Суровини во храната: алтернатива на инвестициите

материјали Компаниите во овој сектор се групирани во свој индекс што може да послужи за задоволување на побарувачката на инвеститорот. Сепак, за поедноставување на операциите, најефективната стратегија се материјализира преку наведени средства. Позициите може да се отворат дури и од меѓународните пазари каде се наведени најосновните прехранбени производи, иако претпоставува повеќе ризици при движењето на капиталот.

Храната не е само супстанца за егзистенција на населението. Тоа е нова опција заштедите да бидат профитабилни од различни пристапи, но со заедничка цел: да се добие поврат на капитал. Оваа стратегија може да се реализира од наведените компании кои се посветени на нејзината комерцијализација: Ебро Фудс, Деолео, Телепица или Натра меѓу најрелевантните од шпанските акции. Иако е многу полесно да се развие оваа желба преку фонд што се тргува со размена заснован на овој сектор. Во секој случај, секогаш ќе биде последно средство да се оди на сите оние индекси што се базираат на најосновна храна. Како што се шеќер, соја, пченица, итн. Тие се наведени на најважните финансиски пазари во светот.

Во секој случај, без оглед на изборот, постои заеднички именител во сите овие предлози за инвестиции. Тоа не е никој друг, освен нивната прибежишна улога пред најнеповолните сценарија за финансиските пазари. Од причина што е многу лесно за сите инвеститори да ја разберат, а тоа е дека нивните деловни модели не се циклични. Тоа е да се каже, неговата потрошувачка не разбира економски циклуси, туку напротив, претставува неопходност за населението. Од овие карактер Време е да се открие кои инвестициски модели можат да го задоволат ова многу посебно барање.

Хартии од вредност групирани во овој сектор

valores Доколку не е посакувана прекумерна софистицираност, најдобро решение е да купите и продадете акции на берзата. Тоа е сектор во Шпанија кој е многу ограничен во однос на бројот на предлози на берзата, но кој обезбедува помала нестабилност во однос на неговиот котација на цените. До степен што ги штити позициите на инвеститорите од појава на надолни трендови на пазарите на акции. Додека разликите во нивната цена во една трговска сесија ретко надминуваат 2%, за разлика од некои од поагресивните сегменти (технологии, банки или градежни компании) со маржи што можат да се искачат до 5%.

Сепак, за да се прошири понудата на прехранбениот сектор, најразумна опција е да се прибегне кон европската берза претставена од индексот Stoxx 600 Europe Храна и пијалоци. Претставува список кој вклучува компании како Нестле, Унилевер и Данон, меѓу едни од најпознатите. Еволуцијата на овој сектор во текот на минатата година е позитивна, ценејќи околу 10%. Под идентични проценти на профит како оние генерирани во Евростокс 50.

Индекси на меѓународната берза

торба Постои и друг начин да се заземат позиции во овие финансиски средства без посредници. Но, директно на меѓународните индекси каде се тргува со основна храна (шеќер, кафе или пченица) Нема да има друг избор освен да се оди на најважните финансиски пазари, како што се САД и Велика Британија. нерамна еволуција во зависност од избраниот формат. Еден од овие експоненти е Стоковно CRB кафе што покажува годишна варијација од само 0,25%. Друга опција е да се соберат неколку од овие суровини во еден единствен индекс, каков што е оној што претставува Глобал Агри ТР кој е ревалоризиран во последните дванаесет месеци за 22,7%.

Ниту, пак, овие репер индекси се ослободени од претрпена загуба во нивната еволуција во текот на последната финансиска година. Како и во конкретниот случај на Стокови CRB шеќер што е оставено во овој период 2,76% од вредноста. Дури и навидум рамно, како Стоковен сок од портокал ЦРБ што едвај генерираше промени во нејзината цена преку генерирање на забележителен страничен тренд.

ЕТФ за диверзификација на инвестициите

Исто така познати како средства кои се тргуваат со размена, овие производи го доловуваат присуството на овие стоки на финансиските пазари. Традиционално победиле други средства во профитабилноста за време на сценарија за висока инфлација, па дури и рецесија на пазарите на капитал. Во исто време, им служи на инвеститорите да се заштитат од ризици во економијата. Според овие пристапи, се појавија два ETF кои ја даваат оваа карактеристика и кои започнаа со трговија на Лондонската берза. Да се ​​пристапи на овој пазар на поразновиден начин и да се генерира раст од многу прифатливи економски придонеси.

Еден од средствата со кои се тргува со размена е ETFS Сите стоки ОДАТ УЦИТС, која ја заснова својата стратегија на следење на индексот на стокови фјучерси за месецот. Замислен е под пократок рок. Другата опција, ETFS подолго датира со сите стоки поранешно земјоделство и добиток, делува на индекс на долгорочни фјучерси што е поразновидно со проширување кон други финансиски средства од секторот енергетика и метали. Во секој случај, тие се производи што комбинираат инвестиции во берза и инвестициски фондови.

Предности на оваа инвестиција

инвестиции Се разбира, вие се соочувате со понетипична инвестиција од малкумина што ги има во моментот. Токму поради оваа причина, бара посебно внимание од вас. Особено затоа што му треба поголемо познавање на пазарите каде работат овие финансиски средства. До тој степен што ако не се придржувате, имате ризик од изгуби многу пари инвестирани во овие финансиски средства. Од ова општо сценарио, ова се некои од предностите што ги носи инвестицијата во оваа класа суровини.

Тоа е модел на инвестиција што може да биде попрофитабилен од другите во одредено време. Особено кога пазарите на акции не минуваат низ најдобрите времиња и немате вистински опции за да ги направите вашите лични средства профитабилни. Не е изненадувачки што во одреден момент или други суровини можат да станат бегалски вредности за добар дел од малите и средни инвеститори.

Тоа е добро што е основно за светската популација и затоа секогаш ќе има побарувачка за оваа храна. Во поголема или помала мера и тоа е она што ќе ги одреди цените утврдени од финансиските пазари. Со осцилации што може да стане многу силно како последица на нивото на производство и потрошувачка. Дека можете да го искористите тоа за да извршите операции и да добиете голема капитална добивка во операциите што од сега ќе ги извршувате.

Се разбира, тоа е алтернативна инвестиција, но не е ослободена од одлични стапки на профитабилност. Клучот ќе лежи во знаењето изберете го времето на влез и ако можете да заминете во вистинско време. Така што на овој начин, вашата заработка е позадоволителна од нормалната. Дури и над напредокот генериран на поконвенционалните пазари на акции. Така што ќе бидете во позиција да ги оптимизирате сите ваши операции од првиот момент.

Овие се производи кои се добро познати на сите и кои не се софистицирани како другите. Од оваа перспектива, ќе имате целосна безбедност да знаете каде ги вложувате своите пари. Без какви било необичности во дестинацијата на вашите парични придонеси и тоа може да ве доведе до нешто помалку од несакани ситуации. Како што се случи последниве години со т.н. токсични финансиски производи. Се разбира, тоа не е така, дури и со ризик што подразбираат такви специјални операции.

Недостатоци на оваа инвестиција

Суровините, пак, генерираат низа штети што треба да ги знаете од овој момент. Така што ќе бидете позаштитени во сите операции што од сега ќе ги извршувате. Овие се едни од најрелевантните.

  • Тие бараат а поголема сложеност што е изведено од самите карактеристики на овие суровини. Секако, не е исто како и купување и продавање акции на берза. Наместо тоа, управувано од значително различни механичари. Ниту подобро ниту полошо, ако не и поразлично.
  • Побарувај да имаш многу поквалификувана обука отколку преку други финансиски средства. Доколку не го исполнувате овој важен услов, подобро е да се одлучите за друга класа инвестиции со кои сте навикнати да работите. Оваа инвестиција не вреди да се оди ако не знаете каква е нејзината механика.
  • Овие суровини имаат цена од околу многу специфични финансиски пазари и не е секогаш лесно да се работи со овие алтернативи во инвестициите. Дури и за прилагодување на цените за влез и излез на позициите на овие производи.

Не е многу препорачливо да се распределат големи износи во овие инвестиции. Но, напротив минимален дел ќе биде доволен од истиот. На овој начин, ќе си дадете поефикасна заштита на извршените операции. Затоа што ако има заеднички именител во овие финансиски средства, тоа е нестабилноста на нивните цени. Надвор од други технички размислувања што можат да влијаат на следењето на овој вид инвестиции. Нешто што не се појавува во другите финансиски производи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.