Седум совети за безбедно вложување на заштедите

совети Безбедноста е една од вредностите што најмногу ја бараат малите и средни инвеститори. Да се ​​обидат да ги гарантираат своите заштеди и добие поврат на операциите. Сепак, безбедноста во акциите е многу потешко да се постигне поради специјалните производи. карактер на овие финансиски пазари. Не може да се заборави дека различните модели на инвестиции не гарантираат какво било враќање. За разлика од она што се случува со производите со фиксен приход што генерираат каматна стапка од самиот почеток.

Отсега, една од вашите главни цели ќе биде увоз на поголема безбедност на сите операции што од сега ќе ги извршувате. Во сите случаи, тоа ќе бара зголемување на дисциплината на операциите, па дури и стратегија за промена во инвестиции. Така што на овој начин, вие сте во подобра диспозиција да ги заштитите заштедите на поефикасен начин. Без да ги занемарите придобивките што можете да ги добиете во сите ваши операции.

Во секој случај, безбедноста во работењето на финансиските пазари ќе биде почеста доколку вашите пристапи за инвестиции се прилично конзервативни или дефанзивни. Каде без сомнение безбедноста ќе преовладува повеќе од другите активности. Тој е толку позитивен аспект што исто така ќе ви помогне да ги заштитите заштедите на покорисен начин. Да се ​​поттикне дека на крајот загубите се најмалку можни. За оваа задача да стане реалност, ништо подобро од едноставни совети што можете да ги применувате отсега.

Позната безбедност на производот

Нема подобар начин да обезбедите поголема безбедност отколку да ги вложите вашите заштеди во финансиските производи со кои сте навикнати да работите. Меѓу другите причини затоа што ќе знаете која е нејзината механика и ризиците што ги носи во секое време. Покрај тоа, ќе имате поголема предност при влегување и излегување од пазарите знаејќи како се однесуваат овие финансиски средства. За разлика од другите серии на производи за кои вие дури и не знаете какво е нивното однесување. Каде ќе ви биде многу полесно да направите грешка во донесените одлуки од сега.

Не е тајна дека трговијата со најпопуларните производи ќе ви помогне да ги оптимизирате операциите. Ако од сега не сакате повеќе изненадувања, нема да имате друг избор освен фокус на познати модели на инвестиции. Зачувајте ги експериментите за други прилики попогодни за вашите лични интереси. Бидејќи за што станува збор е да се зголеми состојбата на вашата сметка за сметка од година во година. Без обид да брзате со операциите во кое било време.

Втор клуч: дефинирајте ги роковите

термини Absolutelyе биде апсолутно суштинско значење да имате добро дефинирани цели во однос на периодите на трајност на работењето на вашиот капитал. Оваа стратегија ќе ви помогне лошата продажба е намалена како последица на вашите потреби за ликвидност. Нормално да се соочите со неочекувани трошоци и тоа може да ве натера да изгубите многу пари во секоја од операциите. Не е важно дали е краток, среден или долг бидејќи важно е дека сте многу јасни за овие периоди.

Ако го примените овој метод, нема сомнение дека ќе имате поголема сигурност во заштитата на заштедите. Од друга страна, во зависност од оваа важна варијабла ќе имате посоодветни вредности на оваа карактеристика во инвестициите. Бидејќи всушност, има некои предлози на берзата кои можат да бидат поповолни за пократки периоди, а други во подолги. Не правете сериозна грешка да го збуните изборот на акции врз основа на тоа колку долго ќе треба да почекате за истекот.

Трет клуч: не вложувајте сè

Една од најпрактичните стратегии ќе биде да инвестирате дел од вашата заштеда на располагање за ваков вид работење на пазарите на акции. На овој начин, ќе бидете ограничување на можните загуби што може да се генерира од овие операции. Ако е 40% над оваа сума, тоа ќе биде повеќе од доволно за да се гарантираат сите видови движења на пазарите на капитал. Покрај тоа, ќе биде многу корисно да одржувате поголема ликвидност на вашата сметка.

Се разбира, друг придонес на оваа стратегија е тоа што ќе ви овозможи да бидете активни побарајте деловни можности кои секогаш се генерираат од овие финансиски пазари. Таму каде што треба само да почекате да дојде време и може да потрае неколку месеци или дури години за да се појават овие состојби. Од друга страна, не можете да заборавите дека секогаш ќе бидете помирни во оваа ситуација. Бидејќи ќе имате помалку проблеми со плаќањето сметки за домаќинствата, детското училиште или едноставно исполнување на даночните обврски.

Четврт клуч: искористете го моментот

мито Вие не треба да инвестирате во секое време, далеку од тоа. Но, напротив, треба да се фокусирате на најкорисните периоди за финансиските пазари. На пример, во нагорни трендови доколку избраниот модел на инвестиција е берза. Разликите при извршување на операција од една во друга ситуација можат да бидат многу значајни. Тоа е како да ве тера да размислувате од сега па натаму. Не е изненадувачки, вие не сте обврзани да ги вложувате вашите заштеди во сите сценарија. Напротив, мора да бидете многу селективни во потрагата по можности.

На овој начин, во нахаканите трендови ќе мора да бидете многу повеќе склони отколку во мечешки, па дури и страничноста. Во оваа смисла, ќе биде многу корисно да се анализира кое е моменталното сценарио на финансиските пазари. До тој степен што ќе најдете оној што може да биде почувствителен за да ги добие вашите финансиски придонеси. Без оглед кои се вашите специфични намери во секое време. Од сега мора да научите дека секој момент бара различни пристапи од ваша страна.

Петти клуч: држете се подалеку од токсини

Ако сакате да ја зголемите безбедноста на вашите инвестиции, ќе бидете принудени да избегате од секаков вид токсични производи. Тие не се неопходни за да се одржат вашите односи со светот на парите. Од друга страна, тоа е најопасниот начин да ви оставиме многу евра на патот. Особено, ако немате финансиска култура како да работите со овие опасни формати за да ги бранат своите лични интереси. Не залудно, равенката што се воспоставува помеѓу ризикот и приносот во работењето не е профитабилна.

Исто така, токсичните производи можат да ви предизвикаат повеќе од еден проблем во најмалку посакуваниот момент. Размислете дека ќе имате доволно со работењето на поконвенционалните пазари на капитал. На пример, преку купување и продажба на акции на берза или преку инвестициски фондови. Каде што нема да имате никаква гаранција во врска со каматната стапка што ќе ја известува за работењето. Тоа не може да биде загарантирано со ниту еден капитален производ, па дури ни со најконзервативниот.

Шести клуч: комбинирајте со повеќе средства

средстваТоа е уште една од стратегиите за да обезбедите поголема безбедност за заштеда на живот. Се состои од мешање на заштеди со други финансиски средства од фиксен приход. Со оваа акција ќе постигнете дека ризиците се значително намалени. Со цел да ве заштити од помалку поволни сценарија за пазари на акции. Willе ги намалите загубите на моменти што се многу штетни за вашите интереси како мал и среден инвеститор. Дури и во одреден момент или во друг момент ќе бидете во ситуации на капитална добивка.

Не можете да заборавите дека оваа инвестициска изведба ќе ви овозможи минимален принос на дел од вашите финансиски придонеси. Да се ​​спротивстави на негативните ефекти од цените што ги обележуваат финансиските пазари. Целта што треба да ја следите е прилагодете го салдото на двете инвестиции. Еден од клучевите за постигнување на ова се базира на посветување повеќе пари на една или друга стратегија, во зависност од профилот што го презентирате како малопродажен инвеститор. Нешто што не е лесно поголемиот дел од времето. Дури и ако имате долгогодишно искуство во ваков вид на операција.

Седми клуч: нека ве советуваат

Користењето или барањето услуги од професионалци на финансиските пазари е добра идеја што може да ви обезбеди поголема безбедност во поголемиот дел од работењето. Тие ќе знаат во секое време во кои финансиски средства треба да ги вложите своите пари. Преку а активно управување што ќе се заснова на искористување на сите сценарија што се генерираат од различните финансиски пазари, логично вклучувајќи ја и берзата. Оваа услуга можете да ја ангажирате од вашата вообичаена банка преку одделите за анализа и управување со капитал.

Од друга страна, тие ќе ви дадат повеќе идеја отколку што не можевте да пристапите поединечно. Покрај тоа што ќе биде активен менаџмент, тој ќе биде и флексибилен. Суштински затоа што ќе биде прилагодени на различни форми на инвестиции. Не само од торбата, туку и од најмалку очекуваните производи од ваша страна. Овие експерти ќе се обидат да ги подобрат вашите приноси, но пред сè од сценарио за заштита на придонесените средства. Ова е она што се нарекува делегирана инвестиција и тоа обично се применува на побарувачки капитал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.