Што е ровот, на кој се однесува терминот Ворен Бафет?

што е ров во компанија

Постојат различни профили при инвестирање. Поризичен профил што следи поголеми придобивки, до поконзервативни профили минимизирање на ризиците до максимум, без да се одлучите за ваква голема придобивка. Ворен Бафет, со следбеници низ целиот свет, вклучително и јас, го смисли поимот atит. Atивотот на англиски јазик доаѓа од ров, паралела што Бафет ја направи со ровови во замоците. Тоа е еден од аспектите или збирот на аспекти што ги земате предвид при инвестирање во компанија. Колку е поголем тој Moat (ров), толку понедвижна ќе биде позицијата што ја зафаќа бизнисот.

Ровот не е сам по себе предиктор, но тој е знак на стабилност што ви овозможува да бидете посамоуверени при купување акции. Многу пати кога инвестирате, можете да донесувате рационални одлуки, но несвесно тие се импулсивни. Некогаш заради основите на компанијата, заради ревалоризација на некои акции, други заради очекувањата што паѓаат итн. Atивотот ви овозможува да го имате тој здрав разум, таа широка визија за да видите какво место навистина зафаќа една компанија. Пазарот е многу широк, и избор на компаниите со Moat, докажано се отпорни на периоди на рецесија, и со порелаксирани падови на цените.

Што е компанија со Moat (ров)?

Начини да се знае дали компанијата има добар економски ров

Економскиот ров или економскиот ров, според Бафет, се однесува на конкурентските предности на компанијата во споредба со нејзината конкуренција. На ист начин, одржливоста на тој производ или услуга и, исто така, неговата одржливост, пролонгирање во времето. Колку се поголеми тие конкурентски предности, толку е поголем atивотот за кој ќе зборуваме.

Компанија која развива одличен производ, привлечен за потрошувачите и исто така профитабилен, не трае долго за да привлече конкуренти. Другите компании кои сакаат да го реплицираат производот, па дури и да го подобруваат, го прават да го изгуби уделот на пазарот. Овие повеќе дистрибуирани профити се главната непријатност со која компанијата што го разви иновативниот производ тогаш ќе треба да се соочи.

Сепак, има многу од овие компании кои се способни да ги преживеат овие појави.

Овие компании обично имаат добар ров, економски структури што ги прават способни да издржат пред другите „имитатори“.
Овие типови на компании, со широки економски ровови, се способни да генерираат вредност во следните неколку години. Следно, ќе видиме што ги разликува овие компании што ги прават толку многу профитабилни.

Што одредува дека компанијата има добар ров?

карактеристики за да се утврди дали компанијата е силна и има добар економски ров

Постојат повеќе начини да се процени колку е широк и / или длабок ровот на компанијата. Со текот на времето, постојат некои заеднички карактеристики при одредување. Меѓу нив, најрелевантни што може да се најдат се следниве:

  1. Ниски деловни трошоци. Прво на сите, заради неговото лесно разбирање. Компании способни да произведуваат исто добро или услуга, но по пониска цена тие имаат многу предност. Во случај да имаат престиж како бренд, тие можат да одговараат на цената на конкуренцијата и да добијат поголеми маржи на профит. Ако стратегијата е да се продаваат по пониска цена, тие можат полесно да ги растојаат останатите брендови.
  2. Нематеријални средства. Во рамките на овој критериум би ги вметнале оние нефизички и нематеријални работи што известуваат за силна предност на компанијата. Патенти, лиценци, па дури и самата марка на бизнисот. Пример за патенти може да се најде во различни фармацевтски компании. Кога ќе добијат добар резултат откако ќе ги поминат различните фази и ќе започнат да пласираат нов лек и ја имаат оваа ексклузивност. Друг пример, оној на технолошките компании. Во однос на лиценците, на пример, може да најдеме извлекувачи на минерали, кои имаат дозвола за експлоатација на одредена област. И, конечно, во однос на брендот, добар пример би бил Харли Дејвидсон, чија марка има толку силна моќ над некои потрошувачи што на некои дури им го истетовира и името.
  3. Поради постојната побарувачка (Red Effect). Производот или услугата можат да станат толку популарни што цените може да почнат постепено да растат, без да влијаат на новите потрошувачи. Се случува кога една компанија добива удел на пазарот, и станува толку голем што привлекува дури и нови клиенти мотивирани од други потрошувачи кои веќе се таму. Добар пример би бил Амазон во однос на продажбата преку Интернет. Амазон не само што дистрибуира, туку и многу продавачи се свртуваат директно кон неа бидејќи компанијата веќе има голема нишка на пазарот.
  4. Трошоци за замена. Промената на компанијата каде што сте понекогаш може да има несакани трошоци. На пример, ние не ги менуваме банките толку брзо како да одиме во кој било супермаркет, освен ако понудата што ни ја нудат не е навистина привлечна. На ист начин, ние нема да го промениме целиот софтвер на компанија, бидејќи друга програма е нешто попривлечно за нас. Тоа моќ за обезбедување клиенти поради трошоците вклучени во промена на компаниите, е уште една одлика на Moat.

Како да се искористи ровот?

Идентификувајте и изберете компании со цврсти и профитабилни ровови

Компанија со Moat има поголема внатрешна вредност од нејзините конкуренти. Еден од начините да се оствари профит е да се инвестира во нив. Прашањето како и секогаш е да се знае кога е моментот.

Пазарот обично има економски циклуси, периоди на експанзија и други контракции. Сепак, и она што го прави многу често, е да се создадат многу поголеми очекувања кај одредени компании во споредба со останатите. Треба да биде логично тогаш дека за компанија со Moat пазарната вредност ќе го има економскиот ров што го има компанијата. Сепак, тоа не се случува толку често. Овој феномен може да се должи на фактот дека за развој на добар ров потребни се 10 години или повеќе, според експертите. Од друга страна, по сето ова време, и покрај тоа што се постојани компании во нивниот раст, факторот време исто така влијае. Конечно ова се претвора во хомогеност на наводници и вредности меѓу котираните компании.

Имајќи предвид дека две компании во ист сектор каде едната од нив има повисок ров во споредба со другата, помага попрецизно да се утврди која е најдобрата опција за инвестирање. Кај овој вид инвестиции, кратките рути не се бараат, туку се фокусираат на долг рок. На крајот, „водите се враќаат во својот тек“, што во теорија (ако нема евентуални настани што му штетат) има корист и без поголеми стравови.

Како што рече самиот Бафет, „само кога плимата ќе се изгасне, знаете кој плива гол“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.