Консалтинг: што е тоа и кои се неговите функции

Советување: што е тоа

Една од услугите поврзани со професионални претприемачи или компании е консултантството, кое Исто така е еден од најценетите за добиените резултати.

Но, што е консултантски услуги? какви видови постојат? За што е? Сето ова и многу повеќе е она за што ќе зборуваме понатаму.

Советување: што е тоа

Консултантот е всушност услуга која се нуди и на професионалци и на компании. Се состои од тим, или професионалец, кој нуди низа препораки, совети и предлози на овие претприемачи. или компании врз основа на искуството што го имате.

Пример за ова може да биде професионалец специјализиран во областа на технологијата кој советува компанија која штотуку започнала во овој сектор. Имајќи еден вид дополнителна помош од лице кое веќе го разбира тој сектор, резултатите што би ги добила оваа компанија би биле многу поголеми отколку ако тоа го правеше без никаква помош.

Повеќето од консултантите што се вршат секогаш се поврзани со функцијата на советување, контрола и надзор на сите стопански активности во областа во која се барани.

Разлика помеѓу совет и менаџмент

Вообичаено е дека, кога ќе се слушнат зборовите управување и совет, тие се поврзани еден со друг. Но, всушност тие не се исти.

Консултант, а со тоа и советник, Неговата функција е да дава информации, предлози, совети… Но не е одговорен за управување или обработка на овие предлози или чекори што треба да се преземат.

Наместо тоа, менаџер ако го направи тој чекор напред. Со други зборови, тој е задолжен не само да советува што треба да направи тој професионалец или компанија, туку и да го спроведе, внимавајќи се да биде направено како што треба.

Целта на консултантството

Лице кое објаснува што е консултантство

Сега кога знаете што е консултантски услуги, ќе сфатите дека целта на ова не е да се преиспитаат одлуките што ги донеле професионалците или компаниите. Првата работа што ја спроведуваат е соработка, односно треба да знаат каква е моменталната состојба на компанијата или на професионалецот да може да дејствува и да ги знае проблемите со кои се соочуваат. Еднаш тоа прво споделување мора да развие низа предлози за решавање на проблемите. Сепак, тоа не значи дека треба да следите сè што е наведено во советот, туку тоа се препораки за подобрување на тој бизнис а на клиентот е дали ќе го изврши или не.

Доколку по состанокот на кој се презентираат различните предлози, тие се спроведат, советникот мора да се погрижи да ги добијат очекуваните резултати и, доколку не, модифицирајте активности за да ја постигнете целта.

Предности и недостатоци

Откако ќе разберете што е консултантски услуги, исто така лесно се откриваат предностите што ги нуди.

Централната точка на консултантството е растот на тој професионалец или на самата компанија. Советникот е личност која носи искуство и знаење за секторот и тоа е секогаш повисоко од она што било која компанија би можела да придонесе, па оттука има и поголеми придобивки.

Друга предност на консултации е фактот дека ситуацијата се анализира однадвор и секогаш на објективно ниво. Со големо познавање на пазарот, на другите компании и на секторот воопшто можете да помогнете на многу поефикасен начин отколку да се фокусираат само на бизнисот.

Но, не секогаш сè е добро затоа што меѓу недостатоците што можете да ги најдете е фактот дека работата на советникот е ограничена на давање препораки. Но, одговорниот за компанијата ќе одлучи дали ќе го следи тој совет или ќе го отфрли. Во игра влегува и фактот што советникот не е директно вклучен во компанијата. и ова може да се судри со начинот на кој претприемачите го гледаат својот бизнис. Ако меѓу препораките што ги нуди консултантска куќа, некои не се совпаѓаат со филозофијата на компанијата, колку и да се добри, тие нема да бидат спроведени.

Конечно, уште една од недостатоците на консултантите е фактот дека не ги спроведуваат сите постапки што треба да се направат. Со други зборови, би се вратиле на разликата помеѓу консултантска и агенција каде што таа дава препораки покрај спроведувањето на процедурите за спроведување на тие предлози откако ќе бидат прифатени.

Видови совети

Правен совет

Работата на консултантската куќа може да биде доста разновидна, толку многу што доведува до класификација на видовите консултантски услуги по област на работа. Така, можеме да најдеме:

 • Финансиски совети. Тоа е најпознатото и кое практично секој професионалец и компанија бара да ги води сметките на бизнисот и да ве советува за нови фронтови, оптимизации...
 • Сметководител. Како што покажува неговото име, тој ќе биде задолжен за водење на сметководството на компанија или бизнис.
 • Пороѓај. Мисијата во овој случај би била извршување на функции поврзани со човечки ресурси.
 • Административно. Неговата функција е да ги приоретизира, организира, дополни... сите документи поврзани со компанијата или професионалецот со кој работите.
 • Фискална. Тој е задолжен за советување за почитување на даночните обврски.
 • Компјутерски консултации. Тој е еден од најиновативните и целта што треба да се исполни е поврзана со советување на компаниите во однос на технолошките уреди за да се помогне поголема продуктивност и деловна ефикасност.
 • Правни. Тие се задолжени за решавање на правните проблеми.

Како да изберете консултантска куќа

Калкулатор

Изборот на консултантска компанија не е лесна работа. И има многу аспекти кои мора да се земат предвид. Меѓу нив најважни се:

 • Доверба. Мора да имате на ум дека личноста која темелно ќе го анализира вашиот бизнис мора да биде некој на кој навистина му верувате бидејќи ќе ви ги каже работите што се добри и сите лоши и што може да се подобрат. Ова не секогаш се прифаќа позитивно, но ако имате целосна доверба во тој комуникациски професионалец, ќе биде подобро и ќе ја разберете и понудената гледна точка.
 • Персонализација на услугата. Не се сите компании или сите професионалци исти. Дури и кога работат во ист сектор, секоја компанија е свет и потребите што можеби ги имаат се многу различни меѓу нив. Затоа, ако имате консултантски центар што ја персонализира вашата услуга, може да ги подобрите резултатите што сакате да ги добиете.
 • Референци. Имајќи сведоштва од други клиенти или пријатели, позитивни мислења, па дури и добра репутација и присуство во медиумите помага да се верува на тој совет повеќе од некој чии мислења се негативни или никој не знае за тоа.

Сега, кога откривте што е консултантски услуги, и се што тоа подразбира, на вас останува да одлучите дали тоа е она што го барате или дали е нешто друго. Дали имате сомнежи? Кажи НИ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.