Сè за заемот со капитал во домот

станбен капитал заем

Понекогаш, за да стекнете средства, да реализирате проекти и идеи или да се соочите со непредвидени настани, корисно е да имате капитален бонус кој обезбедува стабилност на месечните буџети на поединци и компании. Во овој поглед, вреди да се разгледа опцијата за барање а станбен капитал заем.

Во оваа статија ќе објасниме подетално што се станбени капитални кредити, кои се нивните карактеристики и кои субјекти ги доделуваат, со посебен осврт на приватните капитални финансиски субјекти.

Што е заем за домашен капитал

Кредитите со хипотекарна гаранција се финансиски производи со кои и компаниите и физичките лица можат да добијат ликвидносен придонес од финансиска институција. Особеноста на овој тип на заем е што бараат од барателот да даде придонес фарма како залог на операцијата. Од суштинско значење е имотот што служи како залог за заемот да биде без оптоварувања; односно не подлежи на никаков вид долг или заложно право.

двојка која ја пресметува хипотеката

Банкарските субјекти кои даваат ваков тип на заеми поддржани со хипотека може да бидат или традиционални банки или приватни компании за капитално финансирање. Удобно е да се земе предвид дека условите и барањата ќе бидат различни во зависност од тоа кој субјект дејствува како заемодавател.

Карактеристики на хипотекарните заеми

Како што претходно беше споменато, особеноста на овој вид кредит во однос на другите финансиски производи е што за да се аплицира за него, потребно е да се поседува имот што може да се користи како обезбедување.

Во случај на приватен капитал станбен капитал заеми, има и други интересни карактеристики што треба да се земат предвид:

 • Износот на финансирањето може да биде до 50% од проценетата вредност на имотот стави како залог.
 • Тие обично се наградуваат со кратки рокови, приближно помеѓу 1 и 3 години, бидејќи тие се производи дизајнирани за решавање специфични потреби за ликвидност.
 • Фармата дадена како залог може да продолжи да се користи во текот на целиот период на отплата на заемот.

Во која ситуација да побарате хипотекарен заем

финансиски пресметки

Постојат различни ситуации во кои аплицирањето за заем за станбен капитал се покажува како најсоодветна опција. Следниве се најчести:

 • Промоција на проекти. Честопати, за преземање или извршување на лични или деловни проекти во работењето, неопходно е навремена и привремена инјекција на капитал. За ова, хипотекарните заеми се исклучително интересни.
 • Понекогаш, за да се добие ликвидност, тие се бараат кредити со хипотека гаранција за реформи или рехабилитација на фарми. Во овие случаи, заемот обично се враќа со продажба на реновираните или рехабилитирани фарми.
 • За програмерите, станбените заеми се одличен производ затоа што, бидејќи тие обично имаат неколку имоти што треба да се стават како колатерал, тие можат да се квалификуваат за високи заеми. Во овие случаи, кредитите ги покриваат трошоците за изградба, а отплатата се врши со продажбата на фармите што произлегуваат. Сепак, традиционалното банкарство го ограничи заеми со хипотека гаранција за програмериЗатоа, тие имаат тенденција да прибегнуваат кон приватни капитални субјекти.
 • Долгови или залоги. Заемите поддржани со хипотека се многу добра опција во случаите кога долговите се големи и може да доведат до преземања, бидејќи тие даваат време да се доспеваат плаќањата со мирен ум.
 • Прифаќање на наследства. Трошоците што произлегуваат од прифаќањето на наследството може да бидат многу високи и, кога немате потребни кредити за да се соочите со нив, заемите со капитал за дом може да бидат идеална опција.

Кој субјект да избере да аплицира за хипотекарен заем

Како што беше претходно споменато, постојат различни начини за пристап до овие финансиски производи, бидејќи и традиционалното банкарство и фирмите со приватен капитал нудат заеми со капитал за домови. Иако традиционалното банкарство нуди пониски каматни стапки, мора да се земе предвид дека приватните капитални субјекти имаат многу предности што треба да ги земат предвид пред да аплицираат за хипотека за заем:

 • Брзина и агилност. Постапките со приватни капитални субјекти обично се побрзи од оние на традиционалните банки. Ова е од суштинско значење за оние кои бараат хипотекарен заем за да решат итна потреба од ликвидност.
 • Флексибилност и прилагодување. Условите за барање заеми со приватен капитал се пониски отколку кај традиционалните банкарски субјекти и има повеќе простор да се договорат условите и условите за отплата за да се прилагодат на потребите на барателот. Дополнително, приватните капитални субјекти можат да го избегнат фактот дека клиентите се на списоци за деликвенција, како што се ASNEF или RAI, доколку имаат солидна хипотека гаранција.
 • Во приватните ентитети, обично се даваат повеќе совети отколку во други субјекти преку советници, економисти и адвокати. Целта е финансиските производи што ги бара клиентот да се приспособат на особеностите на секој случај.
 • Безбедност и доверливост. Финансиските субјекти со приватен капитал мора да се регистрираат и да бидат одобрен од Банката на Шпанија, која ги регулира и врши надзор над нив. Оттука, сигурноста и доверливоста преовладуваат во финансиските процеси воопшто, а особено при одобрувањето на заемите.

Што вреднува финансиерот за да го одобри заемот со хипотека гаранција

Кога се бара заем со хипотека гаранција, финансиските институции мора да го проценат ризикот поврзан со работењето. За да го направите ова, тие главно ги земаат предвид следниве фактори:

 • Враќање на камата. Се проценува како ќе се врати каматата произлезена од доделувањето на заемот; односно какви ќе бидат условите за враќање и од која сума.
 • Форма на откажување на операцијата. Важно е банката да знае како ќе се откаже операцијата; односно како ќе заврши трансакцијата. Најчести начини се банкарството и продажбата на имот, кој може или не е истиот оној што е ставен како обезбедување.
 • Ликвидноста на гаранцијата. За давање кредити со хипотека гаранција од суштинско значење е имотот даден како залог да има доволна вредност. За ова се води сметка за проценката на имотот, која не само што ја зема предвид староста на имотот и неговата состојба на конзервација, туку и материјалите со кои е изграден и локацијата, меѓу другите фактори.
 • Одржливост на деловниот проект. Во случај на станбени капитални кредити за бизнисиИсто така, од суштинско значење е да се знае изводливоста на компанијата што бара капитал. Доколку компанијата е профитабилна и тие имаат добар успех, финансиската компанија има повеќе простор за маневрирање да ги одобри овие заеми.

Како заклучок, Секој поединец или компанија може да побара заем со хипотека гаранција под услов да имате имот ослободен од оптоварувања како обезбедување. И традиционалните банки и компаниите за финансии со приватен капитал можат да ги доделат. Сепак, најсоодветната опција кога барате поголема флексибилност и брзина со сигурност, доверливост и најдобри совети е аплицирајте за станбен заем со приватен капитал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.