Што е суброга на хипотека

суброга на хипотека

Кога зборувате за правење а суброгација на хипотека, Зборуваме за модификација што се прави на некои од точките или факторите на хипотеката затоа што сакаме да земеме друг субјект во кој тие ни наплатуваат помалку камата или ни даваат можност да ја платиме за многу помалку време. Овие можат да бидат суброга од лицето кое ги должи парите или од доверителот.

Што се случува кога суброгацијата е од страната на должникот

Кога суброгацијата се јавува кај должникот или помеѓу поединци, она што е направено е промена на носителот на хипотека. Ова е нормално кога купувате куќа која во моментов е под хипотека.

Банката не е обврзана да го прифати новиот должник ако не смета за соодветно

Банката каде што треба да се пренесе хипотеката може или не може да го прифати новиот должник. Пред да даде одговор, банката ќе треба да направи а проценка на ризик со оваа нова личност за да може да провери дали може да се пристапи или не. Во случај новиот должник да е А. ризик клиент за субјектот, постои голема веројатност дека субјектот нема да ве прифати како клиент, па затоа ќе мора да барате субјект што ви нуди слични услови.

Ова дозволува претпоставува долг без да плаќате дополнително плаќање за оваа намена. Меѓутоа, ако треба да платите трошоци за сурогат мајчинство. Овие трошоци одговараат на нотарот, агенцијата, евиденцијата и, исто така, комисијата за суброгација дадена во моментот кога ќе започне хипотеката.

Тогаш го имаме сурогација на доверител што може да се појави и помеѓу субјектите. Во овој случај, она што е направено е промена на хипотека од една до друга банка.

Благодарение на ова, секој од клиентите кои сакаат да направат А. суброга на хипотека Тие ќе можат да ги подобрат условите на наведениот заем без тоа да значи дека кредитот треба да се откаже или дури и без да треба да формализира нов договор. Сурогат мајчинството е едно од подобри опции за луѓе дека поминуваат низ економски проблеми, сепак, многу ќе зависи од времето кога ќе го платат и од нивната годишна каматна стапка.

Совети за успешна суброкција на хипотека

суброга на хипотека

Кога клиентот не е задоволен од условите што му ги дава хипотеката, тој обично започнува да го подига можност за правење суброга на хипотека. Што се заснова на ставање хипотекарен заем во друга банка, што веќе видовме и ни нуди подобри услови.

Сепак, да се најде банка што ќе ни ги даде најдобрите услови не е толку лесно. Ова се советите што никогаш не треба да ги заборавите ако сакате да добиете сè за да помине добро во вашето сурогат-мајчинство.

Не мора да разговарате со вашата банка да може да направи сурогат-мајчинство

За да може да направи сурогат мајчинство, не мора да барате дозвола од банката со која ја имате хипотеката; Бидејќи во договорот што го потпишуваме со нив, нема клаузула што ни кажува дека треба да останеме со него X време или да им кажеме дека сакаме да ги смениме банките. Она што мора да го имаме предвид е дека ако сакаме да се преселиме во друга банка мора да имаме платена хипотека најмалку 3 години. Новиот субјект ќе биде одговорен за контакт со претходниот субјект за да му каже дека сакате да го промените и откажете долгот со нив за помалку од 7 дена.

Банката може да ни направи контра понуда

Јасно е дека што банка не е заинтересирана губи клиенти. Ова може да ја натера вашата банка, кога открие дека сакате да промените ентитети и да имате нова хипотека во друга банка, нова понуда за да останете со нив. Оваа контра-понуда може да биде еднаква на она што ќе го имаме во другиот субјект, но некои банки дури и ја подобруваат. Разумен рок субјектот треба да ви даде добра понуда е 15 дена откако ќе ги комуницирате вашите планови да одите кај друг субјект. Намерата да се подобри понудата секогаш мора да се прави под нотар.

Сите суброгации имаат дополнителни трошоци

суброга на хипотека

Во случај да не знаеме како се спроведуваат овие постапки, очекуваме да имате Сурогат мајчинството носи трошоци што сигурно сте ги испланирале така што на крајот нема да биде поскапо отколку што очекувате.

Помеѓу трошоци за сурогат мајчинство се трошоците на нотарска канцеларија, трошоци за регистрација и управување. Исто така, можеби ќе треба да платите мала провизија.

Исто така, треба да имате предвид дека со плаќање помалку на секоја ms, времето на хипотека може да се зголеми.

Кога не сакате да менувате банки, имате и опции

Ако не сакате да менувате банки, можете да извршите новост Преку кои имате можност да имате подобри услови, но без да мора да менувате банки, што би заштедило дополнителни трошоци.

Исто така постои и друга опција која е недостаток на хипотека. Тука, ние може да платиме само камата без да придонесуваме за надоместоци за одреден временски период.

Изберете количина и квалитет во секое време

Вие не сакате само да ја намалите количината. Повеќето луѓе кои бараат ваков вид на суброгација го прават тоа сакајќи да плаќаат помалку секој месец, без да сфатат дека многу субјекти нудат да плаќаат исто, но и подолго. Ние не само што мора да бараме можност да плаќаме помалку, туку и да ја плаќаме целата сума за помалку години. Ова е многу едноставно, она што мора да направиме е да го најдеме субјектот што ни наплатува најмалку камата.

Што треба да знаете ако сакате да ја смените хипотеката или ви е погодно да ја смените хипотеката

суброга на хипотека

Ако имате хипотека кредит тоа е старо повеќе од 5 години, тогаш е добро време да се префрлиме на друг субјект, особено ако каматната стапка е поголема од 12%

Во случај само што сте побарале заем или имате каматна стапка пониска од 10%, препорачливо е да не направите суброга дури и ако имате повеќе од 4 години.

Пред да изберете кој било субјект, многу добро проценете го осигурувањето што ви го нуди и кои се вашите прикривања кредит за хипотека
Ако ја плаќате хипотеката повеќе од 10 години, експертите препорачуваат повеќе да не правите никакви промени бидејќи во овој период престанавте да плаќате камата и почнувате да плаќате главнина.

Кои се случаите во кои може да се одземе хипотека за заем

Запомнете дека имајќи кредит кај субјект Кога станува збор за хипотека, тоа не ве принудува да останете таму сè додека не истече хипотеката. Ако најдете субјект што ви нуди подобри услови или многу помала камата, не пропуштајте ја можноста да се промените, освен во случаи кога хипотеката се плаќа повеќе од 10 години, бидејќи во овој тип на случаи каматата е скоро платена и се менува можеме да симболизираме повторно плаќање.

Кои се чекорите пред сурогат-мајчинство

Ако како клиент, имате хипотека, но субјект ви нуди подобри условиОва мора да се направи во писмена форма со сите услови што ви ги понуди на почетокот.Оваа акција се нарекува „обврзувачка понуда“. Ентитетот е тој што ви ја дава новата понуда, оној кој е одговорен за комуникација со претходниот субјект, вашата желба да ја направите промената и тие ќе му кажат на субјектот дека во рок од 7 дена, доставете го износот што го должи на хипотеката. Во ова време и со цел да заштедите клиент, вашиот субјект може да ви даде нова понуда.

Ако одлучите да размислите да останете со вашиот ентитет

суброга на хипотека

Во случај да можеш размислете за енергирање на вашиот сурогат мајчинство, тоа е да се каже дека ги прифаќате новите услови на вашиот ентитет, автоматски останувате во него и понудата исчезнува. Исто така, постојат случаи во кои сме заинтересирани за банка, но по анализата на нашиот случај, новата банка во која сакаме да се преселиме нè отфрла бидејќи сме клиент на ризик.

Мора да бидете многу внимателни со врските

Кога менуваме банки, нешто што мора да го имаме предвид е дека тие секогаш ќе ни нудат други видови производи, како што е осигурување што доаѓа заедно со пакетот и што на долг рок може да нè поврзе многу повеќе отколку што не би сакале со субјектот . Многу банки не ви даваат можност да направите сурогат-мајчинство со нив доколку не се одлучите за овие производи и некои ги маскирате како подарок, но тие навистина се веќе вклучени во цената.

Сурогат мајчинство или новост, која опција е најдобра за вас?

Двете звучат многу примамливо за многу луѓе и тешко е да се знае кое е најдобра одлука за секој случај. За да знаеме кој најмногу ни одговара, мора да седнеме и да направиме сметководство за сè. Треба да побарате сè што е поврзано со новости и да посетите многу други субјекти за сурогат-мајчинство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ДИАНА БРАВО dijo

    МНОГУ МЕ ПОМОГНА ОД СИТЕ ПОРАДИ СО ЛЕСНИ ЗБОРОВИ ЗА РАЗБИРАЕ, МОИТЕ ЧЕСТИТКИ