Како да се изгради портфолио на избалансиран инвестициски фонд?

позадини Ако има производ што ги собира заштедите на инвеститорите, тој не е никој друг, туку инвестициски фондови. Затоа што тоа ви обезбедува многу начини да се канализираат стратегиите за да се направат заштеди профитабилни. И од пристапи од капитал и од фиксни приходи. Но, без да заборавиме на други формати, како што се монетарни, алтернативни или дури и поврзани со суровини или благородни метали. Скоро сите финансиски средства што можете да си замислите. Дури и најоригиналните и најиновативните што компаниите за управување ги создаваат.

Инвестициските фондови ви овозможуваат да ги подобрите приносите што ви ги нудат различни банкарски производи во овој момент (орочени депозити, задолжница или државни записи). Во моментов тие ви даваат само околу 1%, нешто што средствата можат да го надминат. Дури ако со поголеми ризици бидејќи профитабилноста не е загарантирана. Наместо тоа, во голем дел од случаите тие би зависеле од еволуцијата на финансиските пазари. Во замена, можете да изберете различни модели на инвестиции во зависност од профилот што го претставувате како заштеда.

Но, за да се остварат вашите предлози, ќе мора да направите многу балансиран избор на средства. Каде преовладуваат диверзификациите над другите стратегии. Во оваа смисла, не треба да ги пренасочувате сите заштеди на еден фонд. Бидејќи ефектите можат да бидат многу штетни за вашите интереси. До тој степен што можете да добиете повеќе од едно изненадување во текот на оваа фаза на инвестиции. Во секој случај, можете да примените некои иницијативи за вашите инвестиции да се развиваат правилно. И во рок од неколку години ќе бидете во позиција да уживате во приносите генерирани на вложениот капитал.

Инвестициски фондови во фиксен приход

Ако сакате да изградите навистина избалансирано и побезбедно портфолио, нема да имате избор освен да вклучите финансиски средства со фиксен приход. Во процентот што го сметате за најсоодветен во зависност од вашите аспирации. Многу корисен предлог е да се одлучат за најбезбедни обврзници, како на пр од Германија и САД. Оваа стратегија ќе обезбеди поголема безбедност на портфолиото на вашиот инвестициски фонд. Покрај тоа, тоа ќе биде еден од најефикасните начини да се заштитите од најнеповолните сценарија за финансиските пазари. Дури и со добивање поврат на заштедата, дури и ако тие се минимални.

Во секој случај, ако вашите очекувања се поагресивни, секогаш имате можност да се одлучите за периферни врски. Од земји како Португалија, Италија, Грција или дури и самата Шпанија. Од многу едноставна причина да се разбере, а тоа е дека неговиот потенцијал за ревалоризација е многу поголем отколку во другите производи со овие карактеристики. Иако е исто така точно дека ризикот што го преземате при вработувањето е поголем. Сепак, можете да се одлучите за оваа стратегија според минимум дел од вашите финансиски придонеси.

Торбата секогаш во фондовите

Без оглед на вашата стратегија за инвестиции, финансиските средства од пазарите на акции не треба да недостасуваат. Тоа е најјасен начин да го направите тој скок, за да ги подобрите интересите. Иако, напротив, може да предизвика рамнотежата секоја година да биде повеќе негативна од нормалната. Но, со предност што можете да го направите тоа на разновиден начин. Тоа е, без потреба да ги истурите сите пари во единствена пазарна вредност. Имате инвестициски фондови од сите карактеристики, од најодбранбени или најконзервативни до оние со агресивен профил. Тоа е една од предностите обезбедени од оваа класа на финансиски производи, како што се инвестициски фондови.

Преку оваа стратегија можете комбинирајте акции, сектори и индекси на акции. И на националните пазари и надвор од нашите граници. Нема ограничувања на моделите што ги развиваат компаниите за управување. Каде од сега имате широка понуда за избор. Дека можете да го мешате со други финансиски средства од сите трендови и природа. Така што на овој начин ќе се отстранат можните загуби што може да ги добиете со најограничената претплата на инвестициските фондови.

Комбинирајте ги двата модела на инвестиции

Во секој случај, исто така можете да се одлучите за среден модел кој разгледајте ги сите чувствителности. Тие се таканаречени мешани фондови и се претставени под проценти кои ги признаваат сите можности. Па, овој модел треба да биде присутен и во вашето следно портфолио за инвестиции. Барем ќе мора да и посветите дел од заштедите на оваа мешана алтернатива. Тоа е производ на кој компаниите за управување му посветуваат се повеќе и повеќе ресурси. Не е изненадувачки, имате многу да изберете и нема да имате проблем да ги задоволите вашите инвестициски потреби.

Оваа класа на инвестициски фондови може да вклучува и други финансиски средства од посебна важност. Како на пример, монетарни опции или алтернативни модели на инвестиции. Тоа е друга стратегија што ја имате во моментот за да ги заштитите економските придонеси во најнеповолните економски сценарија. Haveе имате поголема одбрана во вакви видови сценарија, толку малку посакувани за сите штедачи. Затоа, тоа е друга опција што не треба да недостасува при дизајнирање на портфолиото на овие финансиски производи. Со главна цел да го зголемите салдото на вашата проверка или штедна книшка.

Монетарна, најбезбедна опција

париченНиту, пак, не треба да недостасува во ниту едно портфолио, особено во најодбранбените профили. Бидејќи тие се многу стабилни и не покажуваат евентуални разлики од особено значење. Тоа е, придобивките ако бидат дадени се минимални. Иако за возврат им е многу тешко да амортизираат, дури и ако општото сценарио е најлошото можно. Ова е една од причините што доведуваат до тоа да морате да посветите дел од заштедите на овие модели на управување. Неговиот ефект е сличен како да има имобилизирани пари. Тоа е, вие ниту победувате, ниту губите со нивните позиции.

Во секој случај, тоа е избор кој е посоодветен за време на економска криза. Каде се генерализира падот на финансиските пазари. Бидејќи обезбедува поголема стабилност од другите инвестициски фондови. Да се ​​биде многу корисна позиција за специфични периоди и да не е премногу густа во нивното времетраење. Во секој случај, тој е исто така многу погоден производ за извршување трансфери од инвестициски фондови со фиксни приходи и особено варијабилни. И во една насока и во друга. Бидејќи тие се разноврсни за развој на ваков вид активности кои имаат за цел да ги зачуваат вашите интереси како мал и среден инвеститор.

Алтернативни фондови: трет начин

Во сите случаи, можете да се одлучите за трет модел што отстапува од традиционалните инвестициски такси. Со пристапи колку што се поразлични изберете нестабилност или најрелевантни благородни метали. Но, за оваа стратегија да се развие успешно, ќе мора да ја изведувате под нагорни трендови. Така што на овој начин, вие сте во подобра позиција да го искористите ова општо сценарио. Може да има многу корисни ефекти за најтешките моменти на економијата. Иако оваа класа на производи не треба да се претплаќа на не многу високи износи. Но, напротив, прилично ограничен и контролиран во однос на периодите на трајност.

Овој модел на заштеда е најмалку конвенционален од сите и се применува во многу специфични периоди. Од друга страна, тие не се добро познати од малите и средни инвеститори. До точка дека тие се едни од најнепознатите средства од корисниците. Таму каде што е сосема точно дека понудата од менаџерите е помалку пренатрупана, како по нивниот број, така и во развиените предлози. Во оваа смисла, потребно е да го знаете неговиот состав за да избегнете повеќе од една непријатна ситуација за вашите интереси.

Намалете ги можните загуби

загуби Како што можеби видовте, имате повеќе од една идеја да имате навистина избалансирано портфолио на инвестициски фондови. Од сосема различни пристапи и дека се насочени кон сите видови мали и средни инвеститори. Каде што само ќе ја имате последната одлука сами и што сакате во вашите односи со секогаш комплицираниот свет на пари. И покрај сè, еден од клучевите за постигнување на вашите цели ќе лежи во пошироката диверзификација на заштедите.

И како последен предлог, секогаш постои ресурс за овие производи што можете комбинираат со традиционални банкарски модели. Како на пример, со сметки со висок приход или орочени депозити. Од позиции што генерираат фиксен и гарантиран поврат секоја година. Иако ова е минимално и со навистина ограничени маргини на медијација. Но, дека ќе можете да надоместите со можните загуби што можете да ги добиете во чистата и едноставна инвестиција. Така што на овој начин, загубата на капитал не е толку многу како што првично мислевте.

Бидејќи поентата е дека вашите средства немаат значителен пад. Особено во најтешките времиња за финансиските пазари. Моменти во кои го разгледувате статусот на вашите инвестиции и потребно е да се изврши непарен трансфер помеѓу избраните инвестициски фондови. Без оглед на нејзината природа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.