ФЕД ќе има нов гувернер: како тоа ќе влијае на берзата?

зеленаКратката турнеја во Џенет Yellen водејќи ги Федералните резерви на Соединетите држави (ФЕД) заврши. За неколку недели ќе биде познато новото име што ќе ја насочи монетарната политика на Соединетите држави. Фактор што може да има големо влијание на пазарите на акции во оваа земја, но исто така и во другите меѓународни географски области, како што е ЕУ на пример. Не е изненадувачки, тој е одговорен за многу одлуки што на крајот влијаат на финансиските пазари. Од оваа причина, не е изненадувачки што во следните неколку дена берзите покажуваат одредена нервоза за одлуките што можат да бидат донесени во наредните години.

Од друга страна, вашето мислење за повлекување на економските стимуланси што веќе започна под мандатот на Јелен ќе биде многу релевантно. Бидејќи секое отстапување од стратегиите што треба да се преземат може да вклучува многу остри движења на пазарите на акции. И во однос на еден или на друг начин. Со директно влијание врз инвестициите дека во ова време имате отворено на пазарите на капитал. Поради оваа причина, досега генерираното очекување е најголемо кај малите и средни инвеститори. Кои ќе бидат рецептите што ќе ги примени новиот гувернер (или гувернер) на ФЕД.

Во оваа смисла, во моментот не звучи некое посебно име. Иако фондовите на финансиски аналитичари укажуваат на две лица со високо квалификуван профил да ја играат оваа важна улога во економијата на една од светските сили. Кој изгледа дека зема повеќе сила во последните часови е Џером Пауел, најмалку агресивен кандидат. Другиот кандидат е Johnон Тејлор, и тој се смета од страна на пазарите како поагресивна фигура во нивните пристапи. Се чини дека тие се бројките за кои претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп размислува да ја насочи монетарната политика на оваа нација во следните неколку години.

ЕДФ: намалување на стимулите

Банката на федерални резерви Во секој случај, се чини дека преминот на etенет Јелен на чело на Федералните резерви на САД е веќе амортизиран. Каде на состанокот во октомври веќе беше објавено дека почнува да се намалува билансот на состојба на ФЕД. Толку обемна од последователни QE, што веќе претставува повеќе од 4,5 трилиони долари. Сега прашањето што си го поставуваат финансиските аналитичари и дали новиот економски тим ќе продолжи со истата стратегија. Сите индикации укажуваат на тоа дека е така. Но, не се исклучени ниту некои изненадувања, кои на крајот ќе бидат оние што можат да го сменат правецот на торбите во текот на следните неколку дена.

Новото назначување нема да чека долго. До степен што претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, го потврди тоа ќе ја објави неговата замена подоцна оваа недела. Или на самиот почеток на следната. Во оваа смисла, ќе биде многу важно да се провери како пазарите го примаат новиот гувернер на ФЕД. Тоа ќе биде јасен сигнал за тоа каде можат да одат ударите. Тоа дури може да биде стимул за отворање или затворање на трговијата на берзата, во зависност од вашите намери.

Декемвриско покачување на стапката

Во секој случај, едно е сигурно и тоа е дека еден од главните моменти ќе се одвива во текот на месец декември. Не е изненадувачки, тоа е датумот избран за Федерални резерви на САД  покачи ги стапките по трет пат оваа година. Овој пат, до зоната 1,25% и 1,50%. Засега, се чини дека примената на оваа монетарна мерка нема прекумерни реперкусии на пазарите на капитал. Но, ќе биде многу важно да се има мислењето на новиот гувернер на ФЕД на маса. Може да биде пролетта така што торбите на целиот свет се свртуваат надолу или напротив нагоре. Мора да бидете очекувани за да можете да ги предвидите движењата што ќе се активираат на пазарите од сега па натаму.

Од друга страна, ќе биде потребно да се види дали во месецот декември, кога ќе се приближи неговото последно назначување, економската состојба ќе се промени, иако не изгледа веројатно. Бидејќи секоја значителна промена во главните економски параметри може да претставува пресврт на пазарите на акции. Иако не со големината и интензитетот што предупредуваат некои финансиски аналитичари. Бидејќи најопштото мислење меѓу нив е дека сè ќе продолжи како порано. Со мали измени во пристапот на Федералните резерви од САД. Во секој случај, ќе мора да бидете многу очекувани ако имате намера да купувате и продавате акции на берзата.

Одржување на монетарната политика

САД Во оваа смисла, тимот во заминување беше многу јасен за нивните вистински намери. До степен до кој сегашниот гувернер, etенет Јелен веќе на моменти веќе рече дека моменталната состојба на економијата ги намали овие видови на рамнотежа од историски нормалните нивоа. Се чини дека новите ректори на ФЕД ја следат истата стратешка линија. Сега треба само да ги потврдат овие намери. Тоа е нешто што финансиските пазари го очекуваат. И, се разбира, сами за да знаете какви одлуки треба да донесете за да ги направите заштедите од сега профитабилни.

Соочени со ова сценарио, веќе постојат неколку квалификувани гласови што укажуваат на тоа дека не би било многу чудно за FED да зголеми две или три зголемувања во текот на 2018 година. Нешто што според него не треба да влијае на однесувањето на акциите. И во САД и во европскиот континент во помала мера. Со два параметри кои ќе бидат многу важни за да се земат предвид. Од една страна, фактот дека стапката на невработеност е на минимум 4,2%. И од друга страна, затоа што притисоците на платите продолжуваат да се појавуваат. Фактори, и во двата случаи, што можат да ја кажат монетарната политика на новиот тим.

Почекајте да донесете одлуки

dinero Една од реперкусиите на овој факт врз економската политика на Соединетите држави е како може да се развијат акциите од оваа важна промена во FED. Така што на овој начин, вашите одлуки имаат: поголема заштита при работењето. Па, пред сè, ќе мора да почекате да се појават овие промени пред да донесете каква било одлука за влез или излез од кој било од финансиските пазари. Не е важно што чекате само неколку дена затоа што вреди да се одложи оваа позиција. Дури и ако треба да почекате неколку дена и да пропуштите дел од нахакан или мечешки пат што се развива.

Ако сè се развива нормално и сè продолжува како порано, тоа би можело да биде добра можност да заземете позиции на берзата. Затоа што не можете да заборавите дека се соочувате со еден од најнасилните четвртини во годината. Каде што ревалоризациите на вредностите надминуваат 10%, одредена леснотија, како што се случија во последниве години. Не е изненадувачки, малкумина се четвртини од овој период што претрпеа намалувања на вредноста на цените. Со оглед на оваа реалност, тоа е покана да ги вложите своите пари на берза, во зависност од вашите склоности во однос на географските области каде што сакате да работите.

Совети за инвестиции

Во секој случај, секогаш ќе биде многу добро да примените некои упатства за однесување. Така што, на овој начин, обезбедете поголема безбедност на секоја од операциите што од сега ќе ги развивате. Овие се едни од најрелевантните.

 • Не обидувајте се да ги насочите операциитеНаместо тоа, треба да почекате да видите кој е новиот ректор на ФЕД.
 • Движењата на берзата не се очекува да бидат многу агресивни и затоа ќе мора да ризикувате доколку сакате да ги проширите маргините на профит на работењето.
 • Оваа одлука ќе има мало влијание врз финансиските пазари на стариот континент. Оваа дестинација можете да ја изберете за да избегнете шпекулативни движења на пазарите.
 • Одлична идеја за заштита на вашите позиции во капиталот е диверзифицирање на инвестициите. Не треба да ги распределувате сите заштеди на единствено обезбедување или финансиско средство.
 • Разликата меѓу американскиот и европскиот пазар отсега може да биде поизразена. Но, во исто време може да ви даде поголеми можности во инвестицискиот сектор.
 • Пазарот на валута можеби е една од најинтересните во моментов. Но, со неповолна положба дека ќе ви треба поголемо познавање на финансиската култура за да отворите позиции во некои од овие финансиски средства.
 • Назначувањето на новиот гувернер на Федералните резерви на САД може да влијае на вас во краткорочни операции. Од друга страна, на среден и долг рок, она што ќе ви овозможи да бидете поизразени во пристапите што ќе ги преземете, ќе биде различно.
 • Не обидувајте се да брзате со операциите во текот на овие денови бидејќи во овие сценарија треба да изгубите повеќе отколку да добиете. Имајте го ова на ум за да не не изненадите чудно во следните неколку дена. Каде што претпазливоста ќе биде еден од вашите главни сојузници.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.