Хартии од вредност кои се пребарани

Во моментот има некои акции кои се пребарани. Ова во пракса значи нешто едноставно како поминување низ неколку моменти во кои куповната моќ е толку голема што цената расте за повторно да падне. не наоѓајќи ги идните купувачи. И дека тие станаа евидентни по објавувањето на деловните резултати од вториот квартал на оваа година и дека тоа не одговараше ништо добро со проценката на акциите од страна на аналитичарите на финансискиот пазар. До тој степен што тие се казнети во рамките на селективниот индекс на шпанските акции.

Од друга страна, не може да се заборави дека Еуростокс 50 чија прва зона за поддршка е 3.600 поени и, како цел, 3.700 поени. Во ситуација во која некои од нејзините хартии од вредност се пребарани и затоа се изложени на ризик да изгубат дел од нивната проценка на берзата. Тоа се облози за инвестиции кои не се многу пожелни за донесување одлуки отсега. И како последица на овие активности, ние мора да идентификуваме кои се овие вредности кои многу пораснаа во последните месеци или дури со години. Во контекст што е премногу сложен за да се спроведе портфолио за инвестиции што е многу тесно во неговите цели.

Додека од друга страна, многу е важно да се процени дека е точно дека по еуфоријата или првичната паника, нормално е вредноста да најде пад за да најде подови за да се потпрете. Во она што е едно од најчестите движења во она што се купува прекумерно. Тоа е, нивоата од кои позициите може да се вратат за да се вратат подоцна со построги и поконкурентни цени што можат да генерираат поголем потенцијал за ревалоризација. Од секаков вид инвестициски позиции и стратегии и со единствена цел што не е никој друг, освен да заработите профитабилни заштеди со поголеми гаранции за успех во работењето.

Набавени хартии од вредност: Ибердрола

Ако во моментот има вредност што е внесена во овој тренд, тоа не е никој друг туку оваа електрична компанија. Тоа се случи за многу краток временски период од 6 до 9 евра по акција и со ревалоризација од околу 32%. Каде е време да се земат профити и да се префрлат на други хартии од вредност, па дури и на други финансиски средства. Не е изненадувачки, тоа веќе ги покажува првите знаци на слабост што може да доведе во прв степен до нивоа од 8,50 евра. Од каде можеше да оди на поскромни нивоа и како реакција на покачувањата доживеани во последните 18 евра.

Од друга страна, исто така треба да се напомене дека Ибердрола е многу јасно претерано купена и мора да се прилагоди на понудата и побарувачката за нејзините акции. Овој фактор може да доведе до почеток на важни корекции што можат да ве одведат многу пониско од моменталните позиции во конфигурацијата на вашите цени. Како што е фактот дека продажниот притисок започна да се гради и дека може да се користи за купување акции по поевтини цени. Од кој било вид инвестициска стратегија и тоа може да ги мотивира инвеститорите да бидат надвор од позициите на оваа електрична компанија.

Повеќе мобилни порасна многу

Телеко е вредноста на Ibex 35 што ценеше најмногу од почетокот на годината. Тоа носи интерес за операциите што се околу 40%, многу мал процент достапен за компаниите наведени во селективниот индекс на шпанските акции. Ова е една од причините што го прави многу поранлив на можни корекции на цените, барем од 50% од зголемувањето во последните месеци. Затоа што, за жал, можеби ќе биде малку доцна од сега да се влезе во нивните позиции. И покрај фактот дека доведе до зголемување на вредностите што го сочинуваат Ibex 35.

Ниту, пак, може да се исклучи дека притисокот на купувањето врз продавачот продолжува, иако има потенцијал за ревалоризација со повеќе ограничувања отколку порано. Од ова сценарио, не е исклучено дека брз влечење нагоре што потоа доведува до значително намалување на цените. Надвор од интересот што оваа телефонска компанија може да го разбуди кај малите и средни инвеститори. Таму каде што еден од клучевите ќе биде дека може да надмине многу важни отпори пред кои се однесува вредноста и тоа ќе биде точка на инциденца, така што нејзините постапки ќе можат да бидат насочени во една или друга насока во наредните месеци.

Сименс со вообичаени сомнежи

Во рамките на оваа избрана група, инвеститорите не можат да ја заборават оваа вредност, иако изгуби силна моќ на последните трговски сесии. Во секој случај, одделот за анализа на Банкинтер покажува дека наведената компанија има висока видливост во продажбата, со ниво на покриеност од 90% над целниот среден опсег за годината, но ја квалификува годината како „транзиција“ во однос на профитабилноста. Да се ​​потврди дека комерцијалните тензии се еден од аспектите што делумно го објаснуваат зголемувањето на трошоците во синџирот на снабдување. И покрај сè, тоа е повеќе задржување отколку купување, иако не може да се заборави дека тоа е една од најнестабилните вредности во селективниот индекс на шпанските акции.

Во секој случај, тоа е еден од најкомплицираните предлози на пазарите за национален приход. Овој факт се должи на фактот дека во многу наврати нестабилноста е навистина екстремна со многу забележителна дивергенција помеѓу нејзините максимални и минимални цени. И до тој степен да достигнеме нивоа над 5% или дури и повисоки стапки. Тоа е да се каже, многу позитивно за трговските операции, но не и за поставување на повеќе или помалку стабилна размена на заштеди на среден и долг рок. Каде што можете да заработите многу пари преку овие движења, но од истите причини, оставете многу евра зад себе.

Феровална цел на градежните компании

Меѓу наведените компании во градежниот сектор, ова е таа што одржува поизразен тренд на пораст, особено во последните месеци. Со притисок на купување кој е на чело на претставниците на Ibex 35. Во оваа смисла, инвестициска стратегија што може да се користи отсега е искористете ги поправките да заземе позиции во вредноста, дури и од многу агресивни пристапи. Бидејќи неговиот потенцијал за ревалоризација е еден од најсугестивните презентирани од Ibex 35 и во секој случај над оние што ги нудат компаниите во овој сектор.

Друг од најрелевантните аспекти на овој предлог за инвестиции во шпанскиот капитал е тоа што тој се цени под две цифри од почетокот на годината. Со профитабилност по акција што е многу истакната од главните аналитичари на финансиските пазари. Поради фактот што претставува многу разновидни линии, како во нејзините модели, така и во географските области каде што имаат потпишано договори за работа. Накратко, тоа е опција што не нуди прекумерни ризици за следните месеци, особено ако е придружена со позитивен тренд на пазарите на акции. Без да се исклучи дека од сега може да достигне уште поголеми квоти.

Ацеринокс на краток рок

Нешто посебна е позицијата на шпанскиот производител на челик бидејќи, иако неговиот основен тренд не е особено позитивен, тој е на краток рок. Со потенцијал во покачување на неговите цени што може да биде многу интересно за очекувањата на малите и средни инвеститори. Со општата идеја дека за неколку недели може да се приближи на нивоа од 11 евра по акција што е таму каде што има најголем отпор. Во секој случај, ова не е вредност да се има подолго време, туку напротив, тоа е за специфични операции и кои се многу добро контролирани наспроти она што може да се случи на пазарите на акции.

Покрај тоа, не може да се заборави дека оваа година го зголеми приносот на дивиденда за скоро половина процентен поен. Ова во пракса значи дека можете да добиете фиксна и загарантирана ликвидност секоја година и што и да се случи на финансиските пазари. Иако без достигнување на нивото на компании за електрична енергија кои нудат каматна стапка за овој концепт многу близу до 7%. Каде што е начин на приближување кон инвестициите во оваа компанија од многу поконзервативен или дефанзивен пристап отколку во останатите вредности на Ibex 35. Во еден од најцикличните сектори, т.е., тие се базираат на очекувањата што се тие создаваат во меѓународната економија. И поради оваа причина тие се понестабилни од останатите, особено во најнеповолните моменти за оваа класа на многу посебни финансиски средства. И тоа е една од целите во инвестицијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.