Како беше предвидена шпанската економија за 2017 година?

Шпанската економија

2017 година е пред завршување, откако ќе заврши, ќе може да се размисли за Шпанската економија Во оваа фаза, што се случи и како заврши оваа година во овој поглед; неговите ефекти, колку порасна, што се случи со вработувањето, јавниот дефицит, итн. Некои величини макроекономски фактори како што се БДП и стапката на невработеност, тие ќе ни обезбедат важни податоци за разни анализи.

Подготвуваме да оцениме, како резиме, за тоа што е планирано и проценето за овие дванаесет месеци. Willе презентираме предвидувања дадени пред и по почетокот на годината.

На овој начин, ќе имаме информации со капацитет да се соочиме со реалноста, откако ќе заврши 2017 година.

Ние немаме намера да бидеме убедливи во однос на тоа што навистина се случило, туку на она што беше кажано и проценето од различни организации, власти и експерти. Нешто што ќе се докаже кога годината ќе заврши.

Во 2015, на Институт за економски студии беше проектиран велејќи дека 2017 година ќе биде пресвртна точка за шпанската економија. Тој продолжи да рече дека она што и помогна на економијата во таа година ќе и наштети во 2017 година.

IEE во тоа време изјави дека шпанската економија претставува многу силна експанзивна инерција, нешто поволно за одредено време, но дека во 2017 година ќе започне нагорен циклус на каматни стапки и цени на суровините. Само голем дел од растот на шпанскиот БДП се должи на поевтините суровини, особено нафтата, што земјата треба да ги увезува.

Во 2016 година, многу приватни аналитичари и меѓународни организации потврдија дека и покрај многуте постоечки недостатоци, Шпанија ќе продолжи да биде земјата што ќе расте најмногу во 2017 година, во споредба со главните економии во Европа.

За оваа година 2017 година (БДП) - Бруто домашен производ, беше проценета од шпанската влада на 1.137 милиони, раст од 2.5%. Проценката за бројот на невработени е 4.3 милиони. Проценка на стапката на невработеност на 18.9

Како што одминуваше текот на оваа година, многу аналитичари последователно ги зголемуваа своите очекувања за раст или прогнози за економијата во Шпанија во споредба со претходните прогнози. Ова се случи меѓу другите проблеми затоа што се одржуваше постојано создавање работни места и извозот покажа добра еволуција.

Во 2016 година, многу експерти предвидоа дека БДП ќе забави скоро до еден степен и дадоа силни причини за овој настан, ситуацијата на „Брегзит“ во Велика Британија и привремените проблеми што постојат во шпанската влада.

И покрај овие предзнаци, предвидувањата во оваа смисла, веќе започнати во годината, покажаа големи веројатности за економски раст поголем од оној од 2016 година, што беше (3.2%) и имаше некои причини за овој настан, динамика можеби не толку очекувана во вработување и инвестиции.

Да ги испитаме проекциите на некои власти, експерти и организации

Шпанската економија

Во текот на 2017 година, различни меѓународни организации како што е Европската комисија и ММФ (Меѓународен монетарен фонд) а исто така и други државјани ги зголемуваа своите прогнози. На пример, ОЕЦД на почетокот на јуни ја зголеми проценката на БДП на 2.8%.

Во јули, ММФ го ревидираше порастот на БДП на 3.1% оваа година (од 2.6% претходно).

La Европската комисија го откри своето мислење дека Шпанија исто така ќе се плати за дефицитот во 2017 година. Луис де Гвиндос, министер за економија, рече тогаш дека јавниот дефицит ќе биде под 3% од БДП оваа година, иако Европската комисија ја постави бројката на 3.1 % во пролетната прогноза.

Гвиндос исто така увери дека „освен дебакл, на Шпанија ќе и биде многу тешко да порасне под 2.7“ оваа година, забележувајќи веќе проверен раст од 3.4 во првиот квартал, како што откри Националниот институт за статистика (ИНЕ).

Економскиот совет направи проценки во првиот квартал од годинава и одраз дека шпанската економија ќе порасне за 2.7%.

Европската комисија

Во месец мај, на Европската комисија  Тој рече дека економскиот напредок на Шпанија е над останатите европски земји. Тој пресмета дека економијата годинава ќе расте 2.8%.

Тој посочи дека ќе има силно отворање работни места, иако невработеноста ќе биде над просекот за другите земји во регионот. Тој рече дека фискалната дупка ќе заврши оваа година на 3.2% од БДП, коментирајќи го дефицитот на јавните сметки.

Стручен панел

Шпанската економија

На почетокот на годината, според панелот составен од повеќе од 350 шпански експерти, менаџери и бизнисмени подготвени од PwC; економската состојба во Шпанија беше поволна и тие рекоа дека оваа состојба ќе трае до крајот на годината, како резултат на релативно добра состојба во потрошувачката, извозот, условите за финансирање на компаниите и физичките лица, плус други поволни варијабли како на пр. вработување и продуктивни инвестиции.

47.6% од анкетираните сметаат дека семејна потрошувачка тоа би се зголемувало во текот на годината. 55.2% предвидоа дека побарувачката за домување ќе се зголеми. 66.7% проценуваа дека создавањето работни места ќе продолжи да се зголемува, 59% веруваа дека нешто слично ќе се случи со извозот и 48.6% изјавија дека истото ќе се случи и со продуктивните инвестиции.

Овие експерти говореа за туристичкиот сектор како оној што би го предводел растот во земјата, 91.2% од нив имале вакво мислење.

Панелистите потврдија дека вработеноста ќе расте во сектори како што се туризмот и градежништвото, кои се традиционални; но дека тоа ќе го стори и во се појавните сектори како што се здравството, транспортот и логистиката, културата итн.

Тие очекуваат негативни резултати во врска со елиминацијата на работните места за финансиски и осигурителен сектор.

Банката на Шпанија

Банката на Шпанија во април сметаше дека инфлацијата ќе биде добро изразена во 2017 година, ова се должи на еволуцијата на цените на нафтата. Цените на овој производ се очекуваше да се стабилизираат во остатокот од годината, помагајќи да се забави CPI. Тој исто така предвиде раст на вработеноста со високи стапки, што ќе резултира со скромни добивки на продуктивноста.

Истражување на Ббва

Во август 2016 година, Услуга за анализа на BBVA  Тој рече дека следната година економијата на Шпанија ќе забави поради ефектите на „Брегзит“ врз неа и дека тоа ќе го чини четири десетини од растот.

Тие во тоа време коментираа дека ранливоста на шпанската економија се зголемува и дека многу елементи предвидуваат надолни пристрасности во 2017 година. Тие предвидоа раст од 2.3% за оваа година.

Освен „Брегзит“, тие потврдија дека постоењето на несигурност во врска со монетарната политика и некои фискални мерки, ги направи умерени во однос на очекувањата за 2017 година.

Во таа студија од 2016 година, тие рекоа дека одлучувачки фактор при детализирање на составот на растот продолжи да биде потрошувачката на домаќинствата.

Во тоа време, тие предвидоа дека ќе има зголемување на создавање работни места за околу 800.000 работни места и дека стапката на невработеност може да се намали на околу 18.2%

Веќе во 2017 година, ББВА се надеваше на поволната еволуција на шпанската економија. Тие дојдоа да предвидат раст на БДП до 3% оваа година, што е многу оптимистички проценки.

Тие рекоа дека растот на економијата во земјата ќе биде нерамномерен од автономните заедници. Балеарските острови како заедница што ќе расте најмногу оваа година, проследени со Канарските острови и Мадрид, Андалузија и Кастилја-Ла Манча.

Тие проценија дека девет автономни заедници ќе растат под националниот просек, најмногу заостанувајќи зад Астуриас, Кантабриа и Екстремадура.

ФУНКАС - Фондација на штедилници

Шпанската економија

Во мај оваа година, на Фондација на штедилници (Функас) тој исто така направи економски прогнози. Растот на БДП беше проценет на 2.8%, велејќи дека четирите автономни региони што ќе растат најмногу ќе бидат Мадрид, Балеарските острови, Каталонија и Галиција.

Осврнувајќи се на невработеноста и создавањето нови работни места, тој даде околу 450.000 нови работни места, што ќе ја намали стапката на невработеност на 17.5%.

Во однос на дефицитот на јавната администрација, тој заклучи дека навремената економска еволуција на земјата треба да овозможи нејзино намалување, но не толку за да се исполнат 3.1% од БДП што беше договорено со Брисел.

AIReF - Независен орган за фискална одговорност

Овој организам предвиде раст на економијата од 3.2%, што е прогноза за две десетини повеќе од онаа на Владата (+ 3%). Прогноза за раст на БДП беше во 0.85% во третиот квартал и 0.81% во четвртиот квартал.

Во врска со шпанската економија, во оваа скоро завршена 2017 година, сумиравме некои од предвидувањата што беа направени пред почетокот на годината и откако таа започна.

Тогаш ќе биде можно да се спореди размислувањето и пресметувањето на експертите со она што навистина било во текот на овие дванаесет месеци, тема што ќе треба да се испита и продлабочи за да се извлечат точни заклучоци.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.