Мобилни плаќања од банки

Според неодамнешното истражување на GlobalWebIndex, на глобално ниво, 4 од 10 возрасни на Интернет веќе ги користеле своите мобилни уреди за да плаќаат за стоки и услуги. Сепак, податоците се разликуваат според демографскиот профил: 43% од потрошувачите на возраст меѓу 16 и 34 години веќе извршиле мобилни плаќања, бројка што паѓа на 26% кај оние меѓу 55 и 64 години. Нема забележителни разлики помеѓу половите, но студијата открива дека оние кои плаќаат со своите мобилни телефони се обично луѓе со ниво на образование и високи приходи.

Но, како се прави ова? Веќе некое време, кредитните картички имаат вградено бесконтактен систем за плаќање, кој ви овозможува да плаќате без да ја вметнувате картичката, но едноставно со тоа што ќе ја приближите до терминалот. За да го направат ова, тие користат пасивен РФИД чип што споделува информации кога се стимулираат со електромагнетно поле со низок интензитет од овластен систем за плаќање. Па, оваа технологија и NFC (комуникација во близина на поле, или комуникација во близина на поле), што ги вклучуваат повеќето паметни телефони, се во суштина исти, со таа разлика што е активен NFC системот што е интегриран во телефоните. Со други зборови, чипот за паметни телефони генерира свое електромагнетно поле, кое може да одговори (или не) на барањето за плаќање на датафон.

Покрај телефон со NFC, ќе бидат потребни и уште две работи: дека претпријатието има систем за плаќање компатибилен со бесконтактна технологијаи дека телефонот има инсталирано апликација што ги содржи банкарските детали што се пренесуваат при извршување на уплатата. Овие апликации се оние што содржат „дигитална копија“ на кредитната картичка, ја проверуваат вистинитоста и безбедноста на трансакцијата и доколку сè е правилно, овластете ја исплатата на набавката.

Апликации: Google Pay

Некои од многуте апликации што можат да се користат за плаќање од мобилни телефони се веќе достапни од кредитните институции. Со системи во некои случаи навистина иновативни кои започнаа да остануваат во секторот. Како на пример, во следниве случаи што ги изложуваме подолу:

Google Pay

Порано познат како Android Pay, Google Pay е мобилен начин на плаќање првично развиен за телефони со Android, но исто така е компатибилен со уредите на Apple. Покрај тоа, има широка поддршка од банки и различни видови картички, што го прави еден од најпопуларните системи.

Јаболко Плаќаат

Но, природно, „Епл“ исто така има свој систем: „Епл Пеј“ е мобилен систем за плаќање развиен за неговите уреди почнувајќи со „Ајфон 6“ и е дизајниран да плаќа за физички набавки преку терминали за плаќање без контакт, и за набавки преку Интернет во одредени продавници. Една посебност е што Apple Pay не само што ви овозможува да плаќате од iPhone, туку и од Mac, iPad, па дури и од Apple Watch.

CaixaBank плати

Конечно, во случајот на CaixaBank, CaixaBank Pay ги нуди сите потребни функции за работа со кредитни или дебитни картички на ентитетот, како и со VISA картички од други банки. Неговата особеност е тоа што не само што дозволува плаќање ако паметниот телефон има NFC: во случај да не е достапен, CaixaBank може да обезбеди етикета што е залепена на задниот дел од мобилниот, што ќе работи исто како и конвенционалната картичка кога приближување до терминал за плаќање без контакт. Покрај тоа, CaixaBank Pay ви овозможува да подигнете пари од банкоматите на CaixaBank кои се опремени со безконтактен читач.

За промовирање на овој вид плаќања, CaixaBank ја започна иницијативата Безготовински во 2018 година, што веќе беше спроведена во Морела и Памплона. На овие локалитети, субјектот промовираше, преку различни бонуси, употреба на мобилни телефони, картички и уреди што се носат за плаќање во продавниците на населението. На овој начин, граѓаните беа во можност да ги користат своите дигитални средства за плаќање - без оглед на нивната финансиска институција за референци - во нивните дневни набавки.

Постојат и други проекти за иднината, како што се Facebook Pay, систем за плаќање што веројатно може да се користи на Messenger, Instagram, WhatsApp и, се разбира, на Facebook. И, исто така, се вршат тестови „Лице до плати“, односно системи за плаќање што користат препознавање на лице. Но, засега, ова е предмет на друг напис.

Како работи Хал Кеш?

За плаќања или трансфери на луѓе чиј број на сметка не го знаете. Таа е идеална и за набавки преку Интернет (не ги испраќаме парите се додека не го добиеме производот).

Удобен е и лесен за употреба. Оваа услуга е достапна од вашиот компјутер, на вашиот мобилен уред, од услугата за автоматско телефонско банкарство или во нашите канцеларии.

Само следете ги овие едноставни чекори:

 • Наведете го телефонски број од примачот.
 • Обележете го важно сакате да префрлите помеѓу 10 и 600 евра.
 • Доделете еден лозинка 4 цифри (колку што сакате).
 • Повик на примателот да му го даде тајниот клуч.
 • Примачот добива СМС-порака од Хал Кеш (217128) што ја означува количината на пратката и втората лозинка со која треба да се оди до банкомат.
 • Во банкомат: Едноставно треба да го бирате бројот на мобилниот телефон, износот и двата копчиња. Веќе имате пари!

Каде што, на крајот, примачот има маргина од 10 дена, од датумот на пратката, да ги повлече парите. Ако парите не се повлечени од која било причина, бидете сигурни дека ќе ги добиете парите назад, бидејќи износот е вратен на вашата сметка.

Вашите придобивки за корисниците

Се разбира, овие иновативни средства за плаќање се најновата иновација за сметка за ресторан, резервација на лет или едноставно формализирање на кој било вид дигитална претплата. Од оваа реалност, има многу и разновидни придонеси што можат да се генерираат од ова платежно средство, колку што е и посебно и иновативно. На пример, преку следниве дејства што ги изложуваме подолу.

Тој е прилагоден на новите трендови на дигитална потрошувачка преку различни формати кои можат да ги задоволат потребите на корисниците. Не постои единствен и ексклузивен систем, туку напротив, тој е претставен со отворена и, пред сè, високо диверзифицирана понуда.

Се применуваат најнапредните комуникациски технологии за да можат да им се понудат најдобри услуги на клиентите и тие да можат да ги користат овие средства за плаќање во најразновидните сценарија. Но, пред сè со голема корисност во купувањето направено во продавници или онлајн продавници.

Тие овозможуваат поголема удобност при плаќањата и можност за одење без физички пари на сите места. Не е изненадувачки, ова е систем на плаќање што е прифатен во многу комерцијални установи ширум светот. Со јасна експанзија што секако им користи на сите нивни носители.

Тоа е решение во оние моменти во кои немаме, за какви било околности, готовина и треба итно да наплатиме. Во секој случај, тоа е систем кој расте според потребите на самите корисници.

И, конечно, не можеме да заборавиме дека ова најиновативно средство за плаќање е иднината во нашите односи со светот на парите. Таму каде што ќе биде потребно само да имате договор за штедна книшка со кредитна институција која е одговорна за пласман на овој специјален финансиски производ.

Видови сезонски билети со овој начин на плаќање ?

Во сите случаи, ова платежно средство е многу корисно во низа ситуации што ќе ги изложиме подолу. Така што на овој начин, самите корисници имаат поголема јасност за неговата употреба и каде да ја користат. Тоа ќе биде најдобриот начин за оптимизирање на овој систем на плаќање во какви било околности. Како на пример, во овие случаи:

Кога правите каква било резервација од туристичка природа (превоз, сместување, пакети за годишни одмори и сл.).

Во сите видови плаќања при дигитални набавки што се добиени од онлајн продавници или деловни активности. До тој степен што тој може да биде единствениот систем што е примен во оваа класа на комерцијални операции, што е еден од најчестите системи во оваа област на потрошувачка.

Да се ​​спроведат низа повеќе традиционални комерцијални операции во физички продавници кои се прилагодија на овој многу иновативен и веќе чест систем меѓу различните корисници. До тој степен што се прошири на добар дел од сметководствените движења во сите делови на светот.

Бидејќи ќе беше можно да се провери овој систем за кој разговаравме во овој напис, тие се во искрена експанзија и тој се развива од година во година. Во оваа смисла, не можеме да заборавиме дека помладата јавност е најподложна на неговата употреба од сега. Особено, оние кои се повеќе поврзани со новите технологии во информациите и комуникацијата. Каде што практичноста е еден од нејзините главни знаци на идентитет во споредба со другите различни модели на плаќање. И алтернатива.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.