Дали вреди да се земе инвестициски заем?

инвестиции

Неодамна, и Европската комисија и Европската централна банка и Банката на Шпанија предупредуваа за ризиците при договорна кредитна линија од страна на физички лица. До обемот на обете агенции, финансиските институции мораат внимателно да го следат побарувачката на овие производи од страна на корисниците. Затоа што може да доведе до ниво на задолженост на шпанските семејства може да се издигне од овие моменти.

Во рамките на тековната понуда за лични заеми, има еден од нив што ги повикува неговите посебни карактеристики. Тие се нарекуваат инвестициски кредити и иако не се продаваат од страна на банките, тие се користат за преземање инвестиции кога на штедна книшка нема ликвидност на апликантите. Тие генерираат поголем ризик бидејќи е поврзан со долгот што се претпоставува доколку инвестицијата не се развие како што мислевме од самиот почеток. Создавање двоен проблем кај луѓето кои бараат кредитна линија на овие карактеристики.

Да го побараме, нема да има друг избор освен да анализираме колкава е каматната стапка што ќе треба да ја платиме за формализирање на овој банкарски производ. Иако во моментот каматната стапка во еврозоната е поевтина, тоа не е работење без ризици. Ако не, напротив, мора да ги имаме работите многу јасни од моментот на претплата. Не залудно, ќе биде потребно да се врати износот на истиот плус нивните соодветни интереси а можеби дури и некоја друга комисија. Меѓу нив, оние за студии, отворање и рано откажување се издвојуваат и што може да ги зголеми нивните трошоци до 2% од вкупниот износ на побарувањето.

Инвестициски кредит: какви се тие?

Оваа класа на банкарски производи се карактеризира затоа што тие имаат многу добро дефинирана цел и тоа не е никој друг, туку да плаќаат за инвестициска операција. Преку купување и продажба на акции на берза, инвестициски фондови, финансиски деривати или други производи произлезени од пазарите на акции. Во рамките на овој општ контекст, не треба да се заборави дека инвестициските кредити ќе претставуваат А. долг настанат непотребно бидејќи може да се случи каматите генерирани од оваа класа кредити да бидат повисоки од каматите што можат да ги обезбедат инвестициите.

Овие кредити кои се наменети за инвестиции се доделуваат на физички лица бидејќи тие се засноваат на претходно овластен грант за луѓето кои можат да одговорат на овие канали за финансирање. Од овој аспект, нема да има друг избор освен да биде поткрепено со силно ниво на ликвидност на штедната сметка или поддржано од платен список или приход во случај на самовработени работници. Дури и во некои случаи преку фигурата на гарант што може да ја оствари член на семејство или многу близок пријател. Со тотално следење на еволуцијата на овие враќања на работа.

Интерес околу 7%

интерес

Кредитите наменети за инвестицијата ги комерцијализираат банкарските субјекти со каматна стапка што се движи во опсег од 6% до 8%. На кои несомнено би можеле да ги додадеме трошоците за можните провизии што овие финансиски производи можат да ги презентираат. Меѓу оние кои се издвојуваат по своето управување и можат да пораснат и до 2% од износот што го бараат корисниците на банката. Додека од друга страна, несомнено е дека мора да се земат предвид и други дополнителни исплати што можат да ја зголемат побарувачката за овој посебен кредит.

Од друга страна, тие сметаат со рок на отплата што се движи помеѓу 2 и 10 години и дека во никој случај немаат грејс период. Во однос на износите доделени од банките преку инвестициски заеми, треба да се напомене дека тие се пофлексибилни од останатите. Нема фиксна сума и обично зависи од условите на нејзините апликанти. Но, со максимален рок кој е близу до нивоа многу близу 100.000 XNUMX евра. Дека во сите случаи ќе мора да се враќаат преку систем на постојани месечни рати до датумот на истекување.

Дали вашето вработување е профитабилно?

Друг аспект за вреднување во оваа класа на кредити е оној што има врска со нивната вистинска профитабилност. Тоа е, ако ќе бидеме фаворизирани преку каматната стапка што ќе ја добиеме преку нашите инвестиции. Откако трошокот е намален што ќе значи ангажирање заем со овие карактеристики толку посебен како овој особено. Бидејќи може совршено да се случи загубите да бидат двојни, како во направената инвестиција, така и преку запишаниот канал за финансирање. Со многу негативни ефекти врз нашите лични сметки.

Профил кон кој се насочени

профилот

Додека од друга страна, не треба да се заборави дека овие кредити не се многу поволни за интересите на корисниците. Бидејќи тие ретко се доделуваат со повластена каматна стапка. Тие не можат да бидат поврзани со договарање на други банкарски производи (осигурување, инвестициски фондови, заштеди или пензиски планови). Тие се помалку флексибилни производи од другите наменети за други цели кои немаат никаква врска со инвестиции за да се направат заштеди што им се достапни на корисниците на банките профитабилни.

Каде, профилите на луѓето кон кои се насочени овие производи обично се добри клиенти, кои немаат долгови со банки или штедилници, имаат домашен список, а салдото на тековните сметки надминува приближно 50.000 евра. Да се ​​додели откако финансиската институција ќе го анализира должничкиот капацитет на својот клиент. Нешто што не се случува секогаш со барањата што се движат со овие посебни карактеристики. До тој степен што ќе се запрашате дали вреди да ги вработите или ако е напротив, подобро е да ја одбиете оваа операција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.