Шест сценарија што можат да се појават во 2018 година

2018 Како и секогаш што се случува со доаѓањето на нова година како 2018 година, постојат неколку сценарија што можат да ја одредат еволуцијата на оваа година. До тој степен што тие ќе бидат многу важни за да бидете во подобра состојба да формирате А. стабилно портфолио за инвестиции и секако избалансиран. Без друга цел, освен оптимизирање на вашите односи со пазарите на акции. За година како оваа, што секако нема да биде воопшто лесно за малите и средни инвеститори.

Постојат многу сценарија што ги разгледуваат аналитичарите на пазарите на акции. Но, не во сите случаи тие ќе бидат исполнети отсега натаму. Willе ви служи не само за влез на берзи, туку и за излез доколку сценаријата не се најповолни заработат заштеди со широк безбедност во работењето. На крајот на денот, тоа ќе биде еден од вашите предизвици за следните неколку месеци. Иако, се разбира, тоа нема да биде лесна задача, туку спротивното, како што ќе гледате отсега.

Се разбира, инвестирањето во капитал е едно од оние избрани за овие сценарија. Но, не единствената бидејќи опфаќа секаков вид инвестиции, дури и од повеќе алтернативни пристапи. Во секој случај, ние ќе ви претставиме низа совршено изводливи сценарија што можат да се исполнат во наредните месеци. И, тоа сигурно ќе ви биде од голема помош носат различни стратегии за инвестиции. И во однос на заземањето позиции и да се напуштат финансиските пазари кога е вистинското време. Дали сте подготвени да го прифатите овој предизвик за да ги направите вашите лични средства профитабилни?

Прво сценарио: покачување на стапката

типови Се чини дека сè укажува на тоа што конечно ќе биде оваа година кога долгоочекуваното покачување на стапката ќе се случи од страна на Европската централна банка (ЕЦБ). Оваа важна парична мерка ќе има широки ефекти врз голем дел од финансиските пазари каде што работите. Особено за оние со варијабилен приход и кои на почетокот би можеле да имаат негативна реакција на повлекувањето на стимулите од монетарните тела на заедницата. Со предвидлив пад на цените на акциите. Иако со ограничување во просторот на времето каде што ќе се случат овие намалувања. Мора да бидете многу свесни за изјавите на Марио Драги во овој поглед за да работите со агилност и да ги искористите сите овие движења.

Оваа мерка нема да влијае само на берзата, туку и на фиксниот приход. Каде што обврзниците може да се девалвираат под поагресивни маргини. Како последица на влијанието на падот на каматните стапки врз конкурентноста на економијата на некои земји од ЕУ. За да се избегнат овие несакани ситуации за малите и средни инвеститори, ништо подобро од тоа да одат на обврзници за безбедно пристаниште. Каде што неговото однесување ќе биде значително подобро отколку кај другите производи со фиксен приход. Во секој случај, треба да го ажурирате портфолиото за инвестиции, земајќи го предвид ова сценарио што сигурно ќе се појави во новата година.

Пораст на цената на суровата

суровини Друго од сценаријата што се разгледуваат за оваа вежба е зголемувањето на стапките на црно злато. Заради тензиите во кои се живее Саудиска арабија а тоа може да зарази и други области од оваа важна геостратешка област на планетата. До точка на тргување над 70 долари за барел. И каде нафтените компании ќе бидат оние кои најдобро ќе го соберат новиот тренд на ова важно финансиско средство. Бидејќи ако е така, нема да имате избор освен да бидете изложени на нивните позиции доколку сакате да ги направите профитабилни овие движења во нафтениот сектор со поголеми гаранции за успех.

Не можете да заборавите дека во овој момент цената на суровата се тргува меѓу 50 и 55 долари за барел. Со што нејзината моќ за ревалоризација од сега може да биде многу висока. И, се разбира, повисока од онаа генерирана во други финансиски средства, со вклучени капитали. Бидејќи тензиите во областа може да ја зголемат цената на оваа енергија во вртовите во следните месеци. Иако класата ќе престојува во проверка до кои нивоа ќе достигне во овој скок што може да се појави во 2018 година.

Тензиите меѓу партнерите во ЕУ

Несомнено е дека тешкотиите за целосна интеграција во ЕУ ќе бидат уште една сериозна пречка за пазарите на акции од сега па натаму. Не само за Заминувањето на Велика Британија од институциите на заедницата. Ако не и заради проблемите што ги создаваат некои земји. И, тоа се совпаѓа со ослабување на локомотивата на Унијата, Германија, како последица на формирањето на многу нестабилна тропартиска влада на чело со Ангела Меркел. Неговиот ефект ќе биде можен и силен пад на берзите на целиот стар континент.

Тоа би било едно од најсилните ефекти што може да го има торбата. Бидејќи компаниите во оваа географска област ќе бидат засегнати со значително намалување на проценката на нивната берза. До тој степен што нема да имате друг избор освен да ги напуштите овие финансиски пазари и да одите на побезбедни. Бидејќи не залудно, ќе бидете многу повеќе изложени на губење пари во извршените операции. Можеби под нивоа што не можете да ги поднесете и во зависност од профилот што го претставувате како мал и среден инвеститор. Можеби е дефинитивен момент за варирајте ги стратегиите за инвестирање. Играте многу од овие прецизни моменти.

Слабост во економскиот раст

Се разбира, тоа е едно од најстрашните сценарија за мали и средни инвеститори. Особено затоа што не е најдоброто од сојузниците да добијат придобивки од вашите пари во инвестицијата. Не можете да заборавите дека ако овие сценарија бидат исполнети, капиталот сигурно ќе падне нагло. Но, исто така, фиксен приход, дури и во некои од најпознатите вирулентни случаи. Во оваа смисла, треба да бидете многу внимателни кон сè што се случува со макроекономските податоци. Со цел да кога ќе се соочите со каква било слабост, одлучете се за агресивен излез на финансиските пазари. Не се сомневајте дека промената на трендот ќе започне на берзата да премине од нахакан во мечешки. Со сите видови конотации што веќе ги знаете како резултат на искуството акумулирано во текот на толку години.

Што се однесува до капиталот, нема да има друго решение освен поголем мониторинг на котираните компании. Особено, од деловните резултати што се даваат четвртина по четвртина и кои можат да ви дадат повеќе од една трага за тоа што треба да направите во овие ситуации. Тоа нужно се претвора во намалување и на променливиот и на фиксниот приход. Со неколку алтернативи за да можете да го направите новото сценарио профитабилно. Меѓу овие неколку би бил пазар на благородни метали а особено тоа од злато. Дејствувајќи како вредност на засолниште за да можете да ги подобрите своите позиции во салдото на вашата сметка оваа година.

Продолжување на нападите

напади Исто така, во текот на 2018 година, исламските терористички напади се очекува да продолжат. Сепак, нејзиниот одраз на берзата ќе биде многу поограничен. Неговите ефекти ќе бидат многу специфични и влијаат на низа сектори кои се многу ранливи на овој вид на дејствување. Меѓу оние што се издвојуваат туристот над другите. Каде авиокомпаниите, агенциите за резервации, хотелите и компаниите поврзани со сегментот за одмор би биле најмногу изложени на амортизација пред појавата на овие терористички напади. Но, само за неколку дена или недели за наскоро да се вратиме во ситуација на очигледна нормалност. Покрај тоа, тоа е нешто со што ќе мора да живеете, како што алудираат некои од најрелевантните финансиски експерти.

Во секој случај, ова нема да биде ново сценарио, но веќе е присутно на берзите на стариот континент во последните месеци. Иако многу ќе се разликува во зависност од неговиот интензитет и последиците што конечно ги има врз западниот свет. Во оваа смисла, не треба да биде причина за промена на стратегијата во инвестиции во текот на оваа нова година. Се разбира, освен ако нејзините ефекти не се многу посериозни од оние генерирани до сега.

Промена на трендот на берзите

И, конечно, не може да се исклучи радикална варијација во трендот на пазарите на акции во поголемиот дел од светот. Да одам басист оваа година. Ова би бил најнегативниот фактор за вашите интереси како инвеститор. Мора да донесете решителност и ова не е никој друг, туку напушти позиции дека имате отворено во торба. Иако тие се формализирани со загуби, бидејќи хендикепите може да се продлабочуваат со текот на времето.

Не можете да заборавите дека бидејќи станува збор за промена на трендот, овој нов период може да трае многу месеци или дури со години. Вашата најдобра стратегија за одбрана е да се држите надвор од финансиските пазари. Особено вашите движења Тие се наменети за краток и среден рок. Не залудно, тоа е многу комплицирано сценарио каде што можете да оставите многу евра на патот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.