Што е лоби?

синдикално лоби

Во светот на економијата има многу поими што оние од нас кои не сме во постојан контакт со овој тип на околина можеби не ги знаеме, сепак, постојат одредени термини што сите треба да ги знаеме за подобро да разбереме како работи сегашниот систем. Еден од овие поими е Лоби, збор што може да нè потсети на англискиот јазик, сепак, тоа е доста важен термин и од областа на економијата и од политиката, да видиме што значи ова.

Најверојатно, при слушање на Збор за лоби Ајде да размислиме за она што на шпански јазик е познато како чекална или чекалница. Сепак, во најдлабокото значење, лобито е познато како лобистичка група или група под притисок; ова значи дека а Лобито е група на луѓе кои се здружуваат за да можат да извршат одреден притисок што има за цел да ги насочи одлуките на политичка или финансиска институција, на таков начин што наведените одлуки се поволни за групата луѓе собрани.

А сепак овој термин и оваа практика не се нешто што се појави последниве години, да видиме кога и зошто се појавија.

Потеклото на лобиите

Според Историски записи до кој можеме да пристапиме денес, овој термин започна да се користи во последните години на 100 век, што значи дека, повеќе од XNUMX години, овој термин е дел од нашиот вокабулар и влијаеше на неколку одлуки донесени од влади што постоеле.

синдикално лоби

Да може да се сретнеме исполнетост на приказната од овој термин е важно да се спомене дека до 1830 година терминот Лоби веќе ја означи областа што одговара на коридорите на Долниот дом; рече дека просторијата е одредено место за да може да се дискутира за теми што одговараат на парламентот. Друг од претходниците на лобиите е што генералот Грант, од Соединетите држави, се сместил во долниот лоби на еден хотел, ова поради пожар што ја зафати Белата куќа. И откако тој беше инсталиран на тоа место, фоајето беше исполнето со она што сега го знаеме како лобисти.

Целта на лобиите

Поради она што го прочитавме за лобиите, можно е да веруваме дека група што се состанува за да може да изврши притисок пред политичка или економска одлука, би можеле да помислиме дека станува збор за незаконски настан, но е спротивно, до Бидејќи оваа активност е навистина редовна, донесена е одлука за регулирање на лобиите. И се смета дека целта на лобито е дека сите заинтересирани страни кои добиваат одреден ефект како резултат на одлука на јавни службеници можат да ги изразат своите идеи, потреби или несогласувања што се поврзани со наведената одлука.

И иако оваа регулатива постои многу години, во последните години има поголем напредок во однос на регулирање на лоби, правење транспарентност и стандардизација на овие извршени на многу поефикасен начин и на начин на кој сите заинтересирани страни можат да ги задоволат своите потреби и проблеми преку овој процес.

Бидејќи Соединетите држави се едни од првите места каде ова почнува да се регулира со закон, можеме да најдеме многу историски препораки за овие настани во таа земја; На пример, имаме една фраза од Johnон Кенеди, во која американскиот претседател укажува на тоа дека предноста на лобиите е тоа што оние што се дел од нив можат да му објаснат проблем за 10 минути, додека неговите советници ќе траат 3 дена.

Па еднаш владите ја разбраа важноста на овие лоби, е кога е донесена одлука за нивно регулирање, бидејќи за да се примени политиката на многу поефикасен начин потребно е да се слушаат оние кои се заинтересирани да се донесе оваа или онаа одлука, како додаток ова овозможува насока на луѓето вклучени секогаш да бидат засегнати за доброто, бидејќи тоа е крајот на политиката.

Овде, во Европската унија постои регулирање на лобиите, регулатива што е наведена во јавниот регистар, инаугурирана во 2008 година, во месец јуни. И главната причина што беше донесена одлука за спроведување на наведената инаугурација е што тие сакаа да ја зголемат транспарентноста на работењето на лобиите во вклучените земји. И сега кога знаеме како настанале и дека во моментов се регулирани, ајде да погледнеме на начинот на класифицирање на овие лоби, со цел дополнително да ја разбереме нивната улога во развојот на сегашното законодавство.

Класификација на лобито

синдикално лоби

Работодавачи

Првите што ќе ги споменеме се лоби на работодавачот, и тоа е дека неговата улога во развојот на современото општество е јасно видлива. Со текот на годините кога оваа практика беше вообичаена, синдикатите на работодавачите се една од групите што имаат голема тежина во однос на одлуките што ќе бидат донесени за да се дефинира текот на законите за работни односи. Ова имплицира дека тие имаат големо влијание врз начинот на кој се донесува закон за вработување. Еден од најдобро познато лоби во Европа е ЕРТ, позната како европска тркалезна маса на индустријалци.

Иако зависи од земјата на која се повикуваме, вистината е дека владите им дадоа исклучително важна улога во политиката, а причината за тоа е што во голема мерка токму овие лоби контролираат работната сила, така што тие се оние кои најмногу ја познаваат областа и исто така се оние кои поседуваат значителен дел од економијата.

Исто така, треба да се спомене дека во многу прилики се доделуваат посебни привилегии на оние кои се дел од овие лобија, во споредба со другите независни деловни субјекти, што го прави да се биде во рамките на овие организации долгоочекувана желба за многу компании во многу прилики.

Унија

Други групи под притисок кои имаат големо влијание врз политичкиот развој на компаниите се синдикални лоби. Овие групи имаат значително влијание не само во последниве години, туку од XNUMX век, нивното постоење е јасно кога се интервенира со државните одлуки.

Една од главните теми што се дискутира е социјална држава или социјална држава, во која се споменуваат државните политики кои би требало да бараат најголема корист од населението. Фактот дека овие лоби интервенираат во овие типови политички прашања е основен за многу земји да имаат воспоставено законска регулатива за да можат гарантираните прашања како што се минимални плати, време за одмор, меѓу многу други.

Во моментов има во рамките на оваа класификација, многу синдикати ширум светот, што може да претставува одредена група на работници, на пример, можеме да ги споменеме образовните синдикати, или исто така рударството, нафтата, земјоделските синдикати, меѓу многу други.

И иако е вистина дека никогаш не го сакате работнички права, има некои земји каде влијанието на синдикатите е се помалку, можеме да ги споменеме Франција, Италија и Велика Британија како некои од местата каде што синдикатите се помалку важни; Ова, според експертите, се должи на фактот дека во моментов постои голема конкуренција помеѓу различните организации, што значи дека работниците се распрснати не само на нивните работни места, но тие дури и не можат да се договорат за тоа на нивните потреби со тоа што ќе обезбедат секоја за нивната сопствена благосостојба.

Екологистите

Не е изненадувачки што во последниве години влеговме во време кога има прекумерна алузија на грижа за животната средина. Поради популарноста на оваа тема, многу организации ширум светот се создадени со цел да можат да обезбедат еколошка благосостојба на планетата.

Главните барања за ова вид лобија Тие треба да се грижат за експлоатација на природните ресурси што постојат на планетата, да се грижат создадените емисии да не и штетат на природата, како и да се грижат за загадувањето што се одвива и на копно и во вода.

Сила и влијание од овие организации станува евидентно кога ќе го споменеме законодавството за емисии на јаглерод, како и побарувачката за еколошки системи што треба да се применат на производствените компании, дури е создаден и ISO-стандард за организација кој е фокусиран на грижата за животната средина и прашањата не се дискутира само за социјален интерес, туку и за политички, па дури и економски.

Несомнено, сите овие организации одиграа фундаментална улога во развојот на историјата на човештвото, и без сомнение ќе биде така сè додека постојат заеднички интереси.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.