Телеконите се враќаат на радарот на инвеститорите

Одамна не постоеја три хартии од вредност од телеком секторот во селективниот индекс на шпанските акции, Ibex 35. На вечното присуство на Телефоника им се придружија Мас Мовил ​​и Целнекс, кои се едно од најголемите откритија на тековната година на тргување. Бидејќи се две од наведените компании кои се зголемија, тие ценеа во овој период. До тој степен што понудата на телекомите е проширена и ставена на ниво на другите секторски индекси на стариот континент.

Додека од друга страна, не може да се заборави дека во сите случаи тие имаат многу висок потенцијал за ревалоризација и секако повисок од оној на другите берзански сектори. Силно препорачана од главните аналитичари на пазарите на капитал кои порачаа дека тоа е набавка за следните неколку години. Исто така, се потенцира фактот дека станува збор за хартии од вредност кои предизвикаа интерес кај големите меѓународни фондови и дека на одреден начин тие зазедоа многу агресивни позиции во овие компании во последните месеци. До тој степен што овие позиции можат да се реплицираат за да се направат заштедите профитабилни отсега и со големи можности за нивно постигнување.

Како и неговата способност да се прилагоди на новото технолошко сценарио на овој сектор и тоа го прави многу чувствителен на развој на нови линии на деловно работење што од сега може да ги зголеми неговите цени на берзата. Телефоника веќе не е единствениот телекомуникациски оператор кој работи на берза, но е поддржан од два нови и ветувачки предлози за инвестирање на берзите. Дури и со можност за добивање интересна фиксна и гарантирана дивиденда секоја година. На глобално ниво, околу 4% над нивните позиции на финансиските пазари. Да се ​​биде еден од секторите што отсега ќе мора да се става на радар поради неговите посебни карактеристики.

Телекос: договори во Телефоника

Wayra Barcelona, ​​отворен центар за иновации на Telefónica, потпиша договор за инвестиции со Abiquo за да го подобри својот деловен развој со групацијата и да го интегрира својот предлог за вредност во различните деловни единици на Telefónica. Една од главните цели на оваа трговска марка е инвестирајте во технолошки стартапи дека можат да прават деловни активности со Телефоника и, на овој начин, можат да направат размер со тоа што ќе придонесат за нивното технолошко решение во мрежата на повеќе од 350 милиони клиенти што групацијата ги има низ целиот свет.

Инвестицијата во Абику ќе помогне во промовирање на оваа нова услуга, веќе достапна во Шпанија, и која во текот на целата година ќе се прошири и на остатокот од Оператори LATAM. Првично, услугата ќе обезбеди пристап до услугите на Amazon Amazon, Microsoft Azure и VDC услугата на Telefónica, со можност за додавање други услуги со вредност и вклучување на приватни облаци и други облаци со прекумерна скала. Како што е случај со платформата Google Cloud, неодамна бев додаден во каталогот на јавни облачни услуги на Telefónica.

Поврзете инвестирани стартапи

Абику неодамна учествуваше во најновото издание на Денот на развојот на бизнисот „Телефоника“, чија цел е да ги собере и поврзе стартапите инвестирани од „Ваја Шпанија“ со различни деловни единици на „Телефоника“. Дополнително, да се биде дел од Wayra ќе му овозможи на Abiquo да комуницира со сите стартапи учесници од иновацискиот центар и пристап до глобалната мрежа од 11 центри на Wayra во 10 земји. „Со оваа нова инвестиција, од Wayra, продолжуваме со нашата стратегија за промовирање на развој на бизнисот на нашите стартапи со инвеститори преку Телефоника. Понатаму, фактот дека Наута Капитал, сегашен инвеститор на Абику, придонесува со поголема финансиска поддршка, ја зајакнува посветеноста на Ваја да промовира проток на зделки и ко-инвестиции “, објаснува Julулијан Винуе, директор на„ Ваја Барселона “.

„Одлична вест е да ги имате Ваира и Телефоника како придружници на патувањето во иднината на Абику. Компанијата демонстрираше јасно водство во индустрија за управување со облак со целата своја еволуција се додека не го има најдобриот предлог за самопослужување за повеќе облаци. Поддршката на Телефоника ќе биде клучна за зајакнување на оваа позиција на пазар со забрзан раст и консолидација “, вели Карлес Ферер, генерален партнер на Наута Капитал.

Повеќе услуги во повеќе мобилни телефони

Од денес, услугата Нетфликс, со широк спектар на серии, филмови и документарни филмови, сега е достапна на АгилеТВ, телевизиската платформа што Јоиго ја дистрибуира до сите свои клиенти. Така, клиентите на Јоиго кои се претплаќаат на услугата Нетфликс ќе имаат лесен пристап до целосниот каталог на серии, филмови, детски содржини и документарни филмови понудени од оваа платформа. Меѓу другите содржини, клиентите ќе можат да уживаат во оригиналните серии на Нетфликс, како што се: Ла Каза де Папел, Необични нешта и Наркос, нејзините филмови како Трипл граница или Ембоскада или документарни филмови како Ел Касо Алкасер. Како еден од предлозите за кој се одлучи еден од новите телекомуникации кои се наведени во селективниот индекс на шпанските акции, Ibex 35.

Пристап до премиери и нова содржина

Од друга страна, тие ќе ги имаат на располагање и сите премиери што следуваат. Покрај тоа, за да се подобри корисничкото искуство, на Клиенти на Јоиго Тие ќе можат да пристапат до апликацијата директно од далечинскиот управувач со одредено копче или од главната страница на услугата AgileTV и ќе можат да ја плаќаат претплатата на Нетфликс на нивната сметка Јоиго.

Со овој нов додаток, АгилеТВ, која веќе ги има главните бесплатни платформи - како што се YouTube или Youtubekids - и платените платформи - како што се Amazon Prime Video или Sky–, значително ги проширува своите содржини и понуди на услуги. Така, корисниците на Yoigo сега можат да уживаат, преку AgileTV, во најдобрите платформи, со најдоброто корисничко искуство и во еден пристап, така што неговата употреба е многу едноставна и интуитивна. Овој ТВ им овозможува на корисниците на Јоиго да ја конфигурираат својата понуда и да одлучат што сакаат да гледаат со целосна слобода и флексибилност. Покрај тоа, тие ќе можат да уживаат во иновативни функционалности и одлично корисничко искуство со специфични функции преку далечинскиот управувач.

Cellnex е силно ценет на берзата

Cellnex Telecom ги презентираше резултатите за првата половина на 2019 година. Приходи изнесуваат 489 милиони евра (+ 11%) и ебитда достигна 321,3 милиони (+ 11%). Нето-резултатот се затвори во рамнотежа (0 милиони евра) во споредба со загубите од 31 милион евра во првата половина на 2018 година. Заедно со операциите за раст кои вклучуваат нови инвестиции за повеќе од 4.000 милиони евра - помеѓу исплати за набавка на средства и инвестиции во распоредувања до 2027 година - и позитивната еволуција на индикаторите за раст на бизнисот во постојан периметар, потребно е да се истакне, поради нивната важност, силата на билансот на состојба и ликвидноста на компанијата “, рече Тобијас Мартинез, директор делегат на компанијата.

„Во оваа смисла“, продолжува извршниот директор на „Cellnex“, „во изминатите седум месеци од годината ја зајакнавме ликвидноста за 4.000 милијарди евра, вклучувајќи 1.200 милијарди од зголемувањето на капиталот минатиот март, до 5.500 милиони евра. На овој начин обезбедивме поголема јачина на нашите сопствени ресурси; подобри услови во однос на животот и просечната цена на долгот; и, можеби уште поважно, пристап до потребните ресурси за исполнување на стекнатите обврски и одржување на флексибилноста и достапноста неопходни за да продолжиме да ги искористуваме можностите што може да ни ги понуди пазарот “.

Најпрофитабилни акции во 2019 година

Од своја страна, Франко Бернабе, нов претседател на Cellnex, изрази „задоволство од податоците и индикаторите пријавени од компанијата на крајот на првиот семестар. Јас бев во можност внимателно да го следам развојот на компанијата уште од нејзиното ИПО во 2015 година и ми се чини дека е примерен случај на трансформација на деловниот модел, на градење на вистински деловен проект од европска скала, и капацитет и совршеност во извршувањето од страна на извршниот тим. Убеден сум дека Cellnex ги има потребните капацитети и ресурси да продолжи да игра водечка улога во процесот на консолидација на секторот во Европа и особено во шесте земји каде што сме веќе присутни “.

Во оваа смисла, не може да се заборави дека тоа е една од вредностите на Ibex 35 дека понуди поголема профитабилност во последните 12 месеци. До тој степен што беше во првите пет на митинзите на многу трговски сесии. Со обем на хартии од вредност со кои се тргува, кој исто така стана многу голем во повеќето од наведените денови. Факт што го привлече вниманието на добар дел од малите и средни инвеститори кои решија да ги купат своите акции за да ги направат овие движења на берзата профитабилни.

Во секој случај, и на глобално ниво, тој е еден од секторите што треба да се земе предвид со диверзифицирање на понудата за акции. Нешто што сигурно не се случуваше во претходните години и ова е фактор што им користи на нивните движења на финансиските пазари. Факт што го привлече вниманието на добар дел од малите и средни инвеститори кои решија да ги купат своите акции за да ги направат овие движења на берзата профитабилни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.