Што е ROE?

Враќање на капиталот

РЕE, Тоа е на шпански: Враќање на капиталот, што го добива акронимот на англиски јазик ",Враќање на капиталот “ Работи како една од главните алатки што се користат за економска анализа на профитабилноста што ја има една компанија.

Што е тоа?

ROE е параметар чија функција е снимање на перформансите добиени од акционер со почит до средствата што ги имате превртена во одредено општество. Под ова мислам дека ROE го мери можно капацитет дека компанијата за која станува збор, да плати економски да акционери дека соработуваат во ова.

Акционерите можат анализира Со користење на овој параметар, на перформанси del капитал што ги искористија во инвестиција и, на овој начин, проверка la одржливост да ги задржите вашите средства во тоа партнерство или да се пензионирате пред потонувањето на бродот.

Како можете да пресметате ROE?

Враќање на капиталот или РЕE, одговара директно на процентот добиен со делење на нето профит по оданочување меѓу на сопствени средства.

Нето добивка по оданочување

________________________________

Сопствени средства

Оваа формула може да се сфати и како а мерка за тоа како одредена компанија инвестира одредена сума на средства за да оствари соодветен приход.

El РЕE Има апликации во повеќе сектори, сите големи компании го користат и одлично работи за да се потврди дека има нето придобивка откако ќе инвестирате во одреден проект.

Тие можат влијание повеќе фактори во времето на пресметај соодветно оваа добивка, но главните и недвижни фактори за пресметка веќе ви се прикажани, користете ги како непогрешлив параметар за да ја потврдите тековната и можната идна дестинација на вашите инвестиции.

Различни апликации на ROE

РЕE

El РЕE може да се примени од дос различни перспективи, тоа на инвеститор, и тоа на Компанијата ќе го добиете и овој истиот.

ROE од гледна точка на инвеститорот

El РЕE Како однос на профитабилност, тој стана еден од најкористените за соодветна и ефикасна еволуција на компаниите. За акционерите е поважно ROE да биде висока отколку да има голем профит во апсолутна смисла.

Од РЕE е многу индикатор корисно, за тоа како компанијата во која инвестира е управување y генерирање бенефиции со капиталот што го има депонирани во него, затоа, тоа е а параметар многу важно што ќе треба да се разгледа без сомнежи, ако сакате да направите инвестиција на среден и долг рок, да го дадете трасирањето y верификација до вашата инвестиција.

ROE од визијата на компанијата

Причината Главната при што менаџерите за финансии на А. Компанијата тие користат РЕE е оној запознај се како си вработување на инвестиции на партнерите и како да генерирате подобро ganancias. Покрај тоа, добрите бројки во овој параметар ја ставаат секоја компанија во позиција поволни пред него меѓународниот пазар, бидејќи повеќе висока биди РЕE, повисоки Willе биде профитабилноста што може да ги има една компанија, во зависност од сопствените ресурси што се користат при финансирање.

Тоа е да се каже дека РЕE ја позиционира компанијата во еден вид рангирање на светска доверба, во која компаниите со највисоки индекси РЕE, набавете ги најголемите инвеститори и продајте ги нивните акции на подобро цените од ден на ден, од друга страна, доколку овој параметар се намали, доверба на инвеститори, исто така е во сенка, така што акциите на компаниите ги намалуваат своите трошоци, а инвеститорите кои платија многу за нив, губат пари. Значи, важно е овој индекс да се одржува секогаш во функција и да се спроведуваат поорганизирани и поволни за политика на продуктивност работни политики.

SWR е исто така широко користен за споредување на профитабилноста Помеѓу компаниите во истиот сектор, треба да се забележи дека споредбата помеѓу компаниите во различни сектори може да доведе до лоши резултати, бидејќи повратот на економскиот капитал секогаш варира во време и форма, во зависност од секторот на кој припаѓаат.

Да се ​​изврши фундаментална анализа на компанијата, РЕE е параметар кој не може да се игнорира, неговата корисност опфаќа повеќе сектори и професионалци, важноста на РЕE Во моментов не е дискутабилно, неговото присуство е многу јасно, во успешна иднина што ја имаа многу современи компании и пораснаа неверојатно за неколку години, случаи како што се Фејсбук, Јутјуб, Снапчат, меѓу другите.

Кога пресметуваме ROE на дадена компанија, она што навистина го мериме е способноста на општеството да генерира профит за своите акционери.

ROE им дава на акционерите алатка за анализа на профитабилноста што ги добиле од средствата што ги вложиле, па со овој резултат ќе испитаат дали е разумно да продолжат со инвестицијата. За да може да се смета дека на компанијата му оди добро, ROE треба да ја надмине минималната профитабилност што од акционер е должна да инвестира во одредена деловна активност.

Исто така, работи на мерење на ефикасноста на деловното општество, односно износот на придобивките што ги нуди од вложените ресурси. На пример, компанија што има ROE од 30%, затоа добива 30 нови евра профит, за секои вложени 100 евра.

Се користи за следење на еволуцијата на компанијата и, покрај тоа, овозможува статистички споредби и покажува како се користат ресурсите на компанијата. Колку е поголем ROE, тоа директно ќе ја зголеми профитабилноста што може да ја понуди компанијата, затоа ќе биде попривлечна за секој инвеститор.

Формулата Дупонт

Доналдсон Браун Затоа во 1912 година си поставивте прашање што можеби ќе си го поставите во овој момент: Ако ROE на компанијата се зголеми од 8% на 12% ... зошто се случило тоа ?, бидејќи тие имаат зголемен профит за 20% одржување на нето вредноста константна?

ШТО Е РОА

Која е причината зошто Доналдсон започна да ја разделува формулата во пет различни количници.

Еве ги петте компоненти на ROE според формулата на Дупонт

 1. [НИ / ЕБТ]: Односот воспоставен помеѓу нето добивката и профитот по додавање даноци. Поврзано со фискалниот аспект.
 2. [EBT / EBIT]: Односот помеѓу профитот порано de impuestos и придобивката порано de интерес. Поврзано со обемот што компанијата го има во долгови, како и со каматите платени од неа.
 3. [EBIT / Продажба] Тој е одговорен за воспоставување на врската меѓу на продажба и резултат de на операции. Воспоставување на маргините на профит на бизнисот.
 4. [Продажба / средства] Дали е бројот на продажби направени ги покрива вкупните средства. Што е поврзано со степенот на општествена активност што ја има компанијата. Нешто посложен концепт, но тоа е враќање на капиталот, односно она што го вложивте се поврати за одредено време.
 5. [Средства / капитал]. Тоа е директно поврзано со бројот на пати тој капитал е содржан во активата. Тоа е поврзано со нивото на задолженост и моќност на компанијата.

За да го разјасниме понатаму, да погледнеме хипотетички пример. Да претпоставиме дека Хуан има 200.000 евра. Со тие 200.000 евра тој купува имот што го изнајмува на 20.000 евра по оданочување. ROE на Хуан тогаш е 10%.

Хуан тогаш решава да се задолжи со уште две куќи за да ги изнајми по иста цена. Затоа, тој ќе биде во долгови за 400.000 евра, на кои треба да плати камата од 5%. Нето добивката ќе биде 40.0000 [60.000 приходи (20.000 евра по изнајмен стан) помалку 20.000 XNUMX евра за камата].

ROE на Хуан помина од 10% на 20%.

Морал на примерот: Од суштинско значење е да се обрне внимание на задолженоста за да се анализира ROE.

Можеме да завршиме со тоа што рече ROE

Работи како финансиска алатка и компаративен параметар за претприемачи и инвеститори, чија економија се рефлектира во зависност од износот на РЕE дека овие, со зголемување на оваа сума, се зголемуваат можностите компанијата да се истакне на глобалниот пазар, бидејќи тие се позиционираат како сигурна компанија, каде што можат да бидат средства на инвеститори удобно и безбедно, со помал ризик.

El помалку Ризикот е она што инвеститорите секогаш го бараат, па затоа РЕE зборува за компании, а не рекламирање или продажба, ако не и самата проекција на компаниите во иднина, каде што предвидувањата се во прв план во економијата, ако не се обидете да предвидите што ќе се случи на пазарот, ќе останете чекор назад од останатите инвеститори и ажурирани компании.

Исто така е неверојатно корисно при промовирање на цената на акциите на компанијата, доколку е тоа ROE на компанијата се зголемува, исто така пропорционално ја зголемува комерцијалната вредност на нејзините акции.

Несомнено е еден од најфункционалните параметри за да ја знаете алатката што ја имате врз основа на вашата инвестиција, како и да ги споредувате условите на една и друга компанија или да генерирате добра слика и доверба за привлекување инвеститори, сега кога имате ја научија употребата на ROE, искористете ги за да го поставите правото на вашиот бизнис или инвестиција.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.