Што е дебит и кредит

Дебитите и кредитите се основни концепти во сметководството

Веќе во средниот век, тогашните банкари се обврзале да ги запишуваат приливите и одливите на средства. Кога клиентот оставил малку пари во својот депозит, тоа било забележано како „дебет храбро“. Ова му укажа на банкарот дека му должи пари на тој клиент, се разбира, откако го направил депозитот. Наместо тоа, кога клиентот сакал да ги повлече парите, банкарот ги запишувал како „debet habere“ за да го забележи одливот на средства. Денес, термините што се користат за овие акции се многу слични и важни за разбирање. Затоа, овој напис ќе го посветиме на објаснување што е дебитно и кредитно

Во рамките на сметководството, термините дебит и кредит Тие се некои од најосновните концепти во овој сектор. Ако сакаме да се посветиме на светот на финансиите или барем добро да го разбереме, овие два елементи мора да ни бидат многу јасни. Поради оваа причина, ќе објасниме што се задолжувања и кредити, разликите помеѓу двата концепта и како тие се евидентираат во различните видови сметки. Затоа, не двоумете се да продолжите да читате ако сè уште се мешате со овие два термина.

Што е задолжување во сметководството?

Дебитот го одразува приходот на компанијата

Кога зборуваме за задолжување во сметководството, се однесуваме на приходот што го добива една компанија. Тие се рефлектираат како наплата на сметката. Според тоа, дебитот претставува намалување на финансиите и зголемување на инвестициите. Со други зборови: го одразува зголемувањето и на средствата и на расходите. На визуелно ниво, тој обично е претставен во левата колона на сметките во книгата.

Во основа, дебитот ги евидентира сите трансакции кои претставуваат приход на сметката. Во однос на прибелешката, таа се одразува како наплата. Треба да се забележи дека дебитот и кредитот се два спротивни концепти. Сепак, тие се директно поврзани: Секогаш кога дебитот се зголемува, кредитот ќе се намалува, и обратно.

Што е кредит во сметководството?

Кредитот ги евидентира сите трансакции што излегуваат

Сега кога знаеме што е дебит, ајде да објасниме што е кредит. Во овој случај, сите испораки и повлекувања од сметка се евидентираат. Спротивно од претходниот случај се одразува намалувањето на инвестициите и зголемувањето на финансирањето. Со други зборови: Кредитот претставува зголемување на приходите и обврските. Тоа е генерално претставено во десната колона на сметките во книгата.

Како што споменавме претходно, тие се два спротивни концепти, така што кредитот ги регистрира сите трансакции што излегуваат. Што се однесува до прибелешката, во овој случај таа се одразува како претплата. Сега кога е појасно што се задолжувања и кредити, мора да имаме на ум дека правилото за двојно внесување секогаш се применува: Нема доверител без должник и нема должник без доверител. Со други зборови: секогаш кога еден од елементите се зголемува, другиот се намалува. Пример би било стекнување на добро, ние ги зголемуваме нашите средства, но мораме да платиме за тоа.

Што е дебит и кредит: Видови сметки

Постојат различни видови на сметки поврзани со задолжувања и кредити.

Откако ќе разјасниме што се задолжувања и кредити, да видиме како тие се претставени во различните видови сметки. постојат три групи од истото:

 • Сметки на средства: Тие ги одразуваат правата и средствата на една компанија, преку кои може да ги извршува своите активности. Тие се зголемуваат благодарение на задолжувањето и се намалуваат со кредит.
 • Сметки за обврски: Тие се составени од обврските што предметната компанија ги има со трето лице. Сметката на средствата обично се добива преку сметката на обврските. Овие се зголемуваат благодарение на имањето и се намалуваат со задолжување.
 • Сметки со нето вредност: Тие се оние кои претставуваат сопствени средства или финансирање.

Без оглед на финансиската операција што една компанија сака да ја спроведе, таа ќе ги зголеми или намали средствата на наведената компанија. За да се објави оваа операција, сметката се кредитира или задолжува, исто така секогаш посочувајќи кога тоа е направено. Ајде да видиме што е секој концепт:

 • Плати: Кога се евидентира кредитна трансакција, се кредитира сметка.
 • Носете: Кога се евидентира дебитна трансакција, се задолжува сметката.

Кога ни е јасно за видот на сметката вклучена во трансакцијата, можеме да кредитираме или дебитираме. За ова, од суштинско значење е да се рефлектираат следните податоци:

 • име и број на книгата сметка
 • Износ на трансакцијата

Биланси и нивните типови

Станува збор за термини кои припаѓаат на основното сметководство, од кои дел се задолжувања, кредити и сметки. Сега да разговараме за различните видови салда што постојат. Кога зборуваме за рамнотежа, се повикуваме на разлика помеѓу дебитна и кредитна. Во зависност од резултатот, постојат три различни типа на рамнотежа:

Поврзана статија:
Основно сметководство
 1. Дебитно салдо: Сметката има дебитно салдо кога нејзиното задолжување е поголемо од кредитното. Тоа значи: Мора > Има. Поради оваа причина, сметките за расходи и средства имаат ваков вид салдо. Тоа е затоа што задолжувањето ги одразува вашите трансакции додека кредитот ги претставува вашите намалувања. За да го добиете резултатот, треба да го одземете кредитот од дебитот. Пресметката би била следна: Must – Have.
 2. Кредитно салдо: За разлика од претходниот, кредитното салдо настанува кога кредитот е поголем од долгот. Тоа е да се каже: Има > Мора. Така, сметките за приходи, нето вредност и обврски имаат ваков вид салдо, бидејќи почетните износи се евидентираат како кредити, додека намалувањата се рефлектираат во задолжувањата. Резултатот се пресметува со одземање на дебитот од кредитот. Формулата тогаш би била оваа: Кредит – Мора.
 3. Нулта рамнотежа: Се јавува на сметки на кои кредитот и дебитот се исти. Тоа е: Мора = Има

Вистина е дека и двата концепта на почетокот може да бидат малку збунувачки, но нивното разбирање значително ќе ни помогне во светот на финансиите и сметководството, особено кога сакаме да основаме сопствена компанија. Се надевам дека со сите овие информации ви стана јасно што се задолжувања и кредити и како тие се одразуваат на различните видови сметки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.