на избраниот финансиски производ. Иако кога го вработувате, не треба да гледате само на АПР, туку и на сите услови на договорот, а тоа може да биде многу и од различна природа. Од друга страна, многу е важно да се знае дека она што банката навистина ви го плаќа е номиналната камата, т.е. ЦИН. Можеби овој мал детал ќе ви помогне точно да го разберете.

Конечно, треба да се напомене дека еквивалентната годишна стапка е една од куките што ги користат банките за да ги претплаќаат своите производи. Дури и со одредено изобличување на тоа каква е реалноста за нив. Во секој случај, тоа е еден од најважните параметри во кои треба да разгледате кој било финансиски или банкарски производ. Бидејќи тоа влијае на вашите пари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.