Хипотеките со фиксна стапка ги намалуваат нивните каматни стапки во 2019 година

интерес

Пазарот на хипотеки покажува мали варијации со почетокот на новата, каде што хипотеките со фиксна стапка се оние што развиваат најдобри перформанси во овој период. Додека напротив, оние што се конституираат со променлива стапка го одразуваат зголемувањето што се случува во Европски репер, Еурибор. До тој степен што се искачува позиции откако ги погоди најниските падови пред околу дванаесет месеци. Со раст на неговите распони што промовира поскапи месечни исплати од сега па натаму.

Најновите официјални податоци покажуваат дека за хипотеките составени на вкупни имоти, просечна каматна стапка на почетокот е 2,61% (5,7% понизок од претходниот месец) и просечниот рок од 23 години, според последниот извештај на Националниот институт за статистика (ИНЕ). Каде исто така е откриено дека 64,0% од хипотеките се со променлива каматна стапка и 36,0% со фиксна стапка. Просечната каматна стапка на почетокот е 2,42% за хипотеки со променлива стапка (0,7% пониска од претходниот месец) и 3,07% за хипотеки со фиксна стапка (14,1% повеќе под).

Како последица на овој конјуктурен момент, банките го земаат новиот тренд што го означува пазарот на хипотеки во Шпанија. Со варијација на каматните стапки во оваа класа производи и каде се манифестира дека отсега ќе биде попрофитабилно земете хипотека со фиксна стапка отколку со променлива. Со изненадување дека нема да има изненадувања од каков било вид да се соочите со вашата исплата, бидејќи месечната претплата секогаш ќе биде иста, без варијации. Што и да се случи на финансиските пазари и затоа ќе им даде поголем мир на апликантите за овој финансиски производ.

Табулаторот Bankinter се движи

услови

Оваа банка е една од оние што ги поместија позициите во понудите што им ги нуди на своите клиенти. Во оваа смисла, спроведе дека намалувањето на цената на фиксната хипотека за мандат од 20 години е од 36 основни поени на досега применетата каматна стапка. Додека напротив, банката ги одржува непроменетите цени и услови во променливиот модалитет. Оваа акција може да предизвика промена во навиките на луѓето кои отсега ќе купуваат дом. Со варијација во ширењето на овој вид финансирање за намени на недвижнини.

Банкинтер ја започнува деловната година 2019 година со значително намалување на каматната стапка на хипотеките со фиксна стапка и во фиксен дел од мешано. Ова е намалување кое, иако ги достигнува сите услови, е особено значајно за хипотеките со мандат од 20 години, едно од најбараните од клиентите, чија каматна стапка отсега ќе биде 1,99% во споредба со претходната 2,35%, што претставува намалување за 36 основни поени.

Со камата до 2,40%

Со ова ново движење, хипотеките со фиксна стапка на Банкинтер ќе бидат следниве: 1,65% за 10-годишен мандат; 1,90% за период од 15 години; 1,99% во рок од 20 години; за 2,30% на 25 години; и со каматна стапка од 2,40%, за максимален мандат од 30 години. Што се однесува до мешаната стапка, која е составена од период на фиксна стапка и, подоцна, променлива каматна стапка до крајот на мандатот, тие сега ќе изнесуваат 1,90% за 10-годишниот мандат; 2,20% за 15 години; и 2,30% за мандат од 20 години. Диференцијалот во варијабилната транша и понатаму ќе биде, до сега, 0,89%.

Гореспоменатите цени во хипотеките со фиксна стапка на оваа банка им се достапни на клиентите кои ја комбинираат хипотеката со договарање пакет со производи: склучување договорна сметка за плата, професионална сметка или сметка за не-плата (сите се плаќаат со АПР од 5% во првата година и 2% од втората година до максимум 5.000 евра), договарање животно осигурување за 100% од износот на заемот, осигурување за дом и план за пензија или EPSV со Банкинтер Сегурос де Вида, со придонес на минимален износ од 600 евра и одржување во сила за време на траењето на заемот.

Тие ги чуваат истите провизии

комисии

Во однос на провизиите што се применуваат на овие хипотеки тие остануваат исти дека банката има воспоставено подолго време за овој модалитет: провизија за отворање од 1%, со минимум 500 евра и надомест за повлекување за делумна, вкупна и / или суброгаторна амортизација од 0,5% во првите пет години од животот и 0,25 % потоа, како надомест за ризик од каматна стапка од 0,75%, што се применува само во случај на предвремено откажување да се создаде загуба на капитал за ентитетот.

Сепак, општ тренд во банкарскиот сектор е провизијата да исчезне се зголемува во наредните месеци и на прогресивен начин. Особено, хипотеките поврзани со променливите каматни стапки. За неколку десетини од процентот во споредба со моменталните стапки или барем пред само неколку месеци.

Променлива хипотека од 0,89%

Во однос на хипотеките со променлива стапка, оваа финансиска институција продолжува да ја одржува истата цена и услови од почетокот на октомври минатата година: номинална каматна стапка фиксна во текот на првата година од 1,50%, и од тој датум: Еурибор + 0,89%. Од друга страна, и хипотеките со променлива и фиксна стапка може да се договорат според модалитетот „повеќе нема да биде хипотека“ што вклучува, со договор и без дополнителни трошоци, дата на плаќање.

Овој фактор имплицира дека во случај на неплаќање на долгот, носителот на хипотеката би одговорил единствено и исклучиво со средството земено како колатерал, што во тој случај е самиот дом под хипотека. Поединци кои живеат во Шпанија со месечен приход над 2.000 евра, и чија дестинација на средства е купување на вообичаен престој. Во она што е конституирано како еден од новите формати кои почнуваат да се развиваат со новата година. Надвор од другите технички размислувања што се случуваат во банкарски производ што го бараат шпанските корисници.

Многу високи цени на домовите

Цени

Според седмото издание на Истражувањето за дома и хипотека на ИНГ „Дали цените на куќите се премногу високи?“, 63% од Европејците веруваат дека цените на куќите ќе продолжат да растат во следните 12 месеци. Покрај тоа, повеќе од една третина од анкетираните не веруваат дека можат да станат сопственици на домови. Овој извештај покажува дека генерално, цените на куќите се поврзани и под нив влијаат услови на локалниот пазар. Сепак, многу европски граѓани, без оглед на земјата, сметаат дека цените на куќите каде што живеат се превисоки.

57% веруваат во тоа домувањето е скапо, и една четвртина (21% во шпански случај) имаат потешкотии во плаќањето на закупнината или хипотеката секој месец. На европско ниво, станарите имаат поголема веројатност од сопствениците да ги дефинираат домовите во нивната земја како скапи (62% наспроти 55%) или нефер (32% наспроти 22%).

Промена во трендот на каматната стапка

Во текот на изминатата деценија, каматните стапки беа ниски, што помогна да се зголемат цените на домовите, додека им се отежнува влегувањето на новите сопственици на домови. Во оваа смисла, 72% од анкетираните Европејци, 80% во случајот на Шпанија, веруваат во тоа тешко е да се стекне дом за прв пат купувачи. Мнозинството (65% во просек во Европа во споредба со 68% во Шпанија) посочуваат дека оваа околност се влошила од 2015 година.

Каде што едно од најголемите е пристапот до хипотекарни заеми кои ги покриваат високите цени што ги одржуваат становите во Шпанија. Надвор од разликите што ги применуваат банките, како и провизии и други трошоци во управувањето кои ги носат овие основни потреби меѓу шпанските семејства.

Иако секако се чини дека хипотеките со променлива стапка нема да ги покажат разликите од претходните години. Како резултат на промената на трендот што се случи во европскиот репер. Со што се поврзани повеќе од 90% од хипотеките со променлива стапка, според податоците обезбедени од Националниот институт за статистика (ИНЕ). Не е изненадувачки, корисниците веќе забележуваат зголемување на нивниот месечен надомест во нивните џебови во последните месеци.

Според седмото издание на Истражувањето за дома и хипотека на ИНГ „Дали цените на куќите се премногу високи?“, 63% од Европејците веруваат дека цените на куќите ќе продолжат да растат во следните 12 месеци. Покрај тоа, повеќе од една третина од анкетираните не веруваат дека можат да станат сопственици на домови. Овој извештај покажува дека генерално, цените на куќите се поврзани и под нив влијаат услови на локалниот пазар. Сепак, многу европски граѓани, без оглед на земјата, сметаат дека цените на куќите каде што живеат се превисоки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.