Разлики помеѓу техничката и фундаменталната анализа

анализа Секој што ќе ги инвестира своите пари на пазарите на капитал, ќе мора да разгледа барем некои од нив стратегии во инвестиции. Или се заснова на техничка анализа или, напротив, на фундаментална анализа. Тие се сосема различни системи но дека двете можат да се надополнат. Во секој случај, тие се две точки на поддршка што ги имате во моментот да отворите или затворите позиции на берзата. Не е изненадувачки, тие од сега ќе ви дадат поголема безбедност во работењето. Кое е, на крајот на краиштата, за што станува збор.

Како што можеби сте доживеале во вашите неколку или многу години инвестиции, има профил на корисници кои претпочитаат техничка анализа отколку фундаментална или обратно. Како и финансиските посредници, тие избираат еден или друг систем на анализа, во зависност од нивните приоритети. Во принцип, ниту анализата е подобра или полоша од другиот. Ако не, напротив, тие се засноваат на суштински различни реалности. Во оваа смисла, многу е важно да дефинирате кои се вашите аспирации да изберете најсоодветна и правилна анализа.

Ако ги погледнете дигиталните платформи за инвестиции, ќе видите дека повеќето аналитичари користат техничка анализа за да ги извршат своите Предвидувања на берзата или други финансиски средства. Ова е затоа што е многу полесно да се внимава на овие објаснувања, а не на основните податоци на котираните компании кои, од друга страна, бараат поголема подготовка во деловниот сектор и во оваа смисла само професионалците можат да ги извршуваат овие. Засега, вашата главна цел треба да биде она од што се состојат двата система за анализа.

Техничка анализа: забележете го моментот

техничар Првиот од системите за анализа, и тој не мора да биде најважен, е т.н. техничко. Па, техничката анализа во основа се состои во откривање каква е реалната состојба на акциите или другите финансиски средства. Не е изненадувачки, што се заснова на а студија за акција на пазарот, главно преку употреба на графикони, со цел да се предвиди какво ќе биде неговото однесување за време на следните трговски сесии. Како последица на оваа важна карактеристика, несомнено е дека тоа е најдобриот систем да се знае кое е нивото на влез и излез на кој било од финансиските пазари.

Техничката анализа се користи пред сè во краткорочни операции и е многу важна за прилагодување на цените. И во купопродажното работење. Ова е суштинска разлика од фундаменталната анализа. За твоја информација толкуваат овие движења Нема да имате друг избор освен да ги визуелизирате преку графика. Каде што се претставени широк спектар на бројки, нивоа и области што подобро ќе ви помогнат да знаете што се случува во акциите. Особено во движења насочени кон пократки термини.

Помогнете да купувате

Без сомнение, техничката анализа е исклучителна поддршка за извршување на нарачки за набавка. Меѓу другите причини затоа што тоа ќе ви помогне да знаете со голема сигурност што е ниво на цени каде треба да влезете на финансиските пазари. Имате поголеми гаранции за постигнување на овие цели, особено ако го споредите со други многу покомплексни системи за анализа. До тој степен што можете да заштедите многу евра во секоја од операциите извршени според овој основен систем. Иако исто така треба да знаете дека тоа не е целосно непогрешлива програма. Не многу помалку.

Се разбира, нема да имате друг избор освен да имате извесно учење во оваа техника на анализа. Надвор од други фундаментални размислувања, како што можете да замислите од самиот почеток. Во секој случај, информациите добиени од техничката анализа ќе ве остават поподготвени за да можете да ги развивате своите операции за купување и продажба од сега натаму. До тој степен што тие ќе ви кажат кои се најдобрите вредности во моментот и затоа мора да отворите позиции во нив. Или напротив, ако е идеално време за враќање на позициите. Тие исто така ви кажуваат дали хартијата од вредност е претерано купена или препродадена, на пример.

Тренд на акции

тренд Но, ако техничката анализа се карактеризира со нешто, тоа е според нејзината висока предвидлива моќ. Тоа е, тоа покажува што е тоа вистински тренд на обезбедување, сектор или берзански индекс. Ако е нахакан, мечешки или дури и страничен. Не залудно, тоа ќе ви даде информации од особено значење за да можете да ги донесувате своите одлуки на пазарите на капитал. Во една или друга смисла, како што е логично да се размислува од овој пристап кон инвестициите. Во оваа смисла, ќе играте со одредена предност ако операциите се изведуваат во најкраток период на трајност.

Од друга страна, тоа исто така може да го открие интензитет на движења. Тоа е, ако тие ќе бидат кратки во траење или ако, напротив, имаат поинтензивно патување од тие моменти. Од оваа перспектива на анализа, може да се каже дека техничарот е многу разумна поддршка за да ги извршите своите одлуки со поголеми гаранции за успех. Затоа, размислете илјадници и илјадници мали и средни инвеститори кои се одлучуваат на овој систем за конфигурирање и управување со нивните инвестиции. На некој начин, тоа е програма за да инвестирате пари на берза без никаква смисла. Како што ќе ти се случило во повеќе од една прилика.

Фундаментална анализа

Друга многу поинаква анализа е основната, бидејќи во конкретниот случај она што се зема предвид е деловното тело на котираната компанија. Бидејќи, всушност, фундаменталната анализа е пред се многу посебна методологија на анализа на берзата, а тоа има за цел утврди ја вистинската вредност на безбедноста или акција, наречена основна вредност. Со такви релевантни податоци, како што се нејзиниот долг, книговодствената вредност или многу други што укажуваат на состојбата на компанијата што е наведена на пазарите на акции. Сепак, тоа е многу посложена анализа, како што ќе видите од овие прецизни моменти.

Бидејќи овој систем што се користи во вреќата изобилува со она што е деловни резултати а не во трендот на нивното постапување. Нема никаква врска едни со други, иако секако тие се податоци што од сега можете совршено да ги надополнувате. До тој степен што тие ќе дадат многу поголема безбедност во секоја од операциите што ги извршувате. Во секој случај, мора да имате предвид дека овој систем за анализа бара многу повеќе знаење отколку техничкиот. Не сите инвеститори ќе бидат во совршена позиција да ги толкуваат податоците дадени во оваа сеопфатна анализа.

Целни цени на акциите

Цени За разлика од техничката анализа, во овој случај е покорисна за операции без никаков вид на достасување. Каде што можете да ги одржувате вашите инвестиции во согласност со условите што ги сакате во секој момент. Од оваа гледна точка, не можете да погрешите ако кажете дека е фундаментална анализа тој е многу покомплетен од техничкиот. Иако најкомплицирано е што можете правилно да го протолкувате. Не залудно, еден од најголемите проблеми што ја носи неговата употреба е тоа што можете да направите грешка и затоа да извршите некои операции на берзата кои можат да бидат многу штетни за вашите лични или професионални интереси. Ова е еден од најголемите ризици што можете да ги имате при примената на овој многу посебен систем.

Не залудно, не можете да заборавите дека ова е методологија што на крајот се обидува да ја пресмета вистинската вредност на хартијата од вредност. преку анализа на билансот на состојба и го споредува со пазарната вредност. Така што на овој начин, вие сте во оптимални услови да откриете дали цената на некои акции е или не е ефтина или скапа. Бидејќи преку овој систем, финансиските посредници нудат информации исто толку важни како целната цена на акциите и кои се обновуваат од време на време. Во секој случај, тоа е информација што ви помага да знаете кои се нивоата на акциите на компанијата.

Како што видовте, тие се различни методи што можат да се применат во зависност од профилот што го презентирате. Но, исто така, во однос на знаењето што треба да го протолкувате на секоја од овие две анализи. Не е изненадувачки, тоа е нешто во кое можностите за мали и средни инвеститори можат да се разликуваат. Бидејќи не е чудно што некои корисници се одлучуваат за еден метод, а други за остатокот. Конечно, нешто што треба да го земете предвид во овој момент, и двете анализи се методи за заштедите да бидат профитабилни со поголеми гаранции за успех. Надвор од други размислувања во толкувањето на акциите на берзите и тоа е една од главните цели на инвестирање на берзата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Адриел Родригез dijo

    Разбрав дека фундаменталната анализа е најтрадиционална, вие многу добро се справувате со информациите, ви благодарам за разјаснувањето на сомнежите, сега имам повеќе познавање и за едните и за другите, мора да земеме совет од експерти Во моментов, имаме и еден млад трговец по име Фернандо Мартинез Гомез-Техедор, кој во својата кариера покажа одлични стратегии во деловниот свет и со одличен квалитет како човечко суштество.