Шест идеи за да заработите пари овој Божиќ

Божиќ Уште една година пристигнуваат долгоочекуваните божиќни забави. И со нив семејни забави, прослави со пријателите и на крај поминување неколку дена забава со оние што ги сакате. Но, она што многу луѓе можеби не го знаат е дека ова е период од годината кога инвестициите можат да бидат многу профитабилни. До точка на добијте побарувачки проценти и тоа може да ги исполни вашите очекувања. Бидејќи една од најјасните аксиоми во светот на парите е дека секој момент може да биде валиден за извршување на сите видови финансиски операции.

Сè уште сте на време да го задоволите ова посебно барање и тоа ќе ви помогне од сега да го подобрувате салдото на вашата сметка. Не само преку купување и продажба на акции. Но, и преку други финансиски производи, во кои секако е и тоа вклучувајќи ги и фиксните приходи. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека секое време е добро време за деловно работење. Но, многу повеќе на Божиќ, како што ќе можете да видите од сега. Willе мора само да ги примените во пракса некои од овие идеи.

Ова е период во годината кога се ставаат на сила големите богатства на светот. И во некои случаи, на кој начин. Па, време е да ги имитирате овие активности за да ја започнете новата година со нов импулс во задачата на зголемете ги вашите лични средства. Се разбира, предлозите отсега нема да изостануваат. Од различни пристапи кон инвестиции. Почнувајќи од многу конзервативни стратегии до други еминентно агресивни со потреба за преземање повисоко ниво на ризици. Дали сакате да знаете некои од овие предлози? Па, обрнете малку внимание затоа што тие можат да ви помогнат да ги постигнете своите цели.

Божиќ: акции со попусти

Берзата е кралица на инвестициите и колку е помалку мора да ги имате предвид за да ги направите заштедите профитабилни за време на божиќните празници. Одлична стратегија е да се одлучите за важни вредности попусти на нивните цени. Ова е така за да можете да го искористите потенцијалот за ревалоризација што го имаат овие финансиски средства. Дури и за неколку дена од овие денови поставувања на пазарите на акции тие се поизразени. Не е изненадувачки што можете да ги инвестирате своите пари со поголеми гаранции отколку во другите периоди од годината.

Како и да е, тоа не е единствената стратегија што можете да ја примените во овој период од годината. Но, напротив, можете да изберете и дивиденди дистрибуирани од јавно тргувани компании. Бидејќи во овој период од годината многу често се генерираат овие монетарни дистрибуции. Особено во текот на првите денови од новата година и кои се водени од електрични компании воопшто поврзани со сите видови на енергија. Преку оваа едноставна стратегија ќе бидете во позиција да постигнете поврат на заштедите до 6%. Со сигурност дека оваа исплата ќе биде ефективна на вашата штедна книшка.

Изглед на Божиќниот митинг

Цени Ако овие семејни забави се карактеризираат со нешто во врска со светот на парите, тоа е затоа што скоро секогаш се појавува толку популарната Божиќен митинг. По сите цени, акциите се ценат како резултат на притисок на компараторите. Тоа е движење кое нема одредено време и може да трае неколку недели. Во зависност од неговиот интензитет, можете да извршите една или друга стратегија за инвестиции. Можностите се големи за да можете да ги подобрите маргините на профитабилност во економските придонеси што ги давате во текот на овие денови или недели.

Овој митинг го користат добар дел од мали и средни инвеститори кои ги искористуваат овие семејни празници за да ги оптимизираат своите движења на пазарите на акции. Не е важно за кој сектор се насочувате, бидејќи тоа влијае скоро подеднакво на сите хартии од вредност што го сочинуваат шпанскиот континуиран пазар. Иако можеби се најагресивни се оние кои имаат попозитивен одговор во текот на овие денови на акциите. Од друга страна, нема да мора да го проценувате ниту техничкиот ниту основниот аспект од овие компании кои котираат на националната берза.

Ангажирајте мешан фонд

Друга опција што треба да инвестирате пари на овие посебни денови се заеднички фондови. Но, со подолг временски период од оној опфатен со овие празници. Но, меѓу сите овие финансиски производи најидентификувани можеби се мешани средства. Со портфолио во кое се присутни и капиталот и финансиските средства со фиксен приход. Така што на овој начин подобро да ги диверзифицирате средствата вложени во тие моменти. На овој начин, ќе бидете позаштитени од можни нестабилности на финансиските пазари. Бидејќи во овие случаи, загубите ќе бидат неверојатно ограничени.

Оваа класа на инвестициски фондови имаат предност што можете да ги вработите за многу достапни износи за сите видови економии во домаќинствата. Од 1.000 евра Можете да формализирате еден од многуте формати што ги направија главните компании за управување во светот. Во зависност од профилот што го претставувате како мал и среден инвеститор. Со различни модалитети во кои секако се вклучени практично сите области или географски зони на светот. Од еврозоната до Југоисточна Азија и речиси без исклучувања.

Само едномесечни депозити

Ако сте многу дефанзивен инвеститор, најдобро решение за вашите интереси се состојат од едномесечни орочени депозити. На овој начин, вие ќе гарантирате над сите ваши придонеси, но ќе добиете мало враќање. Со каматна стапка до 0,5% што ќе ги добиете по достасувањето на овој финансиски производ. Преку придонеси од 100 евра и без никаков вид на провизии или други трошоци во неговото управување и одржување. Тоа е, на кој било начин, модел на заштеда што е прилагоден на овие божиќни празници. Така што подоцна можете да го пренасочите на други финансиски производи.

Во секој случај, можете да ги подобрите овие маржи ако го поврзете овој производ со финансиско средство. Како на пример, оние поврзани со акции, благородни метали или дури и суровини. Така што каматата понудена од овие депозити може достигне нивоа близу до 1%. Иако за ова ќе биде целосно потребно да се исполнат минималните услови. Меѓу кои се издвојува дека цените на хартиите од вредност ги надминуваат претходно утврдените нивоа. Во секој случај, понудата не е толку широка како во потрадиционалните депозити.

Стоковно-базиран ЕТФ

кафе Ако сакате да бидете пософистицирани за да ги направите заштедите профитабилни во овој период од годината, нема ништо подобро од средствата со кои се тргува со размена. Но, во овој случај, врз основа на непарниот суровина што одржува јасно растечки тренд. Нешто што нема да имате многу проблеми да го пронајдете ова барање. ЕТФ, како што се нарекуваат овие финансиски производи, е мешавина помеѓу купување и продавање акции и заеднички фондови. Но, тоа претставува поголема корисност во период пократок од оној на Божиќ. Сепак, мора да имате поголемо финансиско знаење за да отворите позиции во овој модел на инвестиции.

Можете да го претплатите од многу скромни износи и со помалку барачки провизии отколку во случај на инвестициски фондови. Во секој случај, една од неговите предности е тоа што можете да изберете различни средства кои се тргуваат со размена врз основа на избраната стока. Главниот недостаток за вработување е фактот дека многу од овие производи ќе ви бараат го формализира во друга валута освен еврото. Тоа ќе биде акција што ќе ве чини повеќе пари како резултат на провизиите што ги презентираат овие финансиски производи. Тие обично се направени во американски долари, британски фунти или дури и некои многу специфични швајцарски франци.

Најагресивен облог: потерници

потерници Најагресивниот начин да се инвестира во Божиќ е преку овој многу пософистициран производ отколку досега споменатите. Затоа што тие се само наменети за многу специфичен профил на инвестиции. Каде што ја истакнува нејзината желба да постигне високи приноси на пари за многу краток временски период. Каде што ризикот е присутен во сите операции. Затоа што иако е точно дека од сега можете да заработите многу пари, на патот можете да си оставите и многу евра. Можеби повеќе отколку што можете да издржите во моментов.

Друга варијанта што ја генерира овој финансиски производ е тоа што можете да работите со него и на позициите за купување и за продажба. Со што можеш прилагодете го на сите ситуации на финансискиот пазар. Дури и најнеповолните за нив. Со многу поагресивни резултати во споредба со другите инвестициски модели споменати погоре. Во секој случај, само ако вашиот профил е многу агресивен, ќе мора да се прибегнете кон овој софистициран модел на инвестиции. Бидејќи ризиците се секогаш многу латентни во сите операции што од сега ќе ги развивате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.