Која стратегија да се користи во 2018 година: активно или пасивно управување?

управување Секоја година, и оваа, постои вечна дилема дали да се користи активен или пасивен менаџмент во инвестиции. Како опција заштедите да бидат профитабилни на поефикасен начин отколку порано. Не може да се заборави дека во моментот експертите на финансиските пазари признаваат дека никој не е подобар од друг. И сето тоа зависи фундаментално од профил што го презентирате како мал и среден инвеститор. Но, во секој случај, со многу јасна цел и тоа не е ништо друго освен обид да се надминат репер индексите. Нешто што не е секогаш лесно да се спроведе со целосен успех.

За да ја примените оваа стратегија во инвестициите, финансискиот производ што го избравте не е важен. Вистина е дека во повеќето случаи се однесува на купување и продажба на акции на берзата. Но, не само, туку и на други модели како што се оние претставени од инвестициски фондови, индексирани, па дури и ETF. Она што е, на крајот на краиштата, е дека тие се поврзани со акции. Без оглед на неговата природа и географската област каде што ќе направите салдото на вашата сметка да расте. Тоа е нешто што треба да го имате предвид во вашите односи со комплицираниот свет на dinero од сега натаму.

Во секој случај, пред да се одлучите за активно или пасивно управување, нема да имате друг избор освен да знаете кои се вашите најблиски цели. Бидејќи во зависност од нив, можете да користите една или друга стратегија за да ги направите заштедите профитабилни. Тешкотијата ќе биде генерирана од фактот дека можете да ги прифатите нивните пристапи. Бидејќи тие се целосно спротивни и тие можат да ве натераат да направите необична грешка. Но, пред сè, почитувајте ги условите за трајност, што секако ги има како и другите различни системи за управување.

Активно управување: што ви носи тоа?

Пред сè, ќе се осврнеме на овој начин на управување со вашите заштеди. Па, тој е најфлексибилен од сите. Меѓу другите причини затоа што може да се прилагоди на сите сценарија презентирани од финансиските пазари. Дури и најнеповолните и најповикувачките да се држат настрана од секаков вид инвестиции. Бидејќи всушност, ако активното управување се карактеризира со нешто, тоа е затоа што секогаш ќе има производ или финансиско средство каде што од сега ќе можете да заштедите пари. Дури и преку модели на фиксни приходи, како што се обврзници и јавен долг. Бидејќи станува збор за искористување на деловните можности.

Активното управување со инвестициите, од друга страна, бара да делегирате одговорност на други. Иако е точно дека вие самите сте во позиција да управувате со лични или семејни средства. Со услов дека ќе мора од време на време да го прегледувате портфолиото за инвестиции. Најмалку помеѓу два или три пати годишно и да ги добиете посакуваните резултати од самиот почеток. Мора да ја преземете улогата на во секое време и вашата инвестициска состојба може да варира. Прифаќање на новите околности наметнати од финансиските пазари.

Некои од неговите главни предности

Актива Се разбира, активното управување со инвестициите ви носи низа придобивки што треба да ги знаете. Дали сакате да знаете некои од најрелевантните? Па, обрнете внимание од сега па натаму, бидејќи можеби ќе ви требаат во одреден момент од вашиот финансиски живот. И на овој начин, можете да добиете подобри перформанси во скоро сите операции извршени на пазарите. Без оглед на нивната природа и потекло на финансиските средства. Меѓу кои се следниве што ве изложуваме подолу.

 • Beе бидете во А. многу поповолна позиција да се прилагоди на сите сценарија. Дури и она што не е посакувано од вас и колку се плашите за последиците што тие можат да ги генерираат во билансот на успех.
 • Тоа е модел на инвестиција пофлексибилен отколку одговорноста. Причината мора да се најде во леснотијата што може да ве однесе од едно на друго финансиско средство. Особено кога работите не одат како што очекувавте од самиот почеток.
 • Може да се отворите за сите видови на финансиски производи или производи за штедење. Тие не мора да бидат директно поврзани со акции. Секако дека не, но вие сте исто така во позиција да се свртите кон други финансиски средства од алтернативна природа.
 • Има многу позитивен ефект за кога работите не изгледаат толку добро како што сакавте на почетокот. Не е изненадувачки што активното управување се разликува затоа што можете да ги менувате инвестициите во секое време. Дури и со радикална промена во вашето портфолио за инвестиции.
 • Основно барање за успешно развивање на активно управување е да имате пари целосно диверзифициран. Тоа е, во два или повеќе производи со различни услови. Никогаш во корпа со акции или специфичен производ, како што прават многу инвеститори со помалку искуство на финансиските пазари. И капитал и фиксен приход.

Пасивно управување: поограничено

Во однос на овој начин на управување со заштедите, тоа има свои правила на дејствување. Разумно различен од активниот. И што прават тие? бидете по статични на отворените позиции на финансиските пазари е реалност. Во секој случај, секогаш има постојани стапки во овој вид управување со заштеди. Тие поминуваат низ некои од следниве линии на дејствување. Најјасно е дека вашите пари секогаш ќе бидат на исто место. Одете лошо или добра еволуцијата на финансиските пазари.

Друга од најрелевантните карактеристики што дефинираат што е пасивно управување е тоа што нема да се мачите да го менувате или менувате портфолиото за инвестиции. Тоа е многу поволна ситуација за кога работите одат добро за вас и можете да заработите пари малку по малку. Особено во нахакани сценарија во кој било од финансиските средства што сте ги избрале за да ги сместат вашите лични или семејни средства. Како што можеби видовте, станува збор за модел на инвестиции кој е специјално дизајниран за најконзервативни кориснички профили. Тие претпочитаат да ги држат своите позиции над секоја варијација во нивната стратегија за управување.

Особености на ова управување

За разлика од активното управување, тој е поограничен по своите ефекти. Како на пример, тоа може да направи да изгубите пари во кое било време и ситуација. Набргу по генералниот тренд на финансиските пазари преминува од нахакан во мечешки. Тоа е уште една причина зошто е особено индицирана за подолги периоди на престој. Онаму каде што не мора да се грижите што може да ви се случи во најкраток рок. Од друга страна, овој вид управување со инвестиции е повеќе предиспониран за поконзервативни производи. Меѓу кои е вклучено купување и продажба на акции на берзата.

И покрај верувањето на добар дел од малите и средни инвеститори, овој модел не е во криза. Некои од најважните менаџери во моментот веруваат дека во ова време почнува да се јавува значителен обем од страна на пасивното управување. Еден од моделите каде се пренесува ова чувство на пазарот е во инвестициски фондови. Двете се поврзани со акции и фиксни приходи па дури и прифаќање на алтернативни или мешани средства. Од друга страна, нешто нормално во експанзивни периоди или барем со нагорен тренд на пазарите на акции.

Константи на пасивно управување

пасивно Така што можете да видите што можете да најдете со овој модел на управување во заштеда на корисници, ништо подобро од откривање на нивните најрелевантни знаци на идентитет. Некои од нив се како што следува.

 • El неподвижност инвестицијата е генерален тренд на сите активности. Нема основа за исправки, па дури и мали измени во портфолиото.
 • Мора да имате идеја каде да ги вложите парите и продолжи во него што и да се случи. Дури и ако има моменти кога ќе изгубите нешто или многу пари. Она за што станува збор е да се биде во согласност со некои принципи на инвестиции.
 • Бара помалку финансиска писменост отколку преку другиот модел на управување. Во основа повеќето од малите и средни инвеститори. Тие се потребата да се извршат трансфери помеѓу производи од каква било природа. Во оваа смисла, вашата позиција секогаш ќе биде поудобна. Меѓу другите причини затоа што нема да мора да правите апсолутно ништо.
 • Еден од клучевите за да се биде ефективен систем е да изберете класа инвестиции што не се премногу посветени. Ниту во производи со висок ризик на нивните позиции, како што се потерници или деривати.
 • Оваа инвестиција може да биде профитабилна како и другите. Клучот за успех зависи од тренд кои секојпат ги покажуваат избраните пазари. Бидејќи лош избор може да направи да изгубите многу евра на патот. Како што видовте во повеќе од една прилика. Да?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.