Штедна сметка

Што е штедна сметка

Дали сте од оние кои издвојуваат дел од вашата плата на штедна книшка? Или оние што ги штедите сами? Што и да сте, треба да знаете дека банките нудат ваков вид на производи.

Ако сакате знај што е штедна книшка, како се разликува од другите, неговите карактеристики, како да отворите една и повеќе работи во врска со тоа, денес ја подготвивме оваа компилација за вас.

Што е штедна сметка

Штедна сметка е всушност финансиски производ што тоа ќе ви овозможи да резервирате дел од парите (без тоа да подразбира немање пристап) за да се избегне неговото трошење. На овој начин, на некое лице му се помага да го контролира трошењето на некој начин бидејќи, од својот приход, дел се доделува постепено да има „душек“ до кој може да пристапат ако му треба.

Сега, треба периодично да ја извршувате таа „инвестиција“, односно таа резерва на пари, а за возврат ќе добиете интерес за тоа.

Штедна сметка или платена сметка

Штедна сметка или платена сметка

Еден од вообичаените проблеми е што многумина ја мешаат штедната сметка со платената сметка, кога во реалноста тие не се ист концепт.

Платената сметка е штедна книшка, но различна. Прво, би требало да биде вградена во банкарската сметка, а каматните стапки се повисоки. И второ, затоа што зборуваме за пообврзувачка сметка (бидејќи тие ќе ви понудат профитабилност, да, но за возврат ќе мора да ангажирате други услуги или да ги исполнувате дополнителните барања што тие ги бараат од вас).

Всушност, разликувањето помеѓу платена сметка и штедна книшка е лесно ако ги погледнете TIN и APR; Ако овие се високи, тогаш зборуваме за платена сметка, ако се ниски, тоа е штедна книшка.

Штедна сметка и банкарска сметка

Друга грешка е збуни штедна книшка со банкарска сметка (или дека банката ни го „продава“ како еднаков). Вистината е дека тие се две различни работи и клучот е во целта што ја има секоја од нив.

Додека целта на банкарската сметка е да извршува финансиски операции (плаќа, собира, испраќа трансакции ..., со други зборови, придвижува пари), во случај на штедна сметка нејзината крајна цел е парите да останат, Дека не се движи некое време и дека, на долг рок, ви дава профитабилност, односно дека ќе добиете малку повеќе пари за да ги имате уште. Тоа не значи дека не можете да пристапите до него (се додека исполнува низа барања за тоа и според видот на договорот што сте го потпишале).

Карактеристики на штедна книшка

Карактеристики на штедна книшка

Фокусирајќи се на штедната сметка, треба да ги земете предвид карактеристиките што ги има овој производ, бидејќи тие ќе ви помогнат подобро да го разберете. За да започнете:

 • Има каматна стапка. Ова ќе биде помалку од фиксниот рок. Банките обично нудат од 0% до 1% април (понекогаш тие нудат повеќе, но бидете внимателни со финото печатење). Нормалното според ЕЦБ е 0,03% април (па затоа оние што ви нудат помалку не вредат).
 • Некои штедни сметки имаат посебни услови. Како на пример дека има внесување на платен список (или дека се исполнети други услови за да се даде пристап до тој вид сметка). Но, треба да знаете дека, во тој случај, тие не се навистина штедна книшка.

За што се штедни сметки?

Можеби ќе се запрашате зошто треба да ангажирате штедна сметка (особено ако веќе имате сметка во банка или сте од оние кои индиректно заштедуваат дел од пари месечно). Но, вистината е дека постојат три цели или употреба за кои се користат:

 • Затоа што заработувате пари со тоа. Не е дека ќе добиете многу, но кога парите ќе бидат „запрени“, тие не создаваат ништо. Од друга страна, на штедна книшка тоа би било, дури и да беше само неколку центи.
 • Бидејќи да ги имате парите на сметка не значи дека не можете да ги повлечете ако ви се потребни. Освен ако не сте потпишале повеќе ограничувачки услови, во принцип можете да го отстраните во секое време.
 • За да избегнете да го потрошите сето тоа. Како што сугерира името, тоа е заштеда, што значи дека не треба да се користи. Многу семејства ангажираат ваков вид банкарска услуга за своите деца, така што ќе научат да штедат и да знаат како оваа акција може да им помогне да имаат пари во случај на непредвидени настани или кога сакаат нешто и треба да соберат пари за да ги добијат.

Како да отворите сметка за штедење

Како да отворите сметка за штедење

Ако, по сè што ви кажавме, се охрабривте да отворите штедна книшка, треба да знаете дека тоа е многу лесно. Се разбира, погодно е што, пред да направите нешто, да консултирате неколку банки бидејќи условите може да варираат во зависност од секоја и може да биде поисплатливо да го имате во друга банка од вашата (или дури да смените сè во таа нова банка) .

Во принцип, за да отворите сметка за штедење ви требаат само:

 • Да се ​​појави во канцеларија. Скоро сите банки имаат канцеларии во градовите, така што нема да има проблем. Па дури и во некои градови можете да најдете гранки, и за да ве информираат и за да ги спроведат процедурите.
 • Направете го тоа преку Интернет. Тоа е друга опција, а во денешно време многу покористена, бидејќи ви овозможува и споредување на штедни сметки помеѓу различни банки за да видите кој од нив е најдобар за вас.
 • Направете го тоа преку телефон. Не е вообичаено, но може да се направи.

Единствениот проблем што можат да го имаат овие две последни форми е дека е можно, за да се идентификувате, да бараат да поминете низ канцеларија (поради прашањето за „легализирање“ на парите)

Како да се избере најдобрата банка за штедна книшка во Шпанија

Големото прашање: во која банка одам за да отворам ваква сметка? Одговорот не е едноставен, бидејќи секоја банка нуди различни услови и потребно е да се споредат сите за да се избере најсоодветниот. Покрај тоа, фактот дека еден е совршен за една личност не значи дека е совршен за друга, бидејќи ќе се утврди врз основа на други услови.

Сепак, можеме да ви дадеме неколку упатства што ќе ви помогнат да знаете како да го изберете најдоброто:

 • Дека тие ви нудат добро враќање. Очигледно, оној со најголема профитабилност (сè додека остатокот од условите не биде навредлив), ќе биде најдобриот избор.
 • Тоа нема провизии. Бидете внимателни со ова бидејќи, понекогаш, дури и ако имате добра профитабилност, на крајот провизиите ве прават да го изгубите она што го заработувате за запирање на парите (или дури и малку од она што е ваше).
 • Имајте флексибилност. И, понекогаш, постојат сметки кои ги блокираат вашите пари без да можете да ги имате, дури и кога ви се потребни.

Имајќи го ова предвид, постојат повеќе услови што банките можат да ги бараат и кои ќе мора да ги процените пред да донесете какви било одлуки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.