Хипотеки на хипотекарни услуги

Кои се хипотеките со повратна хипотека

Во текот на годините 2006-2008 година, хипотеките со повластена хипотека беа голема економска криза во Соединетите Држави, што дури се приближи да влијае на многу други земји. Сè уште има многу економисти и експерти кои се сеќаваат на нив и кои предупредуваат на опасноста дека ќе се вратат, под други имиња, со што ќе се промени економијата на една земја.

Па ако сакаш знаат што се хипотеки за хипотека, условите што ги понудија и што се случи, така што сега на нив се гледа како на голема опасност, тука ги составивме сите информации за тоа.

Кои се хипотеките со повратна хипотека

Во САД се појавија хипотеки со повратна хипотека. Всушност, тие беа „легална“ фигура во нивниот заем и кредитен систем, и тие беа фокусирани директно на хипотеки. Во оваа земја постоеја два вида хипотеки: премиер, кои се доделуваат на лица со солвентност поголема од 660 поени (според нивната работа, квалитетот на животот, документацијата, можноста за враќање на парите и сл.); приманата тарифа, кои беа доделени на луѓе кои не достигнаа 660 поени. Овие исто така добија други имиња како што се несакани хипотеки или хипотеки на NINJA (Без приход без JOR или средства, преведени како хипотеки за оние кои немаат приход, работат или не се активни)

Така, хипотеки за хипотеки беа оние што им беа дадени на луѓе кои имаа малку ресурси, тие имаа малку приходи, па дури и немаа работа. Во овој случај, беше многу ризично да се даде заем на некој што не може да го врати и затоа тие одлучија да ги зголемат каматните стапки.

Нешто што треба да се има предвид е дека овие хипотеки не беа лоши, тие всушност беа исти со главните хипотеки, но овие, бидејќи сопственикот не беше „најдобрата личност да верува во пари“, условите беа наметнати многу построги.

Кои се условите на хипотеките за хипотека

Кои се условите на хипотеките за хипотека

И кои беа тие услови? Хипотеките за хипотеки беа ресурс што многу семејства го користеа за своите домови. Проблемот е во тоа што овие претставуваа голем ризик за банките. Можеби еден или два не, но субјектите почнаа да се акумулираат сè повеќе од нив, а голем дел од нив почнаа да пропаѓаат.

За почеток овие видови хипотеки беа резервирани за профили кои не достигнуваа солвентност што беше потребна за давање хипотека. И, тоа е дека до нив може да пристапат луѓе кои немале работа, кои имале минимални приходи или кои не биле стабилни ниту имале имоти на нивно име што би можеле да им ги „гарантираат“. Со други зборови, секој би можел да земе хипотека за хипотека дури и без да има работа, пари или имот.

Поради горенаведеното, и бидејќи вклучуваше трансакција со висок ризик, каматната стапка беше највисока, бидејќи постоеше голем ризик за неисполнување на обврските. А) Да, каматната стапка порано беше помеѓу 1,5 и 7 поени над она што се смета за нормално. Но, не заврши тука.

исто така, имаше повеќе провизии, не само брокерски брокери, но други што самите банки ги наметнаа и ја собраа износот што требаше да се врати на многу тешко да се врати за оваа група.

Конечно, хипотеката беше одобрена за финансирање на повеќе од 80% од куќата, но беше лесно да се направи самата банка да ти направи хипотека од 100%, па дури и да се грижи за трошоците.

Со други зборови, тоа беше многу „сочна“ хипотека за оние на кои им требаше. Но, што е со банките?

Хипотеки и банки на повратна вредност

Во случај на банки, се чини скоро невозможно за субјект да се осмели да направи такво нешто, нели? А сепак, тоа се случи во Соединетите Држави (иако тоа беше и она што го предизвика финансискиот колапс потоа).

Но, да, банките беа воодушевени од овој вид хипотеки и сето тоа затоа што ја користеа фигурата „хипотекарни обврзници“. Тие беа фигура во која ги ставаа тие хипотеки и ги продаваа на инвестициски фондови. Тоа е, тие беа поддржани од други кои, во замена за овие бонуси, добија „награда“. И се чинеше дека сè оди добро ... сè додека не беше.

Приказна за голема криза

Приказна за голема криза со хипотеки за хипотеки

Во 2000 година, хипотеките со повратна хипотека беа „зделка“. Едно лице, без приход, без стабилна работа, без имот може да се согласи да купи куќа затоа што банката му давала хипотека, некогаш 100%, понекогаш 80%. Но, тоа беше негово. Сè што требаше да направите беше да платите месечна претплата. И сè помина добро. Всушност, Според податоците на Институтот за студии на берзата, во 2006 година американските финансиски институции заработиле многу пари со овој банкарски производ. Но, од таа година, работите се свртија на полошо.

И тоа е тоа многу луѓе престанаа да плаќаат такси и тоа ги натера да се откажат од своите домови. Проблемот беше што овие не можеа поскапо да се препродаваат, бидејќи цената веќе беше на врвот, па дури и почнуваа да паѓаат. Така, банките имаа многу куќи и долгови. Покрај тоа, оние што ги купиле обврзниците, почнале да увидуваат дека нема да добијат ништо, напротив, ја губат целата вложена вредност. И тоа ги поттикна фондовите и банките да започнат да имаат проблеми со ликвидноста, да банкротираат ... Што ја предизвика добро познатата финансиска криза од 2007-2008 година.

Дали има несакани хипотеки во Шпанија?

Дали во Шпанија има хипотеки со повратна вредност?

Големото прашање за многумина. Како такви, хипотеките со повратна хипотека беа ствар на Америка. Но, не мора да одите многу далеку за да го видите тоа, слични бројки постоеле и во Шпанија.

Всушност, скоро во исто време како и во САД, во 2000-тите, таканаречените хипотекарни заеми без колатерал почнаа да излегуваат од банките. Нивните услови беа многу слични на повратната цена и да, и последиците беа исти: економската криза од која, во моментов, Шпанија сè уште не успеа да излезе.

И сега?

Не можеме да ви кажеме дека денес нема хипотеки за хипотеки, ѓубре, NINJA или како што сакате да ги наречете. Вистината е Да, тие можат да постојат, повикани на друг начин и со многу слични услови. Сепак, многу банки ја научија својата лекција и сега пристапот до хипотека е многу потежок отколку порано. Всушност, иако банките се поотворени за позајмување пари, тие „го чуваат грбот“ со гаранции или бројки што гарантираат дека ќе ги добијат парите назад.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.