На Репсол ќе му биде тешко да надмине 16 евра

репсолСе разбира, една од вредностите што најмногу ја следат малите и средни инвеститори е Репсол. Шпанската нафтена компанија фундаментално се карактеризира со тоа што е една од најактивните акции во репер индексот од националниот променлив приход, Ibex 35. Како последица на овој придонес, тој нуди поголема маргина за искористување на зголемувањето, но исто така и на намалувањето. Со повеќе од предвидлива проценка на нејзините цени бидејќи е тесно поврзана со акциите на нафтените пазари. Доволно е да се следи цената на суровата нафта за да се покаже каде одат акциите на една од најголемите вредности на националната берза.

Во овој момент, акциите на Репсол се наоѓаат на огромна раскрсница. Не залудно, тоа е на работ од 16 евра по акција. Ниво на цена што ги исполнува купувачите со сомнежи, но и продавачи. Првиот тие не знаат дали е добро време да ги искористат своите заштеди. Или, ако напротив, претпоставува прекумерни ризици при отворање позиции во претерано предлог-берза во однос на котирањето на неговите цени. Со многу сомнежи, накратко, за тоа што треба да прават од сега па натаму.

Продавачите, од друга страна, чекаат да ги вратат позициите во оваа вредност. До тој степен што тие размислуваат дали е најдобро време за извршување на овие наредби. Па, и во двата случаи, сè ќе зависи од тоа што ќе се случи со важното ниво што се наоѓа во близина на 16 евра по акција. Што ќе се случи во оваа ситуација, ќе зависи од тоа што треба да направат и двајцата агенти на инвестицискиот процес. Искуството покажува дека треба да бидете многу внимателни со оваа вредност. Можете да заработите многу пари, но и да оставите многу евра на патот. Не заборавај.

Репсол: технички аспект

Состојбата на националната нафтена компанија не беше воопшто лоша до пред неколку трговски сесии. Иако сè уште е во нагорен тренд, веќе покажа некои знаци на слабост кои ве покануваат да ги напуштите позициите во следните недели. Како и да е, ќе мора да почекаме што ќе се случи со оваа поддршка од 16 евра. Ако не го надминете, најдобриот совет е да ги продадете сите акции и да се посветите на други алтернативи во националните и меѓународните акции. Не залудно, Репсол не е многу препорачана вредност за да ја имате на долг рок. Затоа што може да добиете повеќе од плаша со нејзината непостојана еволуција во нејзините цени.

Треба да се запомни дека пред само две години нивните постапки тргувале околу 11 или 12 евра. Со други зборови, нејзината профитабилност во овој период е една од најатрактивните во рамките на шпанската берза. Со профитабилност поголема од 10%, без оглед на терминот кон кој се движевте во тоа време. Но, ако оваа чудна вредност се карактеризира со нешто за нејзините движења, тоа е затоа што во секој момент тие можат да започнат обратна постапка. Додека не се упати кон почетната точка каде што се разви трендот на пораст во последните години. Тоа е нешто што ќе го потврдите со исцрпно следење на нивните цитати.

Зависност од цената на нафтата

нафта Во секој случај, тоа е проценка на црно злато на финансиските пазари, главниот поттик за пораст или пад на акциите на Репсол на берзите. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека го искористи трендот на пораст на цената на оваа суровина. Каде што достигна вредност од 60 долари за барел гориво. Иако предвидувањата покажуваат дека од сега може да се видат многу силни корекции.

Нафтата игра многу важна улога во одредувањето на цената на акциите од оваа вредност во нафтениот сектор. Затоа, нема да имате друг избор освен да бидете внимателни кон нејзината еволуција и да проверите ако е вистинско време да се купат или продадат хартии од вредност Репсол. Покрај тоа, генералниот тренд што го имаат финансиските пазари во секое време. Повеќе од друга страна, сите оние новости што имаат врска со корпоративните движења на оваа компанија. Како на пример, со придружување на нови нафтени компании во матичната компанија.

Многу профитабилна дивиденда

Друга нивна најрелевантна атракција е високата дивиденда со која им плаќаат на своите акционери. Еден од највисоките на Ibex 35,  со камата од скоро 8%. Над тоа што го даваат банките, компаниите за електрична енергија или дури и автопатот. Еден фактор што предизвикува многу инвеститори да ги свртат погледите кон овој предлог на капитал. Бидејќи всушност, тоа е начин да се добие фиксен и загарантиран интерес секоја година. Без оглед на нејзината еволуција на финансиските пазари.

Сепак, ризикувате оваа профитабилност да се намали во текот на следните неколку години. Факт што би предизвикало многу мали и средни инвеститори да ги напуштат своите позиции од тој момент. Да најдете други алтернативи каде да ги направите вашите парични придонеси профитабилни. Не е изненадувачки што овој облог на берзата се одликува со a зголемена одбивност за ризик отколку во другите вредности. Пред сè, поради посебните карактеристики на вредноста. Многу нерамна во нивниот начин на однесување и тоа може да доведе до непредвидливи реакции во кое било време од годината.

Прекумерни флуктуации на вашата цена

цена Се разбира, друга константа на оваа вредност е дека понудата на нејзините цени не е многу стабилна. Со еден од повеќето високи нивоа на нестабилност на репер индексот на шпанскиот пазар. Каде, штом нивните акции се зголемат за 2%, бидејќи ќе го изгубат следниот ден. Генерално како последица на државата во цената на црното злато на финансиските пазари. Не може да се заборави дека тоа е едно од средствата со најмногу флуктуации поради самите карактеристики на ова финансиско средство. Овој факт ја објаснува целта што ја создава Репсол во капиталот.

За да се објасни ова специјално сценарио, доволно е да се спомене дека цената на нејзините акции отиде од цитираат од 20 до 10 евра за многу краток временски период. Нешто што не е честа појава со друга класа постабилни вредности. Или барем што немаат толку многу разлики помеѓу нивните максимални и минимални цени. Тоа е нешто многу важно што мора да го земете предвид ако ја вклучите оваа алтернатива на берзата во вашето портфолио. Не е изненадувачки, тоа ќе биде многу корисна стратегија за оптимизирање на работењето низ нафтената компанија.

Дел од националните сини чипови

Исто така е важно да знаете дека Репсол е еден од петте сини чипови на националниот пазар. Заедно со Ендеса, ББВА, Банко Сантандер и Ибердрола. Ова во пракса е хартија од вредност што обезбедува ликвидност да биде голема капитализација. Секојдневно се тргува со голем број хартии од вредност на пазарите. Со уверување дека нарачките за купување и продавање може да се извршат за кратко време. Така што на овој начин, не можете да заглавите во нивните позиции. Исто како мали капачиња.

Од друга страна, точно е дека Репсол е дел од портфолиото за инвестиции развиено од менаџерите. Ова е уште една дополнителна предност што ја имате доколку сакате да се обложите на овој предлог на берза. До тој степен што нивните цени потешко се манипулираат. Во секој случај, тоа е добра опција за инвестирање се додека е под нагорен тренд што додава вредност на заземените позиции. Како цената на нафтата да се искачува на позициите во трговските центри.

Стратегии за следните неколку дена

стратегии Доколку се потврдат знаците на слабост што ги презентира Репсол овие денови, најдоброто нешто што можете да направите во овој момент е да ги вратите своите позиции. Мисли дека ќе имате повеќе можности да ги купите нивните акции за поконкурентна цена од онаа што ја нуди сега. Можеби ќе треба да почекате за удел за да отидете на нивоа од 12 евра за да ги направите овие движења профитабилни. Тоа е местото каде што се наоѓа една од најсилните потпори. И од каде што може да имате пресвртна точка во корекциите што се генерираат од овие моменти.

Напротив, ако не се спротивстави на ова ниво, падовите ќе бидат подлабоки. Без да се исклучи дека е во позиција да се врати посетете ја областа од девет или десет евра. Значи, тоа би била одлична откупна цена. Особено, затоа што тоа би имало поголем потенцијал за ценење и дека може да направи да заработите многу пари на берзата. Иако за да ја постигнете оваа цел нема да имате избор освен да бидете по трпеливи од вообичаеното. Наградата ќе вреди по неколку месеци трајност во една од најрепрезентативните вредности на Ibex 35.

Затоа, една од најдобрите стратегии за да ги направите операциите профитабилни ќе биде дека вашите активности доволно ги почитуваат нивоата на потпорите. И ако скрши каков било релевантен отпор, тоа би бил јасен сигнал за да ги внесете нивните позиции на поагресивен начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.