Што е ПЕР?

по Ако сте добар и искусен инвеститор, треба да знаете дека ПЕР е еден од најкористените параметри за да знаете дали финансиските пазари дали се скапи или ефтини. Затоа, тоа ќе биде особено ефективна информација за вашето работење на берзата. Меѓу другите причини затоа што тоа ќе ви ги даде најсоодветните цени за да заземете позиции во вредностите на главните берзански индекси. Покрај тоа, тоа ќе биде дел од стратегијата за инвестиции што ќе ви помогне да направите што е можно помалку грешки. Како многу корисна мерка за заштита на вашите лични интереси.

Друг релевантен аспект на ПЕР е оној што се однесува на вистинското значење на овие акроними што ќе ги слушнете во повеќе од една прилика. Па, тие се иницијалите на англиски јазик на Сооднос на заработка и чиј буквален превод е помеѓу цената и профитот. Со други зборови, се мери реалната состојба низ која поминуваат акциите на пазарите на акции. Не е изненадувачки, тоа ќе одреди колку пати профитот е вклучен во цената на акцијата. Со голема разлика помеѓу едната и другите вредности и тоа ќе послужи за споредување на статусот на акциите што сакате да ги купите отсега.

За да можете да разберете што е ПЕР, нема ништо подобро од познавање на друго значење што произлегува од резултатот помеѓу наведената цена помеѓу нето добивката. Како производ ќе го даде односот на избраните вредности на акциите. Сепак, тоа не е податок кој е секогаш статичен. Ако не напротив, и како пример, котирана компанија со низок перспектива всушност може да значи тоа акцијата е потценета и тоа може да ја зголеми својата цена на краток и среден рок. И, напротив, со висока ПЕР тоа може да значи дека може да се прецени во период на траење на истите карактеристики како и во претходниот случај.

Продавате или купувате со ПЕР?

купи Се разбира, другите аспекти што мора да ги процените со овој важен параметар на берзата е дали е валидно влегувањето или излегувањето од финансиските пазари. Од ова општо сценарио, не се сомневајте дека А. ПО високо, Не мора да значи дека акциите се многу скапи или се преценети. Тоа може да зависи од специфичниот момент низ кој поминуваат акциите, бидејќи не сите вредности на акциите секогаш вредат исто. Мал трик за навлегување во оваа тема е да се спореди избраната вредност со вредноста на другите компании од истиот сектор. Тоа ќе биде многу поефикасна стратегија за одредување на цената на акциите.

Од друга страна, ПЕР е многу определувачка вредност, така што цените кои се главните предности и недостатоци на инвестирање во компанија. Преку а многу едноставна анализа да се примени во пракса и за разлика од другите стратегии за инвестиции. Во оваа смисла, од сега не можете да заборавите на претходно споменатото Сооднос на заработка Тоа е уште еден начин да ги инвестирате вашите заштеди со поголема безбедност и над другите системи кои имаат тенденција да бидат многу посложени во нивните модели на анализа. Не заборавајте ако не сакате да правите грешки од овој момент па натаму.

Како да се пресмета ПЕР?

Иако PER е многу важен параметар за корисниците кои работат на пазари на капитал, исто така е точно дека понекогаш има одредени потешкотии во добивањето на овие податоци. Тоа е, ние не ја знаеме количината што може да одговара на овие акроними и на овој начин губиме многу важни информации за да инвестираме од сега па натаму. Во оваа смисла, вреди да се спомене дека пресметката на односот PER е многу поедноставна отколку што може да изгледа на прв поглед. Бидејќи всушност, тоа е операција што е многу лесна за пресметување бидејќи е изведено од извршување на едноставна математичка поделба. Таму каде што е потребно само да се подели пазарната капитализација на компанијата со нејзината нето добивка. На овој начин, затоа, ќе се соочите со оваа информација што можете да ја користите во секое време за формализирање на операција на финансиските пазари.

Се разбира, ПЕР е поважен од оној што се појавува со голо око во оваа операција на поделба. Не залудно, тој ќе ви понуди нешто повеќе од правилно евалуација на финансиската состојба на компанијата во однос на цената, акциите и еволуцијата на пазарот. Ниту повеќе, ниту помалку, така што сте во совршени услови да ја извршите својата одлука за кој било индекс или финансиско средство. Сепак, тоа е на берзата каде што нејзината корисност е поголема бидејќи има многу мали и средни инвеститори кои ја користат оваа референтна точка за да ја зајакнат својата одлука. Заедно со други фигури на техничка анализа што ќе ви дадат поголема безбедност во позициите што ќе ги отворите од овие прецизни моменти.

Предности во користењето на ПЕР

предност Несомнено е дека овој релевантен сооднос на берзата носи низа предности за време на инвестицијата. Еден од најважните е оној што се нарекува суштински податоци при проценка на компанија. Во секој случај, над другите што до сега се користат доста често од ваша страна. Од друга страна, уште еден од ефектите што може да го генерира од првиот момент е тоа што може да ви даде повеќе или помалку приближна идеја за степенот на потценета или преценета вредност на котираната компанија. Се разбира, ова е многу важно бидејќи ќе биде еден од првите филтри пред да направите купувања на финансиските пазари.

Се разбира, другите најопипливи придобивки од неговата употреба произлегуваат од фактот дека нејзината пресметка е многу едноставна и е достапна за секој профил на инвеститор. На штета на другите кои бараат многу покомплексни аритметички операции и што дури имате одредени потешкотии при откривање на нивните движења. Покрај тоа, главните веб-страници за информации за финансиски или акции обично го пресметуваат овој сооднос автоматски, така што нормално нема ни да се мачиме да го најдеме. За неколку минути ќе ги имате овие важни информации да ги користите во следните операции на берзата.

Недостатоци на овој сооднос

Напротив, и иако може малку да ве изненади, ПЕР има и низа недостатоци за кои треба да знаете во моментов. Да започнеме со тоа, тој не е особено ефикасен систем за анализа на цикличните компании во овој сектор. Од причина што е многу лесно разбирлива и се заснова на нивната цена, тие се развиваат според економскиот циклус во кој се потопени. До тој степен што PER може да ви обезбеди малку искривени податоци за реалноста и може да ве збуни во бараните цели преку овој деловен однос. Од друга страна, не можете да заборавите дека овие износи може да се сметаат за жртви на сметководствена манипулација. Со што, податоците нема да бидат од голема корист за одбрана на вашите најблиски интереси.

Во рамките на овој дел, особено е релевантен фактот дека овој сооднос мора да биде дополнет со други бројки или параметри во техничката анализа. Во оваа смисла, не треба да вежбате исконска позиција, далеку од тоа. Ова е нешто низ што веќе сте поминале повеќе од една пригода. Со некои други несовпаѓања во избраните вредности од оваа стратегија за инвестиции. Затоа што на крајот на денот тоа не е непогрешлив систем, како што може да веруваат некои профили на мали и средни инвеститори. Иако било каде, тоа е едно од најсигурните што ги имате при рака.

Влијание врз техничката анализа

шема Се разбира, ПЕР е многу важен, а нивоата на долг се исто толку важни.Постојат финансиски коефициенти кои ја објаснуваат структурата на капиталот на компаниите што сакате да ги анализирате. Надвор од други технички, па дури и фундаментални размислувања што може да ви ги понуди на анализата на дејствата што се предмет на вашата студија. Ова е една од причините зошто ви требаат продлабочување на анализата на тоа финансиско средство. Не е изненадувачки, не можете да заборавите дека станува збор за нешто што е важно како и вложувањето на вашите пари. И во оваа смисла, тие не вредат никаков вид импровизација. Ако не, напротив, вашите одлуки мора да се засноваат на многу исцрпна анализа на реалната состојба во која се наоѓаат акциите во тоа време.

Конечно, ништо не е поважно од проценката точно што е ПЕР во берзанскиот сектор. Ниту повеќе, ниту помалку, за да не добиете чудно изненадување на патот и на овој начин да бидете во подобра позиција да ги направите профитабилни вашите активности на пазарите на акции. Што е на крајот на денот што е, како што веќе многу добро знаете. Не залудно, можете да заработите многу пари во секое работење со акции, но и да ви оставиме многу евра на патот. Кога една од вашите цели ќе биде да им дадете поголема заштита на вашите отворени позиции на берзата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.