Што е инвентар

Слика на Инвентар

Ако имате компанија, без разлика дали е голема или семејна, во која продавате производи и/или услуги, сигурно знаете што е залиха. Всушност, тоа е нешто што секој треба да го има, дури и во домовите, но од кој сè уште никој не извлекол се што може да се направи со него.

Поради оваа причина, во оваа прилика не само што ќе ви кажеме што е попис, туку ќе ви кажеме и за видовите што постојат, функциите што тие можат да ги извршуваат и некои други важни податоци. Оди за тоа?

Што е инвентар

инвентар

Според РАЕ, попис е:

„Населување на стоки и други работи кои припаѓаат на личност или заедница, направено со ред и прецизност.

Тоа е всушност документ, физички или виртуелен, во кој компанијата мора да го евидентира секој од материјалните средства на компанијата. Со други зборови, се сите материјални добра што ги има една компанија и кои мора да ги контролира, и за да избегнете губење на пари со нивното исчезнување, и за да избегнете да купите повеќе ако не ви требаат.

Да земеме пример. Замислете дека имате продавница за чевли. Во него ќе имате многу марки чевли и секоја марка, неколку модели. Од секој од нив, различни броеви.

Ако некој клиент влезе во вашата продавница и ве праша за бројот 39 на модел од одредена марка, дали ќе знаете дали го имате во вашата продавница? Најбезбедно е што ќе се консултирате со акциите на компјутер. Исто така, тоа е инвентар.

Сега замислете дека ја имате таа продавница за чевли каде што работат неколку вработени. Еден од нив си ја искинал компаниската кошула, а тој бара нова во одредена големина. Ќе отидете до продавница да видите дали се оставени и ако е така, треба да запишете дека сте земале една од тие кошули во случај да треба да ја замените во големината што штотуку ја земавте.

Навистина, залихите не се однесува само на она што го има компанијата, туку и на она што им го продава на клиентите. Односно, можете да направите листа на сè што има компанијата и друга каде што ќе ги прегледате залихите на стоката што треба да ја продаде.

Од кога постои пописот?

Дали некогаш сте се запрашале кога започнал да се користи инвентарот? Па треба да знаете дека постојат записи дека во Стариот Египет веќе биле користени. Во овој случај, тие го користеле за храна на тој начин што имале список на храна за во време на недостиг да знаат на што можат да сметаат и да ја дистрибуираат на подобар начин.

Според истражувањата, тие биле користени и за земјоделски култури во предхиспанското цивилизации.

Видови залихи

кутија за инвентар

Разговорот со вас за видовите залихи може да биде долга и мачна тема. И има многу видови од нив. Во зависност од формата, употребата, фазата итн. ќе имате еден или друг тип. Најпознати и користени во многу прилики од компаниите се следниве:

Físicos

Тие се оние кои се печатени и имаат опипливи. Овие се помалку се користат поради фактот што пописот може да се менува многу брзо (дури и неколку пати на ден) и со тоа физичкиот документ би застарел за неколку часа.

Друг начин на гледање на нив е да се евидентираат сите физички средства на компанијата или на бизнисот во однос на производите што треба да се продаваат.

Нематеријални материјали

Ако порано тоа беше материјален документ, во овој случај зборуваме повеќе за виртуелен документ, на компјутер или таблет, во кој се врши дневната евиденција на овој попис.

Друга опција е тоа да биде список на нематеријалните средства на компанијата, кои се евидентирани на оваа листа.

Примери од овој тип може да бидат авторски права, софтверски лиценци итн.

Според производите

Список

Врз основа на видот на производите, или фазите низ кои минуваат производите, би можеле да кажеме дека има неколку залихи, како што се:

 • за суровини. Односно, да се направи список на оние материјали кои се потребни за производство на производите што ги продава компанијата.
 • За производи во производниот процес. Со други зборови, парчињата што се составени, но кои сами по себе, не се производи што може да се продаваат, но сепак треба да се произведат и да се комбинираат со други парчиња за да се сметаат за завршени.
 • на готови производи. Подготвени за продажба се оние производи кои веќе можат директно да се продаваат, или затоа што се завршени со производство, или затоа што се купени готови.
 • за фабрички набавки. Можеме да кажеме дека се слични на оние од суровините, но во овој случај не се квантитативни, бидејќи можат да се користат во многу работи (на пример, боја или ножици).

Според неговата функција

Друг начин на класификација на залихите е поврзан со функцијата на артиклите. Така, можете да најдете:

 • Безбедносни залихи. Исто така познат како резерва. Тие се оние каде што се чуваат и наведени артиклите што ќе бидат потребни во случај на зголемување на побарувачката или недостаток.
 • раздвојување. Тоа е листа на материјали и/или производи кои се надополнуваат еден со друг (производот не би бил готов без нив), но во исто време не се синхронизирани еден со друг (на пример, дека е дел од производ, но дека во прва фаза не е може да се стави).
 • Сообраќај. Тоа се парчиња кои се нарачани, но се уште не пристигнале. На нив се смета затоа што се платени, но сеуште ги немате во ваша сопственост.
 • Сезонски. Тие се однесуваат на производи кои стануваат „ин“ во одредено време од годината, а потоа поминуваат низ вид на мала побарувачка. Тие обично се заштедуваат од една до друга година со цел да не се изгубат пари (се разбира додека можат да се задржат).

според логистиката

Конечно, би ги имале залихите според логистика. Можеби е еден од најпознатите, но не многу компании го користат за да ги класифицираат своите стоки. Во овој случај, можете да најдете:

 • во канали. Односно, многу променливи залихи кои влијаат на различни нивоа или оддели.
 • за шпекулации. Тие се производи кои се чуваат „во случај“. Целта е да ги има на располагање во случај да има побарувачка за нив и на тој начин да може да ја задоволи таа потреба.
 • циклус инвентар. Овде би можеле да ги ставиме оние производи за кои се знае дека се потребни во одредени периоди од годината. На пример, креми за сончање, костими за капење, сандали...
 • Од безбедноста. Слично е на шпекулациите, но целта е секогаш да има минимум артикли за да може брзо да се снабдува во случај на потреба.
 • Производи веќе застарени, расипани, изгубени... Можеме да кажеме дека тие се „загуби“ за компанијата бидејќи овие производи никогаш не се продаваат и претставуваат инвестиција која компанијата не ја враќа.

Како што можете да видите, освен да знаете што е инвентар, мора да ги контролирате и видовите што постојат. Но, генерално, она што треба да го задржите е дека ова може да ви помогне да направите ажурирана листа на она што го имате, било во компанијата или дома, и на тој начин да ги предвидите вашите купувања врз основа на она што е потрошено најмногу. (или продолжи со од што имате најмногу залиха). Дали некогаш сте направиле попис?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.