Сè што треба да знаете пред да најмите кредитна картичка

кредитна картичка

Имајте кредитна картичка Без сомнение, тоа е вистинска погодност, која ви овозможува да извршите било каков вид на набавка во физички и онлајн продавници без да носите готовина и да имате на располагање можност да имате готовина на секој банкомат што го имате на располагање. Без сомнение звучи како можност што никој не би ја пропуштил, но пред да го ангажирате овој финансиски инструмент, важно е да знаете што значи да најмите кредитна картичка, имајќи ги предвид и различните видови картички што постојат, така што можете да ги разгледате сите опции и да донесете најдобра одлука за одлука.

Што е кредитна картичка?

на кредитна картичка е финансиски инструмент во кој банка ви нуди сума пари што можете да ја користите за купување производи и услуги во физички установи и на Интернет, под услов на крајот на месецот да го платите минимумот утврден според набавки што сте ги направиле во текот на месецот, плаќајќи го остатокот малку по малку. Многу услуги, како што се изнајмување автомобил или сместување во одредени хотели, бараат кредитна картичка за да можат да ги склучат договор, бидејќи тие претставуваат начин да се заштитат доколку собата или автомобилот претрпат каква било штета. Кредитна картичка е исто така корисна за вршење на секакви набавки преку Интернет и за поделба на плаќањата на месечни рати кога продавниците не ја нудат оваа опција.

Сепак, важно е да не се меша кредитна картичка со дебитна картичка. Додека сте на кредитната картичка, банката е таа што ви позајмува одредена сума пари за да ги извршите вашите набавки, со дебитната картичка мора да бидете оној кој ќе го депонира износот на пари што го сакате на сметката, а вашите набавки ќе бидат намалени од е Главната разлика лежи во фактот дека дебитната картичка работи повеќе како заштеден инструмент, во кој ќе го потрошите само она што веќе го имате, додека кредитната картичка ви дава флексибилност да направите поголеми набавки, да можете да ги плаќате малку по малку .

Што значи да се има кредитна картичка?

на кредитна картичка Не е тешко да се постигне, но откако ќе го имате мора да бидете навистина одговорни кога станува збор за управување со вашите финансии за да можете да ги исполните исплатите на време. Тука влегува бизнисот со вистински кредитни картички. Банката ви дава заем за да ги направите купувањата што ви се потребни, во замена за мала провизија за секое извршено купување. Важно е да знаете дека повеќето купувања што ги правите со кредитна картичка ќе генерираат камата, што може да се зголеми доколку доцните со вршење на соодветната исплата или ако не го платите утврдениот минимум. На овој начин, мала набавка што не е платена, може да стане многу тежок товар, ако не присуствуваме на време.

кредитна картичка

Предноста е во тоа што многу пати ќе најдете банки кои ви нудат нула опции за камати за вашите набавки се додека го оставите вашиот долг на нула пред датумот на пресек. Ако научиме да го користиме кредитни картички Интелигентно ќе најдеме во нив алатка што може да симне товар од нашите рамена

Кои се придобивките од поседувањето кредитна картичка?

La главна предност да има кредитна картичка е дека секогаш ќе имате можност да плаќате и мали и големи плаќања без тие да станат тежок финансиски товар што треба веднаш да го покриете. Ако вашите проблеми се ликвидност, односно имате пари, но мора да почекате платниот список или да се стори за да ги покриете вашите трошоци, не се сомневајте дека кредитната картичка ќе биде многу соодветна опција за вас.

Дополнително, банките генерално нудат промоции и ексклузивни понуди за своите клиенти, како што е систем со поени што можете да го користите како кредит за да купувате повеќе. Исто така, ќе имате пристап до пред-продажба на концерти или шоу, како и ексклузивни сезонски промоции. Ако сакате да патувате a кредитна картичка е неопходна, Не само за изнајмување автомобили или престој во хотели, туку исто така ќе ви овозможи да ја напуштите собата за итни случаи во случај да ви треба билет за итни случаи, да платите за медицинска помош или која било друга услуга што ви треба.

Сите овие се позитивни страни кои доаѓаат со вработување а кредитна картичка, и без сомнение ќе можете да уживате во нив сè додека знаете како одговорно да ја користите вашата картичка плаќајќи барем минимален износ во времето утврдено во вашиот договор. За да ги научите одговорностите што ги носи кредитната картичка, продолжете да го читате овој напис:

Што се случува ако не ја платам мојата кредитна картичка на време?

Ако сте нови во свет на кредити Многу е важно да го земете предвид концептот на кредитна историја. Секој пат кога стекнувате финансиски производ што вклучува кредитна линија (т.е. кредитна картичка, личен заем или хипотека), се проценувате врз основа на начинот на кој сте го платиле кредитот. Ако сте го сториле тоа на време, ако сте го вратиле целиот износ, ако платиле камата и провизии, ако сте го надминале вашиот кредит или ако сте го користеле одговорно.

кредитна картичка

Сите овие информации се дел од вашите кредитна историја, и во моментот кога ќе побарате друг кредит од кој било вид, компаниите ќе го прегледаат и врз основа на ова ќе одлучат дали ќе ви го доделат или не, или под кои услови и шеми ќе ви го доделат кредитот. Доколку имате добра кредитна историја, ќе ви бидат понудени повластени каматни стапки и подобри шеми за финансирање, додека луѓето со лоша кредитна историја тешко можат дури и да ги одобрат своите апликации.

Како да не беше доволно, доцнењето со исплатата на вашиот долг ќе генерира камата што од ден на ден ќе се множи, сè потешко е да се плати. Затоа, пред да најмите кредитна картичка, мора да бидете многу свесни за одговорноста што ја претставува и доколку немате целосна сигурност, тоа е она што ви треба и дека можете навремено да ги почитувате сите плаќања. Подобро е да барате некој друг финансиски инструмент за управување со вашите пари.

Како да знам дали сум подготвен за кредитна картичка?

Вистина е дека не секој е финансиски подготвен да има а кредитна картичка, па дури и оние кои се, многу пати го немаат потребното знаење за да извршат соодветно финансиско управување. Доколку сакате да аплицирате за кредитна картичка, ви препорачуваме да го имате следниот профил:

кредитна картичка

 • Да се ​​биде возрасен човек кој има доволно фиксни месечни примања за да ги покрие сите ваши основни потреби и малку повеќе.
 • Имајте навика да плаќате на време.
 • Претходно се справиле со дебитна картичка.
 • Имајте пристап до паметен телефон за да можете да добивате известувања и да имате изјава за сметката секогаш при рака.
 • Бидете запознаени со системот за плаќање во банка и претходно плаќавте.
 • Имајте утврден месечен буџет и точно знаете каде инвестирате или ги трошите парите.

Ако се идентификувате со карактеристиките што ги опишавме претходно, вие сте совршен кандидат да аплицирате за кредитна картичка. Ние ќе ви кажеме како да го направите тоа веднаш.

Како да договорите кредитна картичка?

Да се ​​вработи А. кредитна картичка Треба да отидете во банка по ваш избор, земајќи ја потребната документација со вас. Willе мора да пополните апликација и таа ќе биде прегледана врз основа на вашата кредитна историја. Доколку го немате, ќе бидат земени предвид елементите како што се вашиот приход, вашата возраст и времето кога сте работеле. Врз основа на ова, ќе ви биде понудена кредитна линија за вашата картичка и можете да започнете да ја користите за вашите дневни набавки.

кредитна картичка

Предност е што многу банки нудат можност да направат сè на повеќето онлајн процес, така што сигурно ќе најдете начин да ја добиете вашата картичка од удобноста на вашиот дом. Во двата наврати, документацијата што се бара е генерално следната:

 • Официјална идентификација (DNI или NIF)
 • Доказ за месечен приход.
 • Дебитна банкарска сметка ако имате.
 • Мобилен телефон
 • Поштенска или електронска адреса каде што можете да ги добивате изјавите за вашата сметка.

Многу е важно кога ќе го вработите вашиот кредитна картичка многу добро дефинирајте го датумот на пресек, што ќе биде моментот кога започнува новиот месечен циклус на набавките што ги правите. Исто така, секогаш јасно ставајте го крајниот рок за плаќање, бидејќи ако не ја почитувате исплатата на време, како што рековме претходно, ќе бидете подготвени да платите камата и дополнителни провизии. Следете ги овие совети и ќе ја најдете кредитната картичка најдобрата алатка за вашето финансиско управување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.