Хипотеките со променлива стапка го достигнаа дното

Еврибор Ако вашата намера е во следните месеци да купите недвижен имот, погодно ви е да го прочитате овој напис. Бидејќи Еурибор е европски репер индекс со кој се поврзани многу од овие операции. Во операциите до променлива стапка што е мнозинство од шпанските корисници. Во оваа смисла, 60,6% од домашните хипотеки се конституира со променлива стапка и 39,4% по фиксна стапка, според податоците обезбедени од Националниот институт за статистика (ИНЕ). Каде што хипотеките со фиксна стапка доживуваат зголемување од 30,7 во годишната стапка во однос на претходното мерење.

Од друга страна, и според истите овие извори, повеќе од 90% од хипотекарните заеми се однесуваат на Еурибор во последните години, според извештаите направени од Националниот институт за статистика. Ова е фактор што целосно ја дефинира релевантноста што ја зема овој репер на стариот континент. Над другите кои се јасно малцинство меѓу преференциите на националните корисници. Практично, мнозинството договори со променлива стапка се формализирани со овој важен индекс.

Една од причините што го објаснува овој успех кај апликантите за хипотека се должи на посебното и исклучително добро време што го поминуваат финансиските пазари. Бидејќи за прв пат по многу децении, Еурибор е во негативна територија. Ова во пракса значи дека ќе мора да платите многу пари на вашите месечни рати за договор за хипотека за заем. Со заштеди од многу илјадници евра во однос на другите сценарија на пазарот на недвижнини и секако во однос на хипотеките запишани на фиксен приход, иако тие секогаш имаат иста позиција секоја година. Што и да се случува на финансиските пазари од сега.

Еурибор, како да ги платите хипотеките?

Casa Еден од најрелевантните аспекти на Еурибор во хипотеките е како тоа влијае на парите со кои треба да се соочите за стекнување на тој стан што толку многу ви се допаднал. Па, банките примени распон над овој репер индекс. И, тоа во сегашниот меѓународен контекст е секако многу поволно за вашите интереси како корисник на банка. Во оваа смисла, не треба да заборавите дека во овој момент е многу поволно за вашите лични интереси да имате хипотекарен заем поврзан со овој репер. Затоа што сега ќе платите помалку пари отколку пред неколку години.

Од друга страна, добар дел од хипотеките што ги пласираат банките се под ваква состојба во договорот. Затоа е ретко да најдете други одредници освен Еурибор. До точка дека не претставуваат повеќе од 8% од новите договори и во повеќето случаи во услови на нејзино формализирање кои се многу понеповолни за вас. Меѓу другите причини затоа што нема да имате избор освен да преземете поголеми трошоци од самиот почеток. Надвор од други технички размислувања кои имаат врска со структурата на овој важен банкарски производ.

Еурибор на историски падови

dinero Во секој случај, постои една работа што треба да бидете многу јасни од сега, а тоа е кој индекс ги минува своите најдобри денови. Тоа е, тоа е на сите времиња падови или што е исто на најниско ниво во последниве години. До точка што нејзината еволуција го натера да се постави на негативна територија за прв пат во својата историја. Бидејќи всушност, европскиот репер, Еурибор, во моментов се наоѓа на -0,18, откако во 2015 година, на пример, се наоѓаше на позитивни нивоа, на 0,267. Со голема разлика помеѓу овие три години и тоа доведе до крај дека плаќате помалку пари за договор со хипотеката.

Се разбира, ова е многу поповолно сценарио за отсега да земете хипотека. Не е изненадувачки, ширењето што го применуваа многу банки беше намалено на ниво незамисливо до пред неколку години. Ова во пракса значи дека денес можете да откриете шири. дури и под 1%. Но, тоа не е единствената предност што можете да ја добиете од претплатата на еден од овие банкарски производи. Бидејќи добар дел од хипотекарните заеми дадени на продажба се даваат без провизии или други трошоци при нивно управување или одржување. Како последица на еволуцијата на овој референтен индекс на стариот континент.

Ситуација која нема да трае вечно

Напротив, мора да имате предвид дека иако е многу добро време да се ставите под хипотека, ова сценарио нема да биде далеку од вечно. Ако не, напротив, можете да се свртите во секое време и тој ќе почне да расте и со кој ќе растат вашите месечни исплати. Токму во моментот кога Европската централна банка (ЕЦБ) одлучи да ги зголеми каматните стапки. Акција што, од друга страна, планира да ја спроведе во текот на следната година, иако не насилно, но постепено. Ова ќе значи дека Еурибор ќе започне да расте и ќе влијае на трошоците со кои треба да се соочите за давање на хипотекарен заем за купување на тој стан што отсекогаш ви се допаѓал.

Ова е многу суштинска разлика од хипотеките со фиксна стапка. Каде секогаш ќе плаќате иста месечна претплата, што и да се случи на финансиските пазари. Со мир на умот дека ќе можете многу подобро да го планирате вашиот личен или семеен буџет во следните години. Дури и со предност што значително ќе ги подобри трошоците за живот, во зависност од сè што може да ви се случи во следните неколку години. На пример, ако останете невработени, вашата плата се намалува на вашето работно место или сте жртва на несреќа како самовработен работник. Ова е местото каде најголемите придобивки се обезбедуваат со хипотеки поврзани со фиксна стапка над варијаблите.

Предности на променливите хипотеки

хипотеки Во секој случај, нема да имате друг избор освен да ги измерите сите придобивки што може да ги генерира хипотеката со променлива стапка, поради нејзината посебна врска со европскиот индекс на одредници. Па, во рамките на ова општо сценарио, придонесите се разновидни и се од поинаква природа, како што ќе видите отсега. Како прво, не заборавајте дека промената на цената на парите може да претставува а пониски хонорари во економско опкружување со низок интерес. Од оваа гледна точка, тоа е поповолно работење за вашите интереси како корисник, што навистина сте.

Од друга страна, исто така е можно да сте во позиција да ја продолжите отплатата на заемот до 35 или 40 години како максимален мандат. Нешто што на крајот ќе биде од голема корист се додека еволуцијата на Еурибор е иста како што покажа досега. Сепак, со сета сигурност дека оваа можност е на овој начин. Воопшто не затоа што не треба да заборавите дека овој многу посебен индекс е наведен секој ден на финансиските пазари. И затоа нејзината цена не е секогаш иста. Во некои случаи на подобро, но во други со јасно негативен ефект. До тој степен што тоа е фактор што мора да го предвидите кога ќе побарате извор на финансирање за купување стан или стан.

Тие обично се подостапни хипотеки

Друг аспект што треба да биде предмет на вашето посебно внимание е тој што се однесува на сегашните нивоа на хипотеки со еурибор, променлива стапка тие ќе имаат пониски интереси во однос на оние од фиксна природа. До тој степен што можете да заштедите многу пари преку вашите месечни исплати и на кој било начин повеќе отколку што можете да замислите од овој момент. Од друга страна, исто така, влијае и фактот дека заемите подложени на варијации во Еурибор немаат провизија за ризик од каматна стапка. Нешто што, од друга страна, обично ни се случува кај хипотекарни заеми со фиксна стапка.

Ако овој извор на финансирање толку чест во побарувачката на корисникот се карактеризира со нешто, тоа е затоа што главно се пласира од страна на банките. Се разбира, нема да имате најмал проблем да откриете производ со овие карактеристики. Дури и од различни формати, некои од нив се навистина многу иновативни поради големата агилност што ја претставува овој пазар во моментот.

До точка што можете да ја комбинирате со хипотека на фиксна камата во која тие се конституираат како средни или мешани модели. Во зависност од профилот што го претставувате како клиент на банка, што е, на крајот на краиштата, што е вклучено во побарувачката за вакви банкарски производи. Иако сè ќе зависи од тоа како цената на парите ќе се развива отсега. Каде што сè изгледа дека е под нагорен тренд и тоа може да ги наруши плановите што треба да ги насочите на хипотека за заем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.