Ризикот не е во берзата, туку во обврзниците

бонуси Постојат многу мали и средни инвеститори кои имаат одредено страв од влегување во акции за ризикот од неговото работење. Но, она што навистина е точно во моментот е дека најпроблематична инвестиција е во обврзници. До точка што повеќе од неколку финансиски аналитичари предупредуваат на важен шпекулативен меур на ова финансиско средство. Од ова сценарио, нема да има друг избор освен да се намали секое позиционирање во овој производ што потекнува од фиксен приход.

Тоа е сценарио што го повторуваат се поголем број експерти на финансиските пазари. До тој степен што тие во обврзниците гледаат проблем што може да доведе до инвеститори во наредните месеци. Бидејќи навистина, ако постои опасност на финансиските пазари во моментов, нема сомнеж дека тоа доаѓа од обврзници. Се вели дека релевантни криза околу една или две години. Каде што е најважно за малите и средни инвеститори да бидат во состојба на готовност за тоа што може да се случи. Не е изненадувачки, многу пари се во игра.

Дури и поранешниот претседател на Федералните резерви на САД, Алан ГринспенТој е многу јасен во врска со тоа, посочувајќи дека главниот проблем за финансиските пазари не е на берзата, туку се фиксни приходи. Од друга страна, тој дури потврди дека ќе биде потребно да се биде особено претпазлив на позициите што ги заземаат штедачите во моментот кога конечно експлодираат обврзниците. Тоа е јасно предупредување за морнарите од кои можете да добиете повеќе од една лекција за стратегиите што можете да ги внесете од овие прецизни моменти.

Можен колапс на врската

колапс Се разбира, една од корените на овој проблем лежи во одржувањето на ниските каматни стапки на долг рок. Генерирање на навистина неодржлива ситуација за финансиските пазари и тоа ќе предизвика дека кога ќе решат да одат нагоре, тоа ќе го сторат на побрз начин од вообичаеното. Нешто што го разбираат добар број аналитичари на пазарот не е намалено од финансиските агенти. Со можност дури и да има а несреќа во реалната вредност на обврзниците. Со многу сериозни последици за сите инвеститори кои имаат свои позиции отворени во ова важно финансиско средство.

Од ова општо сценарио, не може да се заборави дека меѓународните акции исто така може да страдаат од овој момент особено. Иако со нијанса што треба правилно да се разјасни. Никој не е само дека инвеститорите ќе можат да го оправдаат фактот за чување на финансиското средство чија цена е помалку преценета. Во оваа смисла, изгледите за пазарите на акции се чини дека се помалку катастрофални од гледна точка на целосни инвестиции. Тоа е нешто што мора да се цени отсега па натаму, доколку сакате да ангажирате производ за заштедите да бидат профитабилни на пооптимален начин за интересите на инвеститорите.

Излез од берзите

торба Во секој случај, мислењето на најпознатите финансиски аналитичари оди во спротивна насока. Односно, ако ова сценарио навистина се случи таму каде што каматните стапки почнуваат да растат, најразумно е да се направи излезете од торбата што е можно побрзо. Бидејќи ефектите можат да бидат огромни за отворените позиции на овие пазари. Предупредувањата во ова финансиско средство се случуваат во последните датуми. До моментот на разгледување на обврзниците во моментот поопасни од самата берза или други алтернативни опции на посебна агресивност во неговата содржина.

Од оваа перспектива што ја нудат финансиските пазари од сега, време е да размислиме што се случува со овој финансиски производ со толку посебни карактеристики за малите и средни инвеститори. Бидејќи всушност, како што објаснува Алан Гринспен во неговите најнови написи во специјализираниот печат, „вистинскиот проблем ќе се појави кога експлодира пазарот на обврзници, бидејќи долгорочните каматни стапки ќе растат “.

Но, тоа оди уште подалеку со напомена дека тие одат кон нивоа на стагфлација што не се виделе во претходните години, па дури и со децении. Со многу јасна и дефинирана дијагноза за различните финансиски средства и дека оваа состојба нема да биде позитивна за ниту еден од нив. Тоа е сценарио што мора да го имате за да ги испланирате вашите инвестиции од сега. Не е изненадувачки, тоа може да ви донесе повеќе негативно изненадување по враќањето од празниците. Барем тоа е сценарио на кое мора да сметате за поефикасно управување со заштедите акумулирани досега.

Што да правам со обврзниците сега?

Секако, треба да ја земете предвид оваа нова ситуација за која предупредуваа аналитичарите на финансискиот пазар. Бидејќи ако е така, нема да имате избор освен да го преструктуирате вашето портфолио за инвестиции, но со најголема итност. Бидејќи од сега па натаму може да има повеќе што може да изгубите отколку да победите. Вие нема да имате друга алтернатива освен анализирајте каде сте ги вложиле парите и прилагодете го на новото економско сценарио што може да се појави од следните неколку месеци.

За сè да се развива правилно, не треба да оставате ништо на импровизација. Не е изненадувачки, не можете да заборавите дека се во прашање вашите пари, ништо помалку. И ќе ти треба планирање во сите ваши инвестиции. Не само кај оние со варијабилен приход, туку и кај фиксни приходи, па дури и во други алтернативни модели на приближување кон инвестициите. Тоа ќе биде најдобрата стратегија што можете да ја користите за да ги заштитите вашите средства со поголеми гаранции за успех. И, кој подобар начин да го сториме тоа отколку да започнат да го развиваат токму сега. Дали сте во позиција да го направите овој прв чекор?

Како да ги заштитите вашите придонеси?

заштита Во секој случај, низа упатства што треба да се следат никогаш нема да повредат. Бидејќи всушност, тие ќе бидат многу корисни за одбрана на вашите интереси како мал и среден инвеститор. Покрај тоа, тие можат да бидат надополнети со други дополнителни активности што ќе бидат насочени подобрување на враќањето дека можете да стигнете до заштедите. Бидејќи дури и во најнеповолните сценарија во светот на парите секогаш постојат деловни можности. И, мора да бидете подготвени да ги прифатите овие предизвици генерирани од различните финансиски пазари.

За сето ова да биде исполнето со голема верност, ништо подобро од увоз на батерија на мали совети што ќе дадат поголема безбедност за отворените позиции во кое било финансиско средство. И тоа во основа се рефлектира во следните линии на дејствување што ќе ги изложиме подолу.

 • Е за намалете ја изложеноста на обврзници. Ако сакате, не мора да биде радикално, туку прогресивно. Додека не достигне точка каде што присуството на овие финансиски производи е практично занемарливо. Или барем со многу мало присуство во вашето портфолио за инвестиции. Haveе стекнете голема безбедност со примена на оваа единствена стратегија за инвестиции.
 • Во моментов, може да биде попрофитабилно и обезбедуваат поголема безбедност, дектантирајте ги заштедите кон различни производи од променливиот приход. Помалку е веројатно да развијат сериозни падови како што предвидуваат некои од најпознатите аналитичари на финансиските пазари. Иако секогаш со извонредна контрола над сите операции што ги извршувате отсега натаму.
 • El следење на финансиските пазари Сега треба да биде многу поисцрпно отколку што беше до пред неколку месеци. Не можете да заборавите дека брзината на работењето ќе биде многу важна за вашите лични интереси. Разликата од неколку часа може да значи значителна сума пари. Дека може добро да изгубите, но напротив можете и да победите. Вреди да се биде дека сте многу внимателни да ги почитувате времињата.
 • Тоа е многу погодно време да го користите мерки за заштита. Бидејќи на крајот на денот тие ќе бидат оние кои ќе ве извлечат од повеќе од една страв што можат да ви ги обезбедат финансиските пазари. Тие се од различен вид и природа и нема да ве чини ништо да ги примените во пракса. Особено во економско сценарио загрижувачко како и ова што доаѓа. Барем од следната година, според некои аналитичари.
 • Друга стратегија што може да се користи е да се примени моќни филтри за информации. Така што на овој начин може да се донесе најдобрата одлука во секое време. Дури и со погодност за пренасочување на заштедите кон други јасно алтернативни финансиски пазари. Beе биде едно од најуспешните излети доколку се случи најнегативното сценарио од сите.
 • Од друга страна, секогаш ќе имате можност да се затворат сите или некои позиции отворен на финансиските пазари. Особено кога симптомите што ги даваат не се најоптимални за да се продолжи со инвестициите. Може да биде совршен изговор за одмор неколку месеци од оваа специјална задача на којашто ќе и се посветите.
 • Конечно, не може да се заборави во кое било време дека во диверзификација на вашите инвестиции може да биде еден од најефикасните клучеви за да ги заштити сите ваши позиции. Не е важно финансиското средство на кое се засноваат финансиските производи што сте ги договориле до тие прецизни моменти. Бидејќи за што станува збор е да се отстранат непотребните ризици од кој било пристап на инвестиции.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.