Како работат хипотеките?

хипотеки Ако има финансиски производ што е особено важен меѓу корисниците, тој не е никој друг туку хипотека. Тоа е линија на финансирање Haveе мора да поминете ако сакате да купите дом без да заштедите. Но, од истите причини и вие ќе повлече низа трошоци за многу години, можеби прекумерно. И во однос на неговото враќање и интересите и провизиите генерирани од нејзиното барање. До тој степен што крајната цена ќе биде многу висока, и таму каде што ризикувате да не можете да се соочите со оваа исплата поради проблеми со приходите што ги имате секој месец да ги преземете за склучување договори со некои од хипотеките што финансиските институции продаде

Од ова општо сценарио, најновите податоци од Националниот институт за статистика (ИНЕ) се многу јасни во смисла на враќање на побарувачката од страна на корисниците. Бидејќи, всушност, станува јасно дека просечна сума од хипотеките запишани во регистрите за недвижнини во ноември (од јавни дела извршени претходно) е 145.769 евра, што значи 15,1% повисоки од истиот период минатата година. Во нагорен тренд во последните месеци, како резултат на економското закрепнување во нашата земја. И, затоа, исто така, е пренесено во секторот за хипотеки.

Од друга страна, најновите официјални податоци, исто така, покажуваат дека бројот на хипотеки конституирани на домови е 24.882, за 3,7% помалку отколку во 2016 година. Просечната сума е 122.703 евра, со годишно зголемување од 10,7%. Во однос на вредноста на хипотеките конституирани на урбанистички имот, таа достигна 4.844,0 милиони евра, 14,8% повеќе отколку во претходната година. Во домовите, Зајмениот капитал изнесува 3.053,1 милиони, со годишно зголемување од 6,7%.

Камата за хипотека

За хипотеките конституирани на сите имоти, просечната каматна стапка на почетокот е 2,77% (8,0% пониска од 2016 година), а просечниот рок е 22 години. Од друга страна, 65,9% од хипотеките се со променлива каматна стапка и 34,1% со фиксна стапка. Видот на просечен интерес на почетокот е 2,44% за хипотеки со променлива стапка (17,1% пониска отколку во 2016 година) и 3,63% за хипотеки со фиксна стапка (12,7% повисоки).

Што се однесува до хипотеките на домови, просечната каматна стапка е 2,71% (14,3% пониска од ноември 2016 година), а просечниот рок е 24 години. 63,5% од хипотеките за дома се со променлива стапка и 36,5% со фиксна стапка. Хипотеките со фиксна стапка доживеаа пад на годишната стапка од 6,5%. Просечната каматна стапка на почетокот е 2,54% за хипотеки на домови со подвижна стапка (со пад од 19,4%) и 3,10% за хипотеки со фиксна стапка (3,2% пониска).

Како влијаат каматните стапки?

Друг аспект што треба да го процените отсега е како зголемувањето на каматните стапки може да влијае на вас. Па, во оваа смисла сè ќе зависи од тоа дали сте ангажирале променлива или фиксна стапка. Ако е второто, нема да мора да се плашите од какво било зголемување на месечната претплата бидејќи нема да влијае на ова движење. Секогаш ќе мора да плаќате исто, што и да се случи на финансиските пазари. Не е изненадувачки што ова е една од главните предности на хипотеките со фиксна стапка. Дека секогаш ќе знаете која е сумата што ќе треба да ја платите за нејзино официјализирање.

Друг многу поинаков случај е оној на хипотеки со променлива стапка, кои се многу чувствителни на промените во трендовите. Тоа е, до можни зголемувања на каматните стапки. Бидејќи се зголемува за еден процентен поен во европскиот репер, Еурибор, може да значи зголемување на трошоците за финансирање за двојно повеќе од тоа што сте платиле претходно. Бидејќи зголемувањето е поголемо, трошокот за хипотеката ќе се зголеми. Пропорционално на неговиот интензитет.

Кој е најсоодветен тип?

договор Во нив е нормално кој тип на хипотека е подобро да се ангажира за да ги брани своите интереси. Дали со променлива стапка или, напротив, фиксно. Па, засега, првиот е уште попрофитабилен. Главната причина е затоа што референтниот индекс со кој е поврзан, Еурибор, е на најниско ниво во целата историска серија. Бидејќи, всушност, тоа е во негативна ситуација, конкретно во 0,163%. На овој начин, ви овозможува да заштедите многу пари во споредба со другите вежби. Бидејќи пред се ќе имате подостапна месечна претплата за оптимално планирање на вашиот годишен буџет.

Како последица на состојбата на финансиските пазари, не е изненадувачки што финансиските институции ги започнаа своите најдобри понуди за хипотеките што ги продаваат во моментов. Дури и во некои од нив, со шири под 1%. Начин за стекнување на вашиот следен дом да се изврши со поголемо прилагодување на трошоците. Бидејќи тие исто така обично се ослободени од провизии и други трошоци при нивното управување или одржување. Како главни придонеси на хипотекарни заеми во тековното време.

Ризици при вработување

ризици Како и да е, мора да анализирате дека оваа ситуација нема да трае вечнодалеку од тоа. Затоа што мора да предвидите дека во одреден момент или други каматни стапки ќе се зголемат и тоа е ризик што треба да го преземете во оваа класа на финансиски производи. Не е изненадувачки што монетарните власти на заедницата веќе напредуваа дека ова сценарио ќе се случи на крајот на оваа година или можеби во најлош случај во текот на 2019 година. Во секој случај, не се сомневајте дека овој момент ќе дојде. Со што

Ако ова е сценариото за следните неколку години, не се сомневајте дека месечната исплата на хипотеката ќе поскапи сè додека не се достигнат нивоата со порастот на каматните стапки. Повеќе нема да биде како порано и ќе мора да посветите А. поголем паричен напор за одржување на хипотекарен кредит за купување на вашиот стан. Главниот ефект на ова сценарио е дека крајниот трошок за договорниот финансиски производ ќе биде многу поголем отколку што првично се очекуваше. Според тоа, тоа ќе биде значителен недостаток во однос на хипотеките засновани на фиксна стапка. Не заборавајте од сега па натаму, ако сакате да се претплатите во следните неколку дена.

Придонеси за хипотека со фиксна стапка

Овој модалитет на хипотеки, напротив, ви овозможува да немате никакви изненадувања за време на траењето на договорот. Бидејќи ќе остане непроменет во своите клаузули, што и да се случи на финансиските пазари. На овој начин, ќе бидете многу помирни пред можноста дека тие можат зголемување на месечната претплата на вашата хипотека. Меѓутоа, ако го вработите кога веќе се случиле зголемувањето, нема сомнение дека тоа исто така ќе влијае на каматната стапка што кредитните институции ќе ја применат врз вас. Пропорционално на интензитетот на походите.

Од друга страна, потпишувањето хипотека со фиксна стапка може да ви помогне да избегнете непропорционално зголемување на плаќањата секој месец. Тие се наменети за многу добро дефиниран кориснички профил што побарајте безбедност над другите поагресивни пристапи. Во оваа смисла, тоа може да биде правилно решение за зголемувањето на предвидливите стапки што го најавуваат монетарните тела на заедницата. До тој степен што можете да заштедите многу евра при неговото официјализирање. Бидејќи нема да имате негативни изненадувања во кое било време за време на траењето на хипотеката.

Промена во трендот на хипотека

тренд Во секој случај, најновите податоци на Националниот институт за статистика покажуваат важен трансфер на хипотеки променлива стапка до фиксна стапка. Тренд што, од друга страна, не беше генериран во последниве години. И во секој случај, тие ги предупредуваат корисниците на страв од следното пристигнување од порастот на каматните стапки. Не е изненадувачки, тоа е една од стратегиите што тие ги имаат во овој момент да се заштитат од ова сценарио на финансиските пазари. Надвор од интересот презентиран од овој финансиски производ.

Се разбира, тоа е нешто што можете да го примените во вашиот договор во моментот на стекнување на тој стан или дом што толку многу ви се допаднал. Во проценти што ќе се зголемуваат во текот на следните неколку години и како што се приближуваат датумите на кои ќе започнат овие движења, што се забележуваат од монетарните органи на Европската унија. Но, во најлош случај, тие ќе се појават од следната 2019 година. Период што ќе биде одлучувачки за промена на текот на овој репер индекс.

Од нејзината негативна цена како што се случува во моментот по многу месеци во иста ситуација. Нешто што е пред крај и од кое корист можат да имаат корисниците кои во моментов имаат хипотека за заем со фиксна стапка. Бидејќи ќе има многу евра евра што ќе ги заштедите со оваа стратегија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.