Бескаматно финансирање од кредитни картички

интерес Вообичаено е дека во случај на лошо работење на пазарите на капитал имате одредени проблеми да ги имате доволна ликвидност во вашата сметка. Особено ако не ве поддржува платен список или периодични приходи. Се разбира, многу несакана ситуација од страна на инвеститорите и тоа има многу комплицирано решение. Еден од ретките банкарски производи што може да ви помогне да излезете од оваа тешка состојба се кредитните картички. Но, дека тие имаат многу јасна особеност и тоа е дека не мора да плаќате камата под кој било аспект.

Оваа класа на кредитни картички се овластени од банките. Но, со многу изразени карактеристики, како што од сега ќе можете да проверите. Бидејќи всушност, станува збор за пластика кои се исклучиво наменети за консуно. И затоа, нема да можете да го користите за други цели, исто како што нема да можете да подигнете пари од гранките на банките или банкоматите. Тоа е прва разлика што ги разликува овие картички од останатите.

Тие се направени за да купуваат во трговски центри и брендови. Иако ги одржува истите функции како и секоја кредитна картичка во вредност од нејзината сол. Обично во неговиот формат на лојалност. Што значи тоа? Па, нешто едноставно како што мора да бидете верни на некој центар или трговска марка. Бидејќи за возврат, тие ќе ви обезбедат повеќе предности и една од најрелевантните е што можете да ги одложите набавките без камата или други трошоци во нивното управување. Како последица на овој тренд, корисниците кои минуваат низ монетарна проблематика ќе бидат во подобра позиција да го достигнат крајот на месецот со поздраво салдо на тековната сметка.

Кредитни картички: нема платено камата

Со ова специјално платежно средство, нема сомнение дека ќе можете да направите низа набавки, но без да ги подигнете своите ниво на задолженост. Не е изненадувачки што ова е една од нејзините главни карактеристики и се издвојува од останатите. До тој степен што тие обично не недостасуваат во портфолиото на корисници на банка. Бидејќи исто така ви овозможува да продолжите да уживате во најконвенционалните кредитни картички. Преку операции и движења на сметки, како што се повлекување готовина од банкомати, трансфери на нечија сметка или вршење плаќања преку Интернет.

Сепак, ова специјално платежно средство им овозможува на сопствениците да ги одложат плаќањата во главните трговски центри. Така што на овој начин тие можат да пристигнат во подобра ситуација на крајот на месецот и да спречат некои трошоци неправилно усогласување на вашиот семеен буџет или лични. Причината за ова е дека доцнењето на плаќањата ќе се изврши без никаков вид камата. Со други зборови, со 0%, најдобра формула за не зголемување на нивото на задолженост на корисниците на банка.

Трошоци за ова мало финансирање

Движењата во набавките развиени од оваа класа на пластика не носат интерес. Но, нема да има лек освен да се почитуваат роковите за негово враќање бидејќи казната за ова сценарио е многу висока. Со стапка што може да се приближи до 20% во некои од најрелевантните случаи. Ризик е да претрпат клиенти и затоа дисциплината да ги извршуваат трошоците на сметка ќе биде многу важен фактор за правилен развој на овие кредитни картички.

Од друга страна, не може да се заборави дека ова средство за плаќање, воопшто, не вклучува трошоци при издавање, управување и одржување на картичката. Ако не, напротив, вашето вработување е ослободено од трошоци од почетокот на неговото официјализирање. За разлика од другите пластики кои имаат ѓубрива што можат достигне 100 евра годишно за овие концепти. Од оваа гледна точка, овие кредитни картички се поповолни за сопственикот на картичката. Бидејќи, покрај тоа, неговата корисност е без сомнение кога е поврзана со потрошувачката.

Рокови за одложувања

термини Како што е наведено во оваа информација, една од нејзините најрелевантни предности е што не се создава интерес за извршените набавки. Но, за колку време? Па, за период што обично осцилира од еден до шест месеци и во зависност од избраниот модел на картичката. Во двата случаи, нема картички за подолги услови на отплата. Бидејќи во овие сценарија тие се продаваат под примена на каматна стапка што може совршено да достигне 20%. Надвор од услугите и поволностите со кои се прави картичката.

Стратегијата за извршување на оваа операција се должи на лојалност на клиентите кога се обидувате да ги поттикнете вашите набавки во одреден трговски центар или едноставно во некоја марка. Цената што ја имаат носителите на ова средство за плаќање е дека тие ќе можат да ги одложат овие операции без камата. Тоа е, тие ќе треба да се грижат само за враќање на парите што ги платиле во нивното деловно работење. Ништо друго, дури ни провизии или други трошоци во неговото управување. Тоа е главниот поттик за пласман на овој финансиски производ и над други размислувања.

Кредитен лимит на картичките

Се разбира, немате кредит во конвенционалната смисла на поимот. Ако не, напротив, има за цел само да ги формализира купувањата пред сè. Но, и покрај тоа, тоа ви овозможува да имате износ на кредит што се движи помеѓу 1.000 и 3.000 евра. И, тоа се обновува бидејќи парите се враќаат во условите договорени од финансиските институции. Од друга страна, тие се користат и за правење резервации за туристи, како на пример добивање авионски билет или изнајмување пакет за одмор во туристичка агенција.

Напротив, она што не може да се направи во режим на кредит се кредитни трансакции. повлекување на пари на филијали на банки или банкомати. Овие монетарни движења се резервирани за друга класа поконвенционални кредитни картички. Не е изненадувачки што овие картички не се направени за да ги задоволуваат оваа и другите комерцијални цели на издавачите на ова платежно средство толку нетипично во тековната банкарска понуда. Затоа што не треба да се заборави дека тоа не е редовна картичка.

Поврзани бизниси

продавници Ако овие кредитни картички се разликуваат со нешто, тоа е затоа што во голем дел од банкарската понуда, пластиката е поврзана со приврзани бизниси. Како последица на овој тренд, целта на лојалност на клиентите На овој начин, колку повеќе се користи пластика, толку се поголеми предностите што ќе ги добијат носителите на ова платежно средство. Бидејќи и тие ќе бидат во одлична позиција да ги искористат понудите и промоциите на овие трговски центри и површини. Надвор од услугите и поволностите што ги нуди ова специјално платежно средство.

Главни предности

Ако овие кредитни картички се карактеризираат со нешто, тоа е затоа што нивните иматели може исто така да имаат широк спектар на можности за финансирање, вклучително и модалитети без никаков трошок за корисниците и како е во овој случај. До одложување на плаќањето на вашите набавки до 12 месеци со каматна стапка што се движи помеѓу 15% и 20%, во зависност од пластичниот модел што го избираат корисниците на банка. Од друга страна, тие имаат друга опција која се базира на барање на операција при нивно основање преку т.н. инстант кредити. Тоа е да се каже, побрзо, но претпоставувајќи интерес за нејзино формализирање.

Од оваа перспектива, треба да служи оваа класа на кредити преку картичка со овие карактеристики излезе од повеќе брзање, без да се подигне нивото на задолженост, што е на крајот на денот за што станува збор. Бидејќи, од друга страна, не е препорачливо да се откажете од идејата дека овие картички имаат силна комерцијална компонента и дека тоа произлегува од лојалноста на нивните сопственици. Не е изненадувачки, тоа ќе ви помогне да го подигнете нивото на долг во наредните месеци или дури со години.

Нема потреба од објаснувања

картичкиДруга додадена вредност е дека нема да мора да објаснувате која е целта што ќе и ја дадете на оваа класа мали кредити. Можете да правите што сакате со тоа, без какво било оправдување во тужбата. Од друга страна, неговиот грант е практично моментален бидејќи можете да го набавите кога сакате сами. Бидејќи тоа е кредитна линија што е поврзана со условите на картичката со овие карактеристики. Затоа, нема да ви треба соодветно одобрување бидејќи претходно сте го одобриле.

Конечно, запомнете дека овој вид финансирање е скоро секогаш поврзан со потрошувачкиот сектор и има за цел да купувате повеќе од кога било. Иако по цена на уживање во широк спектар на комерцијални привилегии и токму таму овие картички ја развиваат својата стратегија. Надвор од вообичаените услуги што ги имаат овие банкарски производи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.