Што е позадина на мршојадец

Фондовите за мршојадци се со висок ризик

Денес има толку многу средства што може да бидат многу збунувачки. Фондови за фиксен приход, фондови за капитал, парични средства, мешани средства, дури и средства од фондови! Но, постои еден што може да биде многу iousубопитен поради своето име: фонд за мршојадци. Што е позадина на мршојадец? Како работи?

Ако сакате да ги знаете одговорите на овие прашања, ви препорачувам да продолжите да читате. Willе објасниме што е фонд за мршојадци, како работи и кои се во Шпанија. Покрај тоа, ќе го коментираме неговиот начин на работа за време на кризата во 2008 година, за да добиете подобра идеја за неговиот начин на работа.

Зошто се нарекува фонд за мршојадци?

Фондовите за мршојадци се сметаат за неетички

За да го разбереме името на овие средства, прво ќе објасниме што е фонд за мршојадци. Тоа се економски организации со бесплатни инвестиции или ризичен капитал кои ги стекнуваат оние должнички хартии од вредност на компании кои имаат многу компромитирана солвентност, но и држави кои се пред банкрот. Тоа е да се каже: Во основа тие се капитални или инвестициски фондови со висок ризик чија цел е да купат должнички хартии од вредност, без разлика дали се јавни и приватни, на компании или на земји кои се во многу сериозни проблеми. Тие се генерално помеѓу 20% и 30% под нивната номинална вредност.

Неговото оригинално име е англиски, „мршојадец фонд“, што буквално значи „фонд за мршојадци“. Мршојадци се грабливки кои се хранат првенствено со мрши. Дали ја гледате сличноста? И фондовите за мршојадци и овие животни ги користат предностите од остатоците, па затоа го имаат ова име. Понатаму, овие средства се познати и како „држења“. Сепак, овој термин всушност се користи за да се однесува на сопствениците на обврзници. Овие можеби се стекнати како дел од инвестициската стратегија и генерално не се согласуваат да учествуваат во преструктуирање на долгот. Наместо тоа, тие претпочитаат да покренат тужба преку судовите.

Останува да се напомене дека средствата за мршојадци тие имаат тенденција да имаат многу обемно знаење за пазарите во кои имаат намера да влезат. Покрај тоа, тие обично се составени од големи и професионални тимови, и адвокати и специјалисти во процесите на преструктуирање на бизнисот.

Како функционира фондот за мршојадци?

Можно е да се тргува со фондови за мршојадци

Сега знаеме што е фонд за мршојадци, но како тие функционираат? Што прават со тие стекнати долгови? Откако ќе ги купите насловите што ги споменавме погоре, фондовите за мршојадци даваат се од себе за да ја наплатат целата вредност на овие долгови. Освен ова, тие го собираат интересот за сите години што ги должеле. Кога вршат ваков вид операција, тие не земаат предвид отстранување или преструктуирање.

Фондовите за мршојадци имаат специјалисти чија цел е да најдат пазари кои се во многу лоша економска ситуација. Овие професионалци имаат големо искуство и совршено знаат како функционираат процесите на преструктуирање на компаниите. Откако ќе успеат да купат средства по најниска можна цена, тие се обидуваат да ги продадат на краток или среден рок по многу повисока цена отколку што платиле за да ги стекнат. Како што може да се очекува, придобивките што ги добиваат се многу големи.

Има некои земји кои дојдоа многу да го критикуваат овој тип операции. Бидејќи фондовите за мршојадци генерираат профитабилност на сметка на долговите на земјите или компаниите кои се во многу тешка ситуација, на работ на банкрот, а потоа го продаваат за многу повисока цена на највисокиот понудувач, го сметаат за неетичко.

Шпанија и фондовите за мршојадци

Во 2008 година се случи многу важна економска криза. Тогаш фондовите за мршојадци станаа многу важни во Шпанија. До тогаш, масовно купуваа разни хипотекарни заеми. Нивниот начин на работа се базираше на купување на долгот од банката и последователно притисок врз должникот со цел да го врати целосниот долг што го стекнале. Како последица на тоа, должникот, кој веќе имал долг кон банката и веројатно лоша економска состојба, не може да го преземе овој долг. Во тоа време, фондовите за мршојадци продолжија да се откажуваат и на тој начин да започнат процес на запленување.

Тоа е особено во Шпанија каде фондовите за мршојадци се фокусирани на купување главно хипотеки, компании и долгови на банките. Меѓу најпознатите на шпанска територија се Cerberus, Lone Star и Blackstone. Но, колку пари можат да издржат овие средства? Па, обемот на пари што ги мобилизираат лесно може да достигне стотици милијарди евра.

Ако се соочиме со барање за фонд за мршојадци, првото нешто што треба да го направиме за да се осигураме дека тоа е вистинскиот доверител. Ако така, можеме да се обидеме да преговараме со него. Општо земено, ова е полесно отколку да се преговара со самите банки.

Се надевам дека ги разјаснив сите ваши сомнежи за фондовите за мршојадци и неговата методологија. Тие се ентитети кон кои мора да се постапува со големо внимание и секогаш да се читаат ситните букви.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.