Сметки за подобрување на перформансите на капиталот

Профитабилноста на пазарите на акции оваа година, и до несреќата, беше обележана со многу слаби маржи кои не надминаа нивоа од 3%. Иако најлошото е што изгледите на берзата за следната година не се подобри. Загуби може да се појават дури и кога каматните стапки се зголемуваат во цената на парите. Од сегашните 0% во кои се наоѓа во моментот и ова е факт што ги фаворизира очекувањата на инвеститорите на берзата. Но, во секој случај, тоа ќе биде ситуација што нема да трае многу подолго.

Време е да се размисли дека пазарите на акции веќе нема да бидат толку профитабилни како во последните години и ќе биде потребно да се размислува за кои финансиски производи да се насочуваат отсега. Каде што тие нудат позитивна каматна стапка и ако може да ја надмине онаа на пазарите на капитал, тогаш подобро отколку подобро. Во овој контекст, еден од најголемите корисници на зголемувањето на каматните стапки се производите за заштеда. Нивните маргини на посредување несомнено ќе се подобрат и дури може да се приближат до нивоата од 3%.

Beе биде време да се анализира кои се овие производи што можат да направат да заработиме повеќе пари со нашите производи. Бидејќи не може да се заборави дека постои живот надвор од акциите и во оваа смисла можеме да ги постигнеме целите поставени во секоја одбранбена стратегија. Каде што безбедноста ќе надвладее над другите поагресивни размислувања. Со една цел и тоа не е друга, освен на крајот на секоја година салдото на нашата штедна книшка се зголемува. Кое е, сепак, она што е вклучено во секој систем за управување со пари. Преку серија производи што ќе ги детализираме.

Високо платени сметки

Оваа класа на сметки е една од најпрофитабилните опции за да се постигне прилично задоволително враќање на интересите на малите и средни инвеститори. Можеме да добиеме каматна стапка до 3% во најдобрите случаи. Бидејќи всушност, тој е еден од ретките банкарски производи што во моментов ги надминува стапките на инфлација во Шпанија и е околу 2%. Иако со прилично оскудна понуда од банки кои не гледаат профитабилна комерцијализацијата на овој модел за управување со пари. Со барања кои понекогаш стануваат многу груби и бараат од самите сопственици на сметки.

За да имате висока платена сметка, многу е вообичаено дека во повеќето случаи треба да одржувате многу високо месечно салдо. Како и поголема врска со банката преку склучување договори за нови штедни програми, инвестициски фондови, осигурителни или пензиски планови. До тој степен што не сите клиенти ќе можат да пристапат до производ со овие карактеристики. Подготвени, од друга страна, ослободени од провизии и други трошоци за управување или одржување, како друга додадена вредност што треба да се претплати за да се подобри профитабилноста на монетарната маса.

Наметнување на нови клиенти

Друга стратегија за подобрување на каматната маргина што ја нудат банките е материјализирана преку овој производ за заштеда. Многу е лесно да се договорите, дури и преку Интернет, и ви овозможува да добиете интереси што се движат помеѓу приближно 1,50% и 3%. Иако нивната слаба точка е што тие бараат пократки периоди на трајност отколку во другите модели на депозити. И сè додека нивните носители се нови клиенти на субјектот, бидејќи тие не се во сила за веќе основаните, за многу кратко време тие се во банка. Да се ​​биде еден од главните знаци на идентитет на овие производи насочени кон заштеда на поединци.

Додека од друга страна, не може да се заборави дека овие наметнувања не се секогаш достапни. Ако не, напротив, тие се нудат под многу специфични понуди или промоции кои не можат секогаш да бидат претплатени. Друг аспект што мора да се процени при неговото официјализирање е фактот што е поврзано со неговото автоматско обновување, едноставно затоа што не може да се изврши во ниту еден од случаите. Како последица на оваа акција, профитабилноста ќе заземе многу малку време, како што можете да разберете од друга страна. Можеби, и најверојатно, само еднаш, освен ако не ја менувате вашата финансиска институција на редовна основа.

Преговарајте за профитабилноста со банката

Друга опција што ја имате во моментот е дека можете да преговарате за каматната стапка со вашата вообичаена банка. Иако за оваа одлука да биде исполнета, нема да имате избор освен да дадете низа карактеристики како клиент или корисник. Една од нив е да се биде претпочитан клиент, или што е исто, добар клиент: без долгови и дека вие придонесувате за многу важни заштеди на субјектот. Со многу високо ниво на врска што се претвора во договор за неколку банкарски или финансиски производи. Ова се услови што не можат да ги обезбедат сите профили, како што можете да разберете со некоја логика.

Додека од друга страна, не недостасува ексклузивитет кај кредитните институции и без кои не можете да се сметате за претпочитан клиент. Освен што ви требаше долго време во деловните односи со финансиската институција, она што порано се нарекуваа доживотни клиенти и тоа несомнено ве води да ја олесните оваа операција за подобрување на профитабилноста на вашите лични сметки од овие прецизни моменти. Од друга страна, тоа исто така помага во фактот дека сте во позиција да аплицирате за некои од главните линии на кредити што ги пласираат банките и кои се нивниот главен извор на приход.

Користење на технолошки канали

Конечно, овој ресурс е секогаш достапен, понуден од новите технолошки средства и што повлекува значително подобрување на каматата генерирана од различните банкарски производи. Во оваа смисла, нивото на приход може да се подобри за неколку десетини од процентната точка, но во секој случај разликите нема да бидат толку јасни како во другите модели дискутирани во овој напис. Во секој случај, тоа е многу лесна стратегија за примена и која секогаш ќе ја имаме при рака за да ги подобриме платите. Покрај тоа, тој е многу удобен систем затоа што можеме да ги официјализираме производите во секое време, дури и навечер или за време на викендите. Без никаков вид ограничувања или ограничувања во однос на традиционалните формати.

Од друга страна, оваа стратегија е многу погодна за формализирање во банкарски депозити на определено време. Преку широка понуда каде што можеме да избереме секаков вид период на престој. Од најмало до најстаро, додека од друга страна, тоа не влијае на промотивните модели за кои е потребно физичко присуство на нивните држачи. Ова е еден од аспектите што мора да ги контролираме за да можеме многу добро да управуваме со оваа класа производи насочени кон заштеди и инвестиции и која се прилагодува на сите профили што ги претставуваат малите и средните штедачи. Да се ​​биде еден од главните знаци на идентитет на овие производи насочени кон заштеда на поединци.

Друг аспект што ќе треба да го разгледаме отсега е дека едно од најголемите позитивни изненадувања оваа година во однос на депозитите со овие карактеристики е тоа што тие ќе можат да ја подобрат својата профитабилност во прецизниот момент во кој каматните стапки се зголемуваат за дел од монетарните власти. Од 0% во кои се наоѓаат во моментот.

Друг вид на сметки

La претплата на Интернет Исто така, се применува за други типови на поспецифични сметки, како што се оние за малолетни лица или млади и исто така и за други порадиференцирани производи, како што се сметки за домување, за корисници кои ќе најдат дом во блиска иднина. И во двата случаи, и додека се одржуваат истите постојани претплати, подготвени се различни сметки on-line што можат да бидат претплатени во двата модата од страна на корисниците, под услов да се исполнети барањата наметнати од секој субјект.

И покрај тоа што не се развиени како Интернет-сметките во класична смисла на зборот, тие можат да наидат на одредени тешкотии во тековната банкарска понуда, во која производи со овие знаци на идентитет со цел банките и штедилниците да покриваат повеќе деловни „ниши“ на пазарот, на крајот да привлечат повеќе клиенти.

Исто така, во овие ситуации, упатените сметки не признаваат директни задолжувања на сметки, или платен список или пензија и Немаат придружни картички или чек-книшки. Предноста на неговата употреба произлегува уште еднаш од практичноста да се претплатите и управувате преку сопствениот дом, дури и од универзитетот, што ги прави подостапни за социјалните сегменти кон кои се насочени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.