Што е понуда за преземање?

опа Како што знае добар дел од инвеститорите, ОПА е акроним на она што а Понуда за преземање. Тоа е сложена операција при што една или повеќе физички лица или компании им нудат на сите акционери на наведената компанија купување на нивните акции или други хартии од вредност што им овозможуваат да ги стекнат, во замена за цената што е претходно пропишана. Тоа е движење кое се развива со одредена фреквенција меѓу компаниите што котираат на пазарите на акции. Во некои случаи, фаворизирање на вашите интереси, но во други спротивното, до точка на генерирање сериозни проблеми со инвестициите.

Понудата за преземање е секогаш движење што мора да го имате предвид при постапувањето на берзите. Тој е посебен, бидејќи тоа ќе влијае на вашите пари доколку компанијата каде што сте отвориле позиции е жртва на ова корпоративно движење. Онаму каде што не можете да заборавите дека тоа е извонреден факт што може да помогне акциите одат нагоре или надолу врз основа на карактеристиките на понудата за преземање. Не е изненадувачки, овие понуди никогаш не се развиваат под исти услови, иако сите изгледаат многу слични.

Се разбира, ако компанијата каде што сте акционери поднесе понуда за преземање, ќе мора да направите некои сметки бидејќи тоа ќе влијае на книговодствената вредност на вашата инвестиција. До пред неколку години имаше профил на мали и средни инвеститори кои беа посветени на привлекување на котирани друштва од ваков карактер со цел максимално искористете ги своите заштеди и што е уште поважно за многу краток временски период. Над други технички размислувања, па дури и од фундаментална гледна точка. Бидејќи понудата за преземање е многу важна за голем број инвеститори, бидејќи од сега ќе можете да проверите.

Понуда за тендер: Класи на понуди

нуди Пред да отидете на најпрактичниот аспект на она што претставува понуда за преземање, нема да имате друг избор освен да знаете дека овие корпоративни движења не се хомогени, како што многу инвеститори веруваат од самиот почеток. Секако дека не е на овој начин, но постојат различни начини на разбирање што е понуда за преземање. Бидејќи всушност, таканаречените задолжителни OPAS се на прво место. Во конкретниот случај, тие се однесуваат на компании кои презентираат понуда за набавка за 100% од акциите на компанијата по правична цена и тоа дури не може да биде предмет на какви било услови.

Од друга страна, постои доброволна јавна понуда за стекнување и кои се карактеризираат фундаментално затоа што не подлежат на законски услови кога станува збор за цената на вашата акција. Сепак, овој вид на понуда за преземање не е толку чест во комплицираниот сектор во торба. Ако не, напротив, тие се поврзани со друга класа на компании кои немаат ништо или малку имаат врска со цените на регулираните пазари. Погодно е да го земете предвид овој важен фактор за совршено разбирање за тоа што навистина значи ова чисто корпоративно движење. Надвор од други сметководствени и деловни размислувања.

Трансфер преку акции

Многу е важно да имате предвид дека секоја понуда за преземање може да се реализира во кеш. Иако, се разбира, најчестата работа е преку размена на акции или учества, како што е случајот со компаниите што се вклучени во берзанските индекси на меѓународните акции. До степен до кој вие самите можете да учествувате во овој деловен процес. Односно, купете една или повеќе акции во компаниите што подоцна можете да ги направите профитабилни доколку еволуцијата на цените е поволна за вашите интереси како мал и среден инвеститор.

Од ова сценарио, особено станува релевантен фактот за цената за која можете да ги набавите овие акции на котирани компании. Бидејќи тоа е ќе ја утврди на крајот профитот на работењето извршени преку движења на овие многу посебни карактеристики. Во некои случаи, тоа може да биде многу поволно за вашите интереси, а во други не толку. Или што е уште полошо, станете ужасна операција во која можете да оставите многу евра на патот. Како што сигурно тоа ќе ви се случило во повеќе од една прилика. Во оваа смисла, не заборавајте дека понудата за преземање може да биде меч со две острици, со сосема спротивни ефекти врз нејзините цели.

Која е понудата за преземање на опцијата?

исклучување Постои уште една фигура во рамките на ова корпоративно и деловно движење, која има посебна важност кај малите и средни инвеститори, како што е понудата за бришење откуп. Но, од што се состои оваа специјална понуда за преземање? Па, во основа се состои од продажба на акциите пред компанијата стоп за трговија на берза. Сепак, историски гледано, оваа класа на акции не е многу задоволителна за да ги брани вашите интереси. Ако не, напротив, обично се случува токму спротивното и воопшто не ви помага да постигнете капитална добивка во работењето со овие карактеристики.

Од друга страна, таканаречената понуда за преземање на запленувањето може премногу лесно да ве зароби во хартија од вредност, како што се случи последниве години. Дури и како што се разви во одредени вредности на шпанската берза, со почетни цени многу далеку од оние формализираните при купувањето. На овој начин, тоа е операција што ќе ве остави многу незадоволни, меѓу другите причини затоа што ќе бидете немоќни пред движењето на овие карактеристики. Не е изненадувачки, што има многу малку што можете да направите од тој момент натаму. Во оваа смисла, нема да имате друг избор освен да ја претпоставите новата реалност што финансиските пазари ќе ја одредат од тој момент.

ОПАС сметате дека е пријателски

Се разбира, не постои само еден вид понуда за преземање, туку и неколку и дека ќе можете да примените стратегија за инвестирање во секој случај. Друга од OPAS со која можете да најдете се оние што се нарекуваат пријателски и се однесуваат кога има реален и премолчен договор помеѓу компанијата и акционерите. Ефектот што го произведува кај малите и средни инвеститори не е толку агресивен како во другите ОПАС. Ако не, напротив, таа има силна неутрална компонента, која може да не ви користи ниту да ви наштети.

Се разбира, понудата за јавно стекнување од спротивна природа тие се непријателски расположени ОПАС и дека тие се можеби најпознатите на националната, па дури и на меѓународната берзанска сцена. Со целосно непредвидливи ефекти врз тоа што може да се случи со вашите инвестиции. Бидејќи реакциите се многу разновидни во зависност од новите услови наметнати од новите акционери. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека ваквиот вид на корпоративно движење е секако многу чест на пазарите на акции. Дури и во рамките на големите компании кои ги сочинуваат најрелевантните берзански индекси ширум светот.

Совети за тргување со OPAS

работат Од ова сценарио, понудата за преземање е секогаш знак дека нешто се случува во котирана компанија и цените по кои работењето обично се затвора се очигледно непредвидливи, бидејќи од друга страна можете да замислите од вашиот пристап како мал и среден инвеститор . Во секој случај, Националната комисија за пазар на хартии од вредност ви дава низа упатства за однесување за да се соочите со овие корпоративни движења. Како следново што ве изложуваме подолу:

 • Одењето во ОПА е секогаш доброволно. Вие како инвеститор ќе бидете тој што ќе одлучи дали да ги продаде своите акции или не. Фактот дека не присуствувате на понудата за преземање не подразбира губење на вашите акции.
 • Секогаш упатувајте се на брошурата ОПА, без оглед на тоа што велат медиумите.
 • Ако како инвеститор одлучите да отидете во ОПА, мора да го наведете со презентирање на налогот за прифаќање во субјектот каде што се депонирани вашите акции.
 • Проверете ги овозможените канали со вашиот ентитет за да ги испратите вашите упатства.
 • Периодот на прифаќање на понудата не може да биде помал од 15 календарски дена, ниту поголем од 70.
 • Може да ја отповикате налогот за прифаќање во кое било време пред последниот ден од периодот на прифаќање на понудата.
 • Во случај да има повеќе од една понуда за преземање на истата компанија, акционерите можат да достават повеќе декларации за прифаќање, што укажува на редоследот на претпочитање и наведените декларации да бидат достапни за сите конкурентски понудувачи.
 • Набавка на присилна продажба (исцедете / распродадете). Тие се појавуваат во ОПАС лансирани на 100% од акциите на компанијата кога ќе заврши периодот на прифаќање и сè уште има акционери кои не продале (не повеќе од 10%). Во овие случаи, понудувачот може да побара од акционерите да ги продаваат своите акции по цена на понудата. Претпоставувајќи ги трошоците за продажба и порамнување на понудувачот. Како и акционерот, тој може да побара понудувачот да ги купи своите акции по иста цена, и во овој случај, акционерот ќе ги сноси трошоците.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.