Берза: што е БПА?

БПА Ако поминете некое време на берза, треба да знаете еден од акронимите што ви помага најмногу во инвестициите, како што е БПА. Па, тие одговараат на индексот што пресметува дел од нето добивка на компанијата распределена помеѓу секоја од акциите што го сочинуваат капиталот. Многу е важно за избор на хартии од вредност за кои мислите дека можат да се претстават многу добро во наредните години. Не е изненадувачки, тоа е параметар Навистина ефективна берза и во секој случај тоа е метар што се користи во анализата на рамнотежата за мерење на вредноста што може да ја достигнат цените на акциите. Од друга страна, тоа е параметар кој нашироко го следат инвеститори кои сакаат да ги извршуваат своите операции на берзата со поголеми гаранции за успех.

Без оглед на вашата стратегија за инвестирање, несомнено е дека заработката по акција никогаш не треба да недостасува во вашата техничка анализа. До тој степен што може да утврди дека избирате некои вредности на акции на штета на другите. Бидејќи, како што можете да видите, EPS се разликува од една од хартиите од вредност котирани на пазарите на акции. Дури ако вашиот извор на анализа е секогаш ист за сите. Од друга страна, не можете да заборавите дека овој параметар на берзата е еден од најпознатите коефициенти и што можете да го најдете во која било финансиска публикација. Може дури и да ви понуди влезна точка за заработка од вашето лично богатство.

На англиски јазик исто така познат како EPS (заработка по акција) е, за да го знаете подобро, делот од вкупната нето добивка на компанијата што е на списокот на финансиските пазари. Многу финансиски аналитичари се однесуваат на БПА како нивна референтни извори да ги препорача хартиите од вредност што ќе го сочинуваат инвестициското портфолио на клиентите. Дури и пред другите технички размислувања, а можеби и од фундаментална гледна точка. Не е изненадувачки, тие можат да ви дадат повеќе од една трага за тоа каква е реалната состојба на акциите. Нешто што не е секогаш премногу лесно и едноставно, како што им е познато на инвеститорите со поголемо искуство на финансиските пазари.

БПА: дали е сигурен овој параметар?

Првиот аспект што ќе треба да го знаете од сега па натаму е дали треба да се земе предвид заработката по акција за да се направат вашите инвестиции. Па, во оваа смисла ништо подобро од а јасно неопходни податоци да ја извршуваат оваа задача на берзите. На прво место, бидејќи нема пре adуба во податоците, ако не и тоа, напротив, тоа е многу објективен сигнал за вредностите на берзата. Покрај тоа, тоа не е резултат на шпекулации на податоците, ниту на заинтересирани анализи на голем дел од финансиските посредници. Тие се засноваат на сметководствените податоци на самите компании котирани на пазарите на акции.

Се разбира, уште еден од аспектите што треба да се земат предвид при заработката по акција е оној што се однесува на фактот дека може да даде а тренд на вредност во прашање. Ако не на долг рок, сигурно најблиските, што е да се каже на краток и среден рок. Каде што се работи за информации од посебна важност, така што малите и средни инвеститори можат да донесат одлука во врска со вредностите на акциите што треба да ги имаат во своето портфолио во наредните недели.

Како се пресметува БПА?

пресметај Време е да се утврди механиката со сигурност да се знае заработката по акција на компанијата што е наведена на пазарите на акции. Па, и за да се избегнат недоразбирања, нејзината пресметка не е претерано забележлива. Тоа е како последица од работењето на подели ја нето добивката на компанија помеѓу бројот на вкупни акции во текот на годината. Од овој начин резултатот ќе се постигне без прекумерни компликации. Сепак, многу е пожелно овој важен сооднос на берзата да биде соодветно придружен од други. Причината е затоа што постои можност анализираната компанија да го сочинува своето сметководство. Иако оваа изведба одговара само на мали акции. Се разбира, не големите сини чипови на националната берза.

Од друга страна, постои и навистина покомплексна БПА, т.е. разредениот. Во овој случај, тоа се однесува на компании кои имаат средства што го намалуваат профитот на акцијата. Ова сценарио може да и наштети на стратегијата што ќе ја преземат инвеститорите во наредните денови. Бидејќи коефициентите можат да се мешаат во повеќе или помалку сложени периоди на самите компании. До тој степен што е многу покомплицирано да се донесе одлука за хартии од вредност што треба да го сочинуваат нашето портфолио. Каде што е многу потешко да се согледа вистинската вредност на заработката по акција. Со последователните недостатоци на оваа операција.

Како влијае на вредностите?

valoresСе разбира, заработката по акција или, со други зборови, EPS може да влијае на перформансите на компаниите котирани на пазарите на акции. Нејзините реперкусии се многу и поради оваа прецизна причина мора да го земете предвид овој параметар на берзата при извршување на операциите. Затоа што не ви одговара што овие податоци ќе ви дадат повеќе од еден сигнал за тоа од каде треба да одат вашите инвестиции. Од ова општо сценарио, ова се некои од ситуациите што можат да се појават на финансиските пазари на акции.

Ако откриете дека компанијата има мала заработка по акција, тоа може да значи дека акцијата е потценета. Но, со можност дека во не толку далечна иднина вашиот цитат може да се подобри суштински, барем на среден и долг рок. Иако овој многу посакуван ефект не се генерира во сите прилики од мали и средни инвеститори.

Придобивката што е дел од односот е нето добивка и затоа е добра можност да откриете каква е реалната состојба на хартиите од вредност каде сакате да ги инвестирате вашите заштеди. Бидејќи на крајот на денот тие ќе ви дадат кои се предлозите на берзата кои најдобро ќе одговорат на финансиските пазари во текот на следните месеци или дури години. Надвор од други технички размислувања и можеби дури и од фундаментална гледна точка.

Друг аспект што треба да се земе предвид е тоа што во одредени прилики го имаат котираните компании претпочитани акции. Како последица на ова важно изобличување на сметководството, не заборавајте дека пресметката на EPS варира малку. Beе биде многу важно при утврдување на реалниот статус на акциите со кои се тргува со акции.

Од друга гледна точка, запомнете дека заработката по акција исто така одразува кои се вредностите подобро однесување може да имаат во не премногу долга иднина. И од истата причина, спротивниот ефект, кој може да развие значителни падови и што може да го амортизира вашиот вложен капитал во текот на следните неколку месеци. И во двата случаи, ќе биде многу потребно да внимавате на нејзината еволуција и на овој начин да бидете во позиција да донесете целосно правилна одлука.

Термометар за профитабилност

Од друга страна, овој сооднос ја мери профитабилноста добиена од компанија котирана на берзи. Каде што е поголема заработката по акција или EPS, поголема ќе биде нејзината ефикасност кога станува збор за котација на национални или меѓународни пазари. Во оваа смисла, од голема важност е што знаете дека тоа е дел од информациите што обезбедени од скоро сите финансиски платформи и во кој случај можете да ја тужите банката во која сте ги депонирале вашите хартии од вредност или инвестициско осигурување. Е ви го дадат без прекумерни проблеми бидејќи се информации што се јавни за сите мали и средни инвеститори.

Во друга насока, исто така, БПА го зема предвид долгот а не само пазарната вредност. Ова е многу покомплицирано да се пресмета и затоа бара низа извештаи што ќе бидат подетални од финансиските посредници. До тој степен што ќе биде многу покомплицирано да се протолкува и можеби немате потребно учење за да го пренесете на вашите инвестиции. Затоа, нема да имате избор освен да ги следите упатствата препорачани од вашиот берзански советник. Кој ќе може да ги вреднува овие координати во секогаш комплицираниот свет на

Директен однос со ПЕР

поКонечно, исто така треба да се спомене дека заработката по акција е директно поврзана со пресметката на еден од индикаторите што најмногу го користат инвеститорите на берзата, а тоа е ПЕР. Овие податоци за берзата се сооднос кој директно ја поврзува цената на акцијата со EPS. Поради оваа причина, нивната врска е малку помала од комплементарната и заеднички ви овозможува да имате многу поцелосна анализа на хартиите од вредност кои котираат на берзите. Каде што пресметката на грешката ќе биде многу помала и ќе ви помогне да ги подобрите вашите инвестиции од кој било вид стратегија и практично без исклучувања од каков било вид, како и со другите параметри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.