Што е ROA?

роата Јас пресметувам Roa

Потекнува од англискиот термин „Врати се средства”, Познато е и како „Враќање на инвестициите“ o Рентабилност. Тој е еден од најважните финансиски параметри денес, во моментов го користат сите компании кои сакаат да ги основаат своите профитабилноста, Тој ROA, се состои во основа од пресметај la врска што постои помеѓу корист добиени во одреден период и средства глобален на компанија.

Неговата важност се заснова главно на фактот што дозволува регистратор директно степенот на ефикасност дека поседуваат на средства вкупно на Компанијата, без оглед на употребените форми на финансирање, како и оптоварувањето фискална на земјата во која компанијата ги извршува своите комерцијални активности. Наместо тоа, ROA му овозможува на лицето задолжено за финансии да го измери капацитетот на средства на компанија за генерираат Рента од Елос самите.

Како да се пресмета ROA?

Параметарот ROA може да се пресмета со следниот метод:

 ROA =         Придобивки од EBIT

_________________

Вкупни средства

Можеби се чини дека е нешто комплексно да се разбере, поради терминологијата, за да се разјасни уште малку нејзината реализација, треба да разберете дека бенефиции ЕБИТ споменати во формулата се однесуваат на оние придобивки што ги добива компанијата порано de да попусти на интерес, На impuestos, и Амортизација.

Во вториот дел од формулата тој ги споменува Вкупно средства, чие значење одговара директно на просечно средство de дос последователни биланси.

Причината зошто ЕБИТ се користи како мерен фактор за пресметување на ROA, наместо да се користи профитот по камати и даноци, тоа главно се должи на генерирање на приход дека продолжи на средства тоа е целосно независно од la оптоварување фискална за бенефиции и до изворот на финансирање што се користат, се надворешни фактори.

ова параметар укажува на тоа опции тиен нашиот Компанијата со средства дека поседува, со други зборови, колкава е профитабилноста euro имаш превртена во него, што е многу корисно кога сакате да направите споредби помеѓу разновиден компании, сè додека се во ист сектор, бидејќи профитабилноста на инвестицијата варира во зависност од секторот на многу значаен начин. Во многу општи термини, можеме да кажеме дека индекс ROA поголема од 5% Тоа е готово генерирање на добивка значајни

Тогаш станува збор за пресметка на бенефиции На компанија, меѓу пондерирана просечна актива.

Каде што корист се однесува конкретно на корист доби порано на трошоци финансиски и ефектот данок, додека средството треба да се направи во просек во текот на последните два месеци како што веќе беше споменато.

Пример за пресметка на ROA

Првиот пример е бизнис што произведува делови, ROA би бил сметководствена добивка Што се добива од вежбата поделено помеѓу средства од бизнисот, овие можат да бидат од: простории, машини, пари или залихи во залихи.

пресмета Роа

По пат на алтернатива може да го добиете ROA над продажната маржа, сè додека се смета дека:

ROA = Маргина на продажба  x  Промет на средства

Формула во која Маргина на продажба es исто ал:

            Корист

     ____________

              Продажба

И каде Промет на средства es исто a:

                     Продажба

_________________

           Просечна вкупна актива

Продолжувајќи со примерот на компанијата што произведува делови, постојат две различни варијабли за пресметај la профитабилноста на бизнисот, ова се вкупен обем на продажба y маржата постигната за секоја продажба. Ова значи дека за да се постигне профитабилност на 10% за компанијата за делови, постојат два различни начина да се постигне ова.

Првиот е продажба 10 производи со придобивка од 1и второто е маркетинг на едно парче со профит од 10% Со која било од овие две опции се добива истиот резултат, важно е цврсто да се дефинира една за дестинацијата на вашиот бизнис, во зависност од цената што ја добивате за да ја добиете суровината, меѓу другите фактори, доколку не имаат најниска цена, нуди најдобар квалитет и наплатува за тоа, доколку успеете да продадете по големопродажна цена треба да добиете голема продажба со мал профит, што заедно ќе започне да генерира поголема добивка, се додека имате способна продажба тим.

ROA варира помеѓу различни индустрии

Без оглед на секторот на кој припаѓа компанијата, добро ROA Тоа е оној чија вредност надминува 5%, иако оваа вредност обично варира во зависност од индустрискиот сектор што се анализира. Бидејќи очигледно компанија од металуршката индустрија не е иста со ресторан во центарот на Мадрид.

ROA

Ова се должи на првичните инвестиции за започнување на деловната активност, бидејќи, имајќи компанија со поголема почетна инвестиција на средства, следствено ќе има поголем капацитет за продажба и ќе може да достигне до оние клиенти кои бараат големи количини на производ.

Наместо тоа, ако започне со помал износ на средства, компанијата ќе мора вратете го назад во продажбата, за да може секој пат да се купува малку повеќе, во зависност од побарувачката за тоа.

Кога ќе успеете да ги добиете средствата по најдобра пазарна цена, кога ги вадите или произведувате, имате можност да ја контролирате побарувачката за производот, неетичко дејствие според мене, но многу често спроведено од големите монополи.

ROA ја олеснува споредбата помеѓу компаниите

Многу очигледен пример за нејзина употреба за споредба меѓу компаниите е дека компанија што побара заем за финансирање на своите машини во земја со многу големо даночно оптоварување, ќе го има истото ROA од друга земја со помал даночен товар, или која користела свои ресурси за финансирање на бизнисот, но го продава истото. Овозможувајќи го ова, споредбата помеѓу компаниите во истиот сектор, дури и ако тие работат во сосема различни земји и ситуации.

Нивното знаење овозможува да се наведе што може да стори компанија со средства она што го имате на располагање; со други зборови, тоа е колку профитабилноста обезбедува секое евро што е инвестирано во компанијата или општеството. На пример, нафтена компанија која има А. ROA del 15% значи дека секој еврото инвестирано во компанијата за стекнување нови инвестиции, ќе генерира 15 центимос de euro како корист.

El цел главен финансиски директор во која било компанија, е да се подобри профитабилноста од истото, особено ако има инвестиции направени неодамна, за што се бараат повеќе очигледни резултати од нив. Всушност, ова е суштината исто на финансии на КомпанијатаСо други зборови, тоа е капацитетот што го има да генерира доволен проток на приход за да ги постигне поставените цели.

La профитабилноста што имаат средства претставува профитабилноста финансиски дека компанијата има, тоа значи дека добиена добивка во компанијата со la инвестиции направено. Тоа е, вкупната вредност заснована врз конвенционалната активност.

На кратко, тоа е мерка со која се проценува колку е ефикасна компанија и ни дава поширока слика за придобивката што компанијата може да ја генерира од инвестираните ресурси.

Интерпретација

Врз основа на формулата за добивање на ROA што ви е покажано, можеме да заклучиме што треба да стори една компанија за да го подобри своето ROA:

  • Зголемете ја продажната маргина, со намалување на трошоците за производство и производство или со зголемување на цените на производите.
  • Зголемете ја ротацијата на активата, зголемувајќи го бројот на продажби на нови пазари или на истите преку некои комерцијални активности што придонесуваат за популарноста и продажбата на компанијата.

Како анализа, имаме дос различни модели за да се добие висок принос на активата: првиот модел е компании со голема маргина на профит како што се луксузни производи, брендови како што се Apple, Rolex, Bentley, а од друга страна имаме модел на компании со маргина малите de добивка во нивните производи, но со А. огромен ротација на средства, случаи како: Мекдоналдс, Бургер Кинг, Пица колиба.

Разлика помеѓу ROE и ROA

Мора јасно да го дефинирате ROA со РЕE бидејќи, иако во некои случаи тие обично се еднакви броеви, во многу други случаи не се.

Ако компанијата нема финансиски долг, тогаш ROA и РЕE тие ќе се совпаднат. Но, во случај компанијата да има долгови од каков било вид, тогаш РЕE секогаш ќе биде повисока од ROAОва се должи на моќноста што се јавува во долгот, бидејќи не се потребни толку многу основни средства за нормално извршување деловни активности.

El РЕE измери го капацитет дека компанијата за која станува збор, со цел да плати економски да акционери кои се поврзани со ова, па доколку вклучува аспекти на финансиски и даночен долг.

El ROA Наместо тоа, се користи за прецизно мерење на ефикасноста на вкупните средства на компанијата, без оглед на начинот на финансирање и даночните закони во земјата каде што се извршуваат активностите на компанијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.