Што е ваучер?

бонус Ако сте тесно поврзани со светот на инвестиции и пари, нема сомнение дека сте слушнале во повеќе од една пригода што е тоа обврзница. Таа е една од најчести форми на инвестиции заштедите да бидат профитабилни. Сепак, тој не е многу едноставен производ бидејќи има различни апликации како што ги познаваат инвеститорите со поголемо искуство во финансиските пазари. До тој степен што обврзницата се зборува многу лесно, но понекогаш не е претерано јасно за нејзината механика да ги инвестираме нашите заштеди.

Како прво, нема да има друг избор освен да се повикаме на општата дефиниција на овој економски поим. Па, обврзницата е пред се моќен финансиски инструмент за долг што го користат и приватните и државните субјекти. Врската е еден од начините да се материјализира долг, хартии од вредност со фиксни или променливи приходи. Затоа, не мора да доаѓа од пазарот на акции, како што веруваат некои мали и средни инвеститори во моментот.

Во секој случај, и за да го разберете многу подобро, тоа е финансиско средство кое е наведено на пазарите и кое можете да го ангажирате во секое време за да ги направите натрупаните средства профитабилни. Но, како што покажува неговото значење, може да дојде од различни пазари и затоа имате многу начини да ги канализирате инвестициите. Од набавка на периферни обврзници до кошница со обврзници интегрирани во инвестициски фонд. Се разбира, во ова време имате многу стратегии за отворање позиции во ова важно финансиско средство. Повеќе отколку што можете да помислите од самиот почеток. Дали сакате да знаете некои од најосновните и истовремено ефективни?

Обврзница: издадена од државата

Ова е форма на инвестиција што е најмногу поврзана со овој финансиски производ. Скоро секогаш кога зборуваме за обврзници, се разбира, не се осврнуваме на оваа многу универзална форма на инвестиции. Надвор од други технички пристапи и можеби дури и фундаментални. Па, обврзницата се состои од гаранција за долг што може да ја издаде државата (национални, провинциски, општински влади, итн.). Удобно е да се сеќавате на тоа од сега, затоа што автономни заедници на нашата земја се исто така издавачи на овој финансиски производ. Каталонија, Мадрид, Астуриас, Баскија, Галиција, Ла Риоха ...

Неговата форма на инвестиција е донекаде сложена што со зголемувањето на ризикот од обврзницата, профитабилноста на овој финансиски производ се зголемува. Иако ризикувате да ги изгубите сите пари ако заедницата што издава не може да ги плати или едноставно се прогласи за несолвентна. Ова е една од главните причини зошто приносот на регионалните обврзници не е секогаш ист. Со некои многу важни разлики една од друга, иако генерално тие се вселуваат опсег што оди од 1% до 6% приближно Во секој случај, да станете вистинска алтернатива за инвестицијата што ја имате во овој прецизен момент.

Државни обврзници, најтрадиционални

САДНапротив, државните обврзници се едни од поконвенционални форми на инвестиции од многу години. Насочен кон прилично конзервативен или одбранбен кориснички профил, исто како што правеа вашите родители или баби и дедовци во други времиња кога немаше толку многу разновидност на финансиски производи. Во оваа смисла, се разбира дека не можете да заборавите дека оваа класа на издадени обврзници се прикажани под различни рочности. Меѓу оние што се издвојуваат се оние наменети за 3, 5 и 10 години и кои се одржуваат на аукција со одредена регуларност во текот на сите финансиски години. Сепак, станува збор за инвестициски производ кој во моментов генерира мала профитабилност, под 1,5% и како последица на моменталната економска состојба во еврозоната.

Една од најголемите предности на заземањето позиции во таканаречените државни обврзници е тоа што тие се дел од процес кој воопшто не е сложен. Исто така е многу безбеден бидејќи неговата профитабилност е загарантирана од самиот почеток. Со карактеристиките што ги интересираат националните обврзници тие ќе одат на вашата сметка однапред. Тоа е, во исто време ги претплаќате и за разлика од другите видови на финансиски или банкарски производи што ќе мора да почекате да истече за да ги соберете. Како на пример, се случува кај орочените депозити. Тоа е фактор што охрабрува некои инвеститори да се одлучат за нив, за разлика од другите модели на инвестиции.

Враќање на националните обврзници

Во однос на каматната стапка генерирана од овој многу елементарен производ во инвестициите, тоа зависи од економскиот циклус. Ова значи дека во периоди кога каматните стапки се ниски, како што се случува на пример во моментот, неговата профитабилност ќе биде очигледно незадоволителна за вашите лични интереси. Додека напротив, во периоди каде што трендот е сосема спротивен, ќе имате повеќе можности да ги подобрите овие маргини на посредување. И на овој начин, добијте 2%, 3% или дури 4%. Иако сега сме многу далеку од оваа ситуација.

Од друга страна, врските со овие карактеристики се развија нерамномерно од 2000 година над 5% да биде скоро во негативна територија, како што се случува последните години. Иако во времето на нивно вработување, каматната стапка со која сте ги поврзале преку аукцијата секогаш ќе биде на сила. Во секој случај, тоа е некомплициран начин да се добие мал профит, без да се ризикува. Не е изненадувачки, тоа е една од најрелевантните карактеристики на таканаречените национални или државни обврзници.

Суверени обврзници на други земји

суверени Се разбира, вие сте во позиција да претплатите обврзници со овие карактеристики и дека тие доаѓаат од други нации или географски области. На пример, периферни обврзници кои доаѓаат од Италија, Грција или Португалија. Тие се оние кои имаат најдолго патување во однос на нивната профитабилност. Но, ризиците се огромни затоа што доаѓаат од повеќе нестабилни економии и можат да изгубат многу пари во работењето и секако повеќе отколку што можете да предвидите од самиот почеток. Мора да знаете какви се економските услови на земјата издавач бидејќи од сега може да добиете повеќе од едно изненадување.

Напротив, најбезбедна национална обврзница е германската и кој е попознат како бунд. Не е изненадувачки, што ви нуди максимална безбедност што е претставена со солвентноста на нејзината економија. Иако за возврат нејзината профитабилност не е многу голема поради оваа карактеристика на националните обврзници. Во оваа смисла, друг основен производ се обврзниците на Соединетите држави и тоа е во добар дел од портфолиото на малите и средни инвеститори. Или преку директно купување или преку инвестициски фондови засновани на фиксен приход.

Корпоративни обврзници: поголема профитабилност

компании На спротивната страна се таканаречените друштвени обврзници или попознати како корпоративно. Овој модалитет на пазарите со фиксен приход овозможува да се подобри нивната профитабилност, иако со ризик во работењето. Во овој формат полесно е да се добие интерес близу 5%. Тие доаѓаат од компании и не мора да бидат наведени на пазарите на акции. Една од неговите најрелевантни предности е тоа што имате широк спектар на предлози за овие карактеристики и над националните или регионалните обврзници. Да се ​​биде во можност да се избере помеѓу компании од различни насоки на деловна активност.

Во рамките на овој сегмент, една од најрепрезентативните обврзници се кабриолетите. Во случај да не знаете, тие се оние што можат да се разменуваат за новоиздадени акции по веќе поставена вредност. Тоа е оригинален предлог да се комбинираат варијабилните и фиксните приходи за на овој начин да се зголеми каматната стапка што ќе ви ја обезбеди овој вид финансиски производи. До степен до кој профитабилноста е исто така поголема, толку се поголеми ризиците што треба да ги преземете со оваа класа пософистицирани инвестиции.

Конечно, не можете да заборавите на моделот што се здоби со голема важност во последниве години, како што се ѓубре-обврзници. До точка на нудење а висок принос бидејќи се сметаат за хартии од вредност со висок ризик. Не им се препорачува да вработуваат бидејќи преку нив може да изгубите многу повеќе отколку да добиете. Како таканаречените вечни должнички обврзници, кои во сите случаи не размислуваат за враќање на главната главнина, туку предлагаат исплата на камата на неодредено време.

Како што видовте, има многу обврзници што се достапни на финансиските пазари. Од сите модалитети и природа и кои можат да послужат во одредени периоди за да ги направат заштедите профитабилни. Или индивидуално или во комбинација со други финансиски производи. Ова ќе зависи од профилот што го презентирате како мал и среден инвеститор во секое време. Како една од класичните алтернативи за штедење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.