Што е закрепнување во V, U или L?

Несомнено е дека одговорот на пазарите на акции низ целиот свет ќе зависи од нивото на закрепнување во меѓународната економија. До тој степен што различните финансиски аналитичари предлагаат три основни сценарија: V, U или L. Што на крајот ќе одреди каде може да оди берзата во следните неколку месеци или дури години. Без досега, постои каква било сигурност за степенот што може да се појави во глобалните економии. Но, во секој случај, тоа може да даде необична трага да се развие соодветна стратегија за инвестиции, барем да не се губат пари во овие тешки месеци што сè уште ги има помалку.

Од оваа гледна точка, ќе биде апсолутно неопходно за вас да знаете од што се состојат овие нивоа на опоравување, кои се претставени со буквите V, U или L. Бидејќи во зависност од тоа дали е тоа едно или друго, тоа ќе доведе до различно однесување на пазарите на капитал. Што во пракса значи многу илјадници и илјадници евра за отворено работење на финансиските пазари. Затоа, не е исто што има закрепнување во економијата во форма на V и L. Меѓу другите причини, бидејќи одговорите што треба да се дадат би биле суштински различни, и од монетарна и од фискална гледна точка.

Додека од друга страна, исто така е неопходно да се нагласи фактот дека ниво на закрепнување ќе биде многу важно загубите на берзата да не растат во наредните месеци. Или обратно, можете да ги зголемите вашите главни индекси на акции. Ова е една од причините зошто мора да бидеме многу внимателни кон тоа кој ќе биде излезот од ова ново сценарио претставено од меѓународната економија. Затоа, закрепнувањето во V, U или L ќе биде одлучувачко за да се види каков ќе биде одговорот на берзите, како во нашата земја, така и надвор од нашите граници.

Опоравување во В.

Во облик на V е моделот кој е најпосакуван од сите, не само од инвеститорите на берзата затоа што укажува на тоа дека неговата реперкусија нема да биде многу голема. Ако не, напротив, тоа ќе покаже многу јасна цифра за кружни патувања што ќе им помогне на пазарите на капитал да закрепнат за многу краток временски период. Па, во овој случај оваа бројка се јавува кога се создава ненадеен застој во економијата, но враќањето кон нормалноста е исто така брзо. Тоа е најдинамичното сценарио за закрепнување и обично нема големи штети врз малите и средни инвеститори, особено оние кои ги насочуваат своите движења на среден и особено на долг рок.

Од друга страна, исто така, мора да се нагласи дека од сега па натаму, фактот дека најоптимистичките предвидувања се засноваат на претпоставката дека ќе бидат потребни само неколку недели затворање, е многу релевантен. Иако се почесто се сомнева дека ова сценарио ќе се исполни на крајот затоа што вирусот се шири со голема сила на голем дел од планетата. На одреден начин се должи на фактот дека состојбата на аларм е проширена во Шпанија и ова е факт што е спротивно на тоа да се произведува во форма на V што е најпосакуваниот од сите финансиски агенти. Со се повеќе и повеќе сомнежи за неговата имплантација во продуктивното ткиво на земјите на планетата.

Обнова во У.

Ова се најверојатните сценарија и оние со кои управуваат финансиски аналитичари, бидејќи на крајот на денот е економски индикатори им треба подолго време за да ги достигнат нивоата пред рецесија. И тоа е оној што мнозинството експерти може да се појават кога ќе заврши оваа огромна здравствена пандемија. Каде што некои од овие финансиски агенти размислуваат за глобално закрепнување во У, иако рамната фаза може да остане некое време. Бидејќи, всушност, еден од клучевите за овој тренд е периодот што ќе трае рамната фаза, бидејќи може да биде многу флексибилна во периодот на трајност и што може да влијае на малите и средни инвеститори на еден или друг начин.

Како и фактот дека во ова специфично сценарио може да се генерира дека координираниот одговор на Централните банки и агресивната фискална реакција од страна на државите ќе помогнат да се поврати растот во четвртиот квартал на 2020 година. Секогаш кога е во митинг во форма на буквата У Средно за влијанието врз пазарите на капитал ширум светот. Надвор од фактот дека може да се појави повремено враќање на одредена конзистентност и дека тие сигурно ќе се појават во наредните денови и недели. Се разбира, тоа не е најдоброто сценарио за инвеститорите, но има и други полоши сценарија, како што ќе покажеме подолу.

Опоравување во Л.

Тоа е најлошото сценарио од сите и од кое најмногу стравуваат малите и средни инвеститори. Меѓу другите причини, затоа што не го дава долгоочекуваното економско закрепнување бидејќи, на крајот на краиштата, оваа бројка претставува рецесија во економијата и последователно закрепнување. Тоа е многу загрижувачко затоа што закрепнувањето на макроекономските индикатори како што е вработување или БДП може да трае со години, па дури и со децении. Ова е причина повеќе од доволно затоа што подразбира рецесија на континуирана основа и како последица на тоа и позагрижувачко закрепнување. До тој степен што може да влијае на ширење паника, не само кај инвеститорите, туку и кај граѓаните воопшто.

Закрепнувањето во Л би било особено штетно за интересите на пазарите на капитал. Меѓу другите причини, бидејќи берзите може да продолжат да паѓаат со месеци или дури со години, бидејќи нема излез од ова загрижувачко сценарио за секого. Затоа нема никаква врска со закрепнување во V или U затоа што е негово импликациите се значително различни дури и во периодите на усогласеност. Затоа што на крајот на денот, она што ни го кажувате е дека економската криза ќе трае многу подолго отколку што се очекуваше од самиот почеток. Со сериозно влијание врз портфолиото на мали и средни инвеститори.

Претстојни макро податоци

Додека од друга страна, исто така треба да се напомене дека во овој момент сè уште не е познато со сигурност кој ќе биде опсегот на оваа криза. И ова сомневање ја повредува еволуцијата на пазарите на капитал. Бидејќи навистина, не може да се заборави дека еден од најголемите непријатели на инвестициите се сомнежите што може да се генерира од овие моменти. До тој степен што тоа може да биде сигнал за понатамошно опаѓање на акциите ширум светот, барем на најкраток рок. Каде, не може да се сомнева дека операциите што на крајот го одредуваат успехот или не во инвестициите на берзата се материјализираат преку продажба.

Тогаш ќе мора да бидеме многу внимателни кон она што макро-податоците можат да ни го кажат во следните недели. Бидејќи тие ќе дадат необична трага за нивото на закрепнување во економиите низ целиот свет. Бидејќи тие се модели кои варираат од еден до друг систем или форма во развојот на терминалот. Како и фактот дека на крајот ќе ги одреди резултатите од нашето работење на пазарите на акции. Во оваа смисла, многу скоро ќе го имаме непарниот знак што ни кажува каде одиме во оваа исклучителна состојба.

Внимавајте на празнините на графиконите

Од поголем кредибилитет има уште една серија сигнали кои укажуваат на поволниот момент за купување или продавање на берзата. Еден од овие сигнали се празнините, кои на општ начин, обично се дефинираат како област или опсег на цени во кои не се случило никакво работење. На пример, во А. тренд на пораст би зборувале за јаз во дневната шема кога ниското ниво на долната сенка од еден ден е над високото на сенката од претходниот ден. Во тренд на опаѓање, максимумот на сенката од еден ден би бил помал од минималниот на сенката од претходниот ден.

Во оваа линија, за да се развива нагорен јаз на неделна или месечна шема, ќе биде потребно најниското ниво забележано во текот на една недела или месец да биде повисоко од максималното достигнато претходната недела или месец, соодветно. Но, исто така треба да се напомене дека постојат и други видови празнини што се појавуваат помеѓу затворањето и дневното отворање, бидејќи има многу од нив што се генерираат на ист ден и остануваат незабележани од повеќето инвеститори. Овие празнини можат да бидат од големо техничко значење и честопати даваат повеќе информации отколку другите празнини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.