Стока или стока: цени, влијание, динамика

Стока или стока    Стока или стока

Дали сме го прочитале или слушнале зборот  стока без прецизно да препознаеме за што станува збор? Тоа е поим од англискиот јазик, кој се користи во економскиот сленг и во инвестицискиот свет повеќепати синоним за суровини. Изразот фјучерс договор, исто така е поврзано со содржина поврзана со предметната тема.

Тоа е интересна тема која заслужува да се испита и следи.

Зборот стока  исто така е тесно поврзана со  стока. Со проширување на вреќи со суровини, се појавија нови концепти за овој термин.

Производството на суровини се претвора во добивање богатство за една земја или регион. Општо, тие се ресурси кои изобилуваат во одредена област, а не во други, со што се прави диференцијација помеѓу областите на планетата што ги има.

Меѓутоа, кога една нација зависи од производството на суровини  во суштина или првенствено како извор на приход за нејзината економија, може да се толкува како економска заостанатост. Економијата на земјата за да биде силна, исто така треба да се специјализира во произведена стока, сектор на услуги итн.

Суровини тие имаат мала додадена вредност, тие исто така презентираат а значителна нестабилност на вашите цени, предизвикано од неговата недостиг и зависност или влијание врз елементи како што се временските услови.

Финансиски фјучерси Тие овозможуваат заштита од нестабилноста на цените. Оние кои се производители на суровини се штитат од случајни падови во овој поглед со развивање на А. фјучерс договор, обезбедувајќи специфични цени пред да се произведат суровини. Овој вид преговори постои повеќе од еден век.

На финансиските пазари, овие средства можат да се инвестираат на ист начин како и во другите средства, без да мора физички да ги поседуваат. Некои стоки наведени на овие финансиски пазари се природен гас, сурова нафта, шеќер, злато, пченица, итн.

За да постои профитабилност кога се искористуваОние кои се производители на овие елементи треба да прибегнат кон специфични механизми за да го постигнат тоа. Обично се прават големи почетни инвестиции за да се постигне нивна експлоатација.

Дефинирање на поимот Стока

Суровина е добро тоа ќе се трансформира за време на производствен процес решени да го претворат во потрошувачко добро, во спротивно не може да се користи директно.

Стока или стока

Тие се елементи многу блиску до нивната природна состојба пред да бидат искористени. Тие доаѓаат да го окупираат примарен чекор во производствените ланци што ќе произведува производи за потрошувачка.

Природните ресурси, како што се енергијата или шумарството, може да се класифицираат како примери на суровини.

Еден вид на класификација да ги разликува може да биде според потеклото:

  • Зеленчук: Семиња, овошје и зеленчук, дрво, целулоза, житарици итн.
  • Фосилни: Нафта и природен гас.
  • Animalивотно: Кожа, крзно, месо.
  • Минерални материи: Бакар, железо, вреќа и тн.

Постојат и други различни видови и форми на класификација.

Влијатели во економијата на нациите

Очигледна е огромната важност што овие ресурси можат да ја имаат врз здравјето на економијата на една земја.

Да анализираме една нација како пример: Аргентина:

Тоа е земја која има богатство во различни слични ресурси. Злато, бакар, сребро, литиум, калиум, дрво, шеќер, пченка, пченица, соја, овошје, јаглеводороди.

Процентот на БДП што го генерираше агробизнис секторот во 2015 година беше 30%.

Ефекти врз политиката на земјата

Цени на суровини во многу прилики тие решително влијаат на политика на една земја. Може да дојде до точка дека кандидатот за претседател или друга важна позиција треба да обрне внимание на она што се случува во овој сектор и на она што се однесува на неговата нација, бидејќи тоа може да го чини премногу во неговиот политички маневар.

На Блискиот исток, на пример, суровините се суштински протагонисти во однос на приходите за владите. Па, со оглед на ова, се планираат политички кампањи околу ова прашање, со вклучени ветувања. Ако цените паднат или нагло се зголемат, влијанието може да биде значајно.

Што може да ја промени понудата?

Стока или стока

Макроекономски фактори обично влијаат на снабдување со суровини. Слично на тоа, може да бидат присутни и други поспецифични причини.

Бакарот, на пример, релевантна суровина, неодамна беше под влијание на проблеми во клучните локации за екстракција низ целиот свет. Причините се судири меѓу производители и политички субјекти, штрајкови што се случија, метеоролошки појави итн. Сето ова предизвикува наизменични продуктивни дефекти, кои доведуваат директно до зголемување на цената на оваа суровина на меѓународниот пазар.

Повторно појаснување: Доколку, од еколошки причини, Кина одлучи да ја забави стапката на производство во погоните кои преработуваат железна руда, прашање што многу веројатно ќе стане реалност, веста од овој тип може да биде позитивно погодена на нејзината цена.

Инциденцата на овој минерал низ целиот свет е голема, а неговото барање или побарувачка е тесно поврзано со инвестиции во големи градежни работи и инфраструктури.

Цени и инвестиции

ММФ во поврзаниот извештај за изгледите за Латинска Америка (април 2017 година) рече дека има паралелизам помеѓу инвестициските текови и цените на стоките. За овој заклучок беа анализирани земји како Аргентина, Чиле, Мексико, Перу, Колумбија и Бразил.

Постојат докази со години дека Да се ​​биде зависен од суровини доведува до голема ранливост.  Високите поскапувања можат да предизвикаат позитивни надворешни шокови и обратно.

ММФ изјави дека не само што инвестициите на компании кои произведуваат суровини се способни да бидат засегнати, ефектите може да влијаат на инвестициите во сектори како што се градежништво, јавна администрација, трговија, транспорт, меѓу другите. 

Финансиски шпекулации со суровини: До каде влијае проблемот?

Стока или стока

Побарувачката за стоки е зголемена со шпекулативни меури на суровините. Ова доведе до зголемување на земјоделското производство, како и рударство и експлоатација на енергија.

Меѓу другите негативни влијанија, утврдена е непостојаност на цените со посочени преферирани производи. Ова, се разбира, влијаеше на земјоделските области и производи, носејќи ги со себе модификации во екосистемите,  активирање на брзините на менувачот и влијание врз адаптивните капацитети.

Тоа е феномен секако со а негативно влијание за планетата. Тие го ставаат обемот на економски придобивки над и со поголем приоритет од реалните влијанија врз животната средина што можат да се појават. Се спроведува модел за да се постигнат економски резултати, што во никој случај не е одржлив.

Стоки и доларот

Стоките и односот што тие го покажуваат со референтната стапка на американската централна банка (ФЕД) е од типот: Ако стапките растат, валутата во која се вреднуваат суровините, што е доларот, ќе има тенденција да зајакне. Ова, за возврат, ќе генерира продажба кај инвеститорите од соја, на пример.

Денес во контекст

Економистите рефлектираат дека по кризата, за прв пат а раст паралелно синхронизиран на земјината топка.

Групата развиени земји и најголемите економии во развој растат истовремено. Последен пат овој настан беше виден во 2006 година.

Ironелезо, алуминиум, бакар, цинк и никел, кои се метали за индустриска потрошувачка, во пет од последните шест четвртини следеше нагорен тренд. Кина влијае на овој настан ограничувајќи ја понудата за да изврши контрола над производниот капацитет.

Стабилни цени се забележани во споредба со почетокот на тековната 2017 година.

Присуството на геополитички тензии во Венецуела, Саудиска Арабија и Катар, тие играат повисоко. Вашингтон пак планира протекционистички активности.

Според ММФ, изгледите се неизвесни, иако ги има избалансирани ризици.

Голдман Сакс рече дека на долг рок ќе има извори на нови барања што ќе го поддржат враќањето. Како пример, беа споменати металите за производство на батерии за автомобилската флота, за производство на соларни панели или модули, турбини на ветерни електрани итн. Потребните метали ќе бидат алуминиум, бакар, литиум, никел меѓу другите.

Веќе 15 години Кина е главен купувач на индустриски метали. Потрошува половина од производството според опишаните анализи. Умереноста на побарувачката и олеснувањето на цените може да се очекуваат во следната 2018 година, поддржана од фактот дека Кина треба да претрпи транзиција на својата економија кон поафирмиран раст на потрошувачката, освен ако нема зголемување на потрошувачката. Глобална побарувачка или оние именувани тесни грла во процесот на производство.

Во случај на енергија, побарувачката е силна, но понудата е разликата. На пазарот имаше повеќе од доволно природен гас и нафта, изобилството на достапност ги ограничи цените и ги намали енергетските вредности. Претходното лето оваа ситуација се промени. Барелот сурова нафта покажа апрецијација од 40% од минатиот јули.

Постојат читања за 2018 година дека светот ќе тврди повеќе сурова од Соединетите држави. Иако не може да се прецизира дали производителите на оваа земја ќе можат да одговорат на побарувачката. Проценката е дека ќе биде потребно да се балансира пазарот за да се зголеми дневното производство од над шест милиони на седум милиони.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.