Што е размена во девизен курс?

што е размена во девизен курс

Многу луѓе, дури и оние кои веќе инвестираат на пазарот на валути, кои не знаат што е размена во девизен курс. Исто така познати како поени за размена, провизии за размена или превртување во девизен курс. Иако е точно дека тоа не влијае на скалпирање или на операции во текот на денот, тоа е полнење што се запишува кога позицијата останува отворена од еден ден до следниот. Наплата што може да биде и во ваша корист (тие ви плаќаат) и против вас (вие ја плаќате).

Сметководството за сите трошоци и приходи е од суштинско значење за здрава економија. Па да видиме што е размена, како влијае на вас, како може да имате корист или да си наштетите на себе и што е најважно, како се пресметува размената во девизниот курс.

Што е размена?

што е превртување во девизен курс

Некои луѓе го нарекуваат превртување на валути. Размената е разликата помеѓу каматните стапки на две земји. Би било правилно да се каже тогаш, дека тоа е разликата помеѓу каматните стапки на земјите. Сепак, бидејќи „паровите на валути“ се допираат во девизен курс, најдобро е да се каже дека разликата е помеѓу две земји. Двете земји вклучени во одреден валутен пар.

Овој годишен интерес, Мора да се плати за секоја операција што ја одржуваме отворена од еден ден до следниот и секој ден. И тоа постои затоа што каматните стапки за финансирање на една земја не се исти меѓу нив. Имаме области со многу ниски, па дури и негативни стапки, како што се еврозоната (валута ЕУР), Швајцарија (валута CHF) или јапонија (валута JPY) и други повисоки, како што е Русија (валута RUB). Постојат изолирани случаи на земји со огромни каматни стапки, како што е Аргентина. На ДатаМакро, веб-страница што ја препорачувам и која честопати ја користев за да разгледувам податоци од други земји, ќе можете да ги дознаете каматните стапки што постојат во секое време.

трампа
Поврзана статија:
Што е SWAP?

Од каде доаѓа размената во девизен курс?

На разлика во каматната стапка на Централната банка на која и одговара секоја валута. За да го разбереме, да ги земеме австралискиот долар (AUD) и швајцарскиот франк (CHF) како пример. Меѓу другите, затоа што парот AUD / CHF е оној на кој најмногу работам. Скоро 2 години постојано имам отворено откупно работење. Овој пример е приближно:

 • Запомнете дека првата валута на крстот на валутата е основната валута, во овој случај AUD. Втората е валутата за понуди, во овој случај CHF.
 • AUD е предмет на каматна стапка од 1%, а CHF има стапка од -50%. Неговиот вкупен диференцијал е 1’50-(-1’25)=2’75%. Ова би бил интерес во наша корист, ако е наш позиција е купена. Ако, пак, продадеме, ќе мора да ја платиме оваа камата.
 • Ако, напротив, го земевме крстот обратно (CHF / AUD) ќе имавме разлика од (-1'25) -1'50 = -2'75%. Затоа, во долга позиција би ја платиле таа замена, а во случај на продажба би ја добиле.

Како функционираат точките за размена

 • Запомнете дека ако ја купите првата валута ја добивате вашата камата, а кога ќе се разделите со втората ја плаќате. Напротив, ако продавате, на првата паричка ја плаќате каматата, а на втората ја добивате.
 • Каматните стапки имаат тенденција да се разликуваат со текот на времето. Некои се многу стабилни, други се многу нестабилни (алармирање со овие, не сакаме плаши).

Досега, можете да ја видите логиката зад трампа. Ако ги земете каматните стапки на валутите вклучени во секој крст како референца, ќе видите како вашиот брокер плаќа или ви наплаќа во зависност од тоа кои сте ги погледнале.

Размената / превртувањето во брокерот

Ова е важно. Брокерот не изразува процент, туку повеќе во пипс (во ваша корист или против). И уште повеќе, ќе го видите тоа не е пропорционален, долгата позиција не е иста со кратката позиција. Зарем не треба да биде исто? Да, навистина е така. Она што се случува во овој случај е тоа брокерот наплатува провизија за секој и за давателите на ликвидност. И, тоа треба да се разбере, бидејќи тоа е ваша деловна активност и ние имаме корист од вашите услуги.

Во мојот случај, мојот брокер ми плаќа за долга позиција (Swap Long) во AUD / CHF, 0 пиперки на ден. Потоа, ако отворам кратка позиција (Swap Short), би платила -44 пипс на ден. Доколку не се наплати провизија, можеби ќе видиме поточни податоци за пип, како на пример 0 и -71'0,55, во зависност од тоа дали станува збор за набавка или продажба.

Како да ја искористите размената за да профитирате

Како може да имате корист од размената

Бидете внимателни, бидејќи ова е меч со две острици. Објаснувам. Првиот пат кога имав поим за размена, мојот прв импулс беше да одам во потрага по валута што ќе плати најмногу пипс за одржување на отворена позиција. „Leaveе ја оставам својата позиција отворена ... Секој ден ќе грешам повеќе пиперки ... И ќе бидам господар на универзумот». Не ни помислувајте на тоа!

Можете сами да дознаете како цитати на тие крстови на валути со високи размени на долг рок. Ако ги барате, за што ве охрабрувам да сторите, ќе видите некои графика што ве плаши. Дали тоа значи дека треба да заборавиме на размената? Не не, далеку од тоа! Но Тоа е меч со две острици, и морам да ве предупредам. Интересите не се разликуваат затоа што се разликуваат, но тоа е друга приказна.

Размената може да ви користи, или да ви помогне, без да ви биде гаранција за целосен успех, во донесувањето одлуки за долгорочно тргување со девизен курс.

Како се пресметува размената во девизен курс?

Ајде да замислиме дека сакаме да размениме купување со ЕУР / УСД и да ги задржиме броевите едноставни, да замислиме дека ќе купиме мини-лот, што е еквивалентно на 10.000 XNUMX УСД.

 • Секој пип, или што е исто, секој 0'0001 од квотот ЕУР / УСД, е еквивалентен на 1 долар.
 • Каматните стапки во САД се повисоки отколку во еврозоната.
 • Во Соединетите држави, на пример, тие се 2% и во еврозоната 25% (Како пример, не велам дека сега се овие).
 • При купување ЕУР ќе добиеме 0%, а додека се разделуваме со УСД ќе платиме 2%. Што подразбира дека ќе плаќаме 25% годишно од 2 25 УСД. Еквивалентно на 10.000 УСД.
 • 225 УСД годишно, тоа е 0 УСД на ден, што во пипс би се претворило во -62 Пип. Негативно затоа што во овој случај, тоа е она што треба да го платиме. И додавајќи дека брокерот ќе ги додаде провизиите, може да се појави поголема вредност од 0 или 62 пипер.
 • За да бидат во наша корист пипсот / точките на размената, во овој случај ќе треба да извршиме продажба наместо купување.

како да се искористи превртувањето на пазарот на девизи

Во случај да користите друг валутен пар, пипсите секогаш ќе се плаќаат за цитираната валута. Тогаш само треба да ја направите конверзијата во валутата, за да ја знаете точната сума што ќе ја добиете.

Последни заклучоци

Видовме дека размената во девизниот курс нема никаква мистерија, над соодветната пресметка за да се знае како влијае на нас. Што Може да ни донесе корист, како и штета, во зависност од нашите одлуки. И, тоа е нешто што треба да се има предвид, особено во долгорочните операции со девизен курс. Тоа е исто така валидна пресметка за метали како што се злато и сребро.

Постојат и брокери кои користат поени за размена како пресврт за некои производи, кои работат во CFD. Се додека одиме долгорочно, мора да обрнеме внимание на оние дневни трошоци што ќе ги генерираме за одржување на отворена трговија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.