Разлика помеѓу кредитна и дебитна картичка

Што е кредитна картичка

Од време на време ќе се соочите со вечното прашање: дали користите кредитна или дебитна картичка? И можно е, во тој момент, освен ако не сте ги дефинирале добро двата поима, да не сте знаеле како да одговорите правилно или да кажете дека користите картичка и да не знаете со сигурност што е тоа.

Затоа, денес ќе разговараме со вас, не само да го знаеме концептот на секоја од картичките, туку и за разлика помеѓу кредитна картичка и дебитна картичка. Така, никогаш повеќе нема да го имате тој проблем.

Што е кредитна картичка

Кредитна картичка може да се дефинира како оној инструмент што издава банка за извршување операции, или со банкомат, или за да купувате добра и услуги на кредит.

Што е дебитна картичка

Дебитна картичка е материјална алатка која издадена од банка и ви овозможува да извршите купување на стоки и / или услуги на дебитна, или работење со пари на банкомат.

Разликите помеѓу кредитна картичка и дебитна картичка

Разликите помеѓу кредитна картичка и дебитна картичка

И покрај фактот дека и двете картички, во многу случаи, не се разликуваат едни од други, вистината е дека навистина постојат одредени разлики што треба да се знаат, особено за конечно да се одлучат за еден или за друг финансиски производ.

Така, главните се следниве:

Сопственост на пари

Дали мислите дека кредитната картичка и дебитната картичка, со одење во ваше име, значи дека парите се ваши? Вистината е дека не баш. На кредитна картичка, парите не се ваши, туку на банката. Таа сума што ја имате е кредитна линија што вашата банка ја одзема додека ја трошите, но подоцна сте обврзани да ја вратите.

Во дебитните картички, овие се поврзани со вашата сметка, односно со вашата банкарска сметка, па парите што ги трошите се ваши. Затоа, нема ограничување на парите на дебитната картичка (добро, онаа што ја имате на вашата сметка, се разбира). Во меѓувреме, на кредитната картичка може да има лимит на пари што тие ви го „позајмуваат“, што може да биде 2.000, 4.000 или повеќе.

Како заклучок, во кредитна картичка парите припаѓаат на банка, додека во дебитна картичка се ваши.

Плаќање

Тоа е можеби уште една од големите разлики што постојат помеѓу обете картички, бидејќи тие исто така многу се разликуваат од една до друга. На пример, во дебитната картичка, секое купување што ќе го направите со неа, практично ќе се рефлектира во вашата сметка и ќе се одземе.

Но Во случај на кредитна картичка, рокот за враќање на тие пари што сте ги потрошиле не мора да биде непосреден; нормално, постои рок, или се наплатува по еден месец од тековната сметка. Сè ќе зависи од тоа што предвидува договорот што го потпишувате. Постојат моменти кога вкупниот износ што сте го користеле се плаќа на крајот на месецот, кој се наплатува следниот месец, или дури може да се наплати според одредена такса.

На кратко, дебитната картичка ги отстранува парите од вашата банкарска сметка веднаш. Кредитната картичка го одложува тој долг за некое време за да го отплатите.

Лимити на кредитни картички и дебитни картички

Ограничувања за картички

Дали знаевте дека картичките имаат ограничувања? Тоа е да се каже, над тој „максимум“, тие нема да бидат од корист за вас, бидејќи нема да бидат од корист за вас. За да го направите ова, мора да го земете предвид следново:

Дебитна картичка е ограничена на износот што го имате на вашата банкарска сметка. Односно, ако имате 1.000 евра, колку и да сакате нешто вредно 1.001, нема да можете да го купите затоа што ќе ви недостасува тоа евро (а банката нема да ви го позајми).

Од друга страна, самата кредитна картичка ќе открие дека има максимален лимит, бројка што ќе ја утврди вашата сопствена банка. Оваа сума е она што банката ви го „позајмува“, бидејќи, како што видовте и претходно, парите на оваа картичка не се ваши, туку на банката, а банката нема неограничен кредит за вас. И, која граница е таа што ја ставаат? Па, сè зависи од вашата способност да ги вратите тие пари.

Бидејќи многу пати се прави поврат за наплатата на тековната сметка, тие го земаат како референца салдото што го имате на вашата сметка и, врз основа на тоа, ја пресметуваат можноста за враќање на парите.

Да се ​​вадат пари

Друга разлика помеѓу кредитна и дебитна картичка е фактот на повлекување пари. На едната рака, на дебитна картичка, при повлекување од банкомат или од банка, тоа не значи дека имате трошок (затоа што вадите од парите). Од друга страна, во случај на кредитни картички, работите се менуваат, затоа што тука мора да платите провизии за вадење со таа картичка. И, понекогаш тие провизии можат да бидат доста високи, затоа имајте го тоа на ум.

Други разлики

Покрај оние што ги видовме, кои приближно би биле најважни, постојат и други видови на разлики. На пример:

  • Безбедност. Во дебитната картичка обично нема осигурување, можете само да блокирате или откажете; додека, на кредит, поради фактот дека тоа се пари на банката, имате осигурување против кражба.
  • Ангажирањето. Со дебитна картичка, можеби нема да мора да исполнувате многу барања; сепак, платен список, пензија или слично е од суштинско значење во кредитниот.
  • Попусти. Бидејќи во некои установи, бизниси, бензински пумпи ... може да има придобивки од плаќањето со дебитни картички (наместо со кредитни или со готовина).

Што е подобро, кредитна картичка или дебитна картичка?

Што е подобро, дебитна картичка или кредитна картичка?

Сега кога го знаете концептот на обете картички, како и главните разлики, која од нив се смета за најдобра? Мора да знаете дека навистина нема еден подобар од друг. И едното и другото се добри, но задоволуваат различни потреби. Така, личноста е таа што мора да одлучи кој од двајцата е најсоодветен за нивниот животен стил.

Експертите посочуваат дека, кога има големи набавки, или треба да купите нешто што, во принцип, не можете да го платите затоа што немате салдо на сметката, можеби е правилно имајте кредитна картичка наместо дебитна картичка, дизајнирани да прават повлекувања на банкомати, мали плаќања или имате доволно пари да платите правилно за она што сакате да го купите.

Многумина ги имаат двата типа картички и ги користат наизменично според нивните потреби. Вистината е дека нема ништо подобро и полошо, освен ако условите во кои банката им ги нуди на некој начин не ви наштетат (камата, одржување ...). Во тој случај, ќе треба да одлучите за еден да преплатите.

Ако сакате да знаете сè за кредитните и дебитните картички на Visa и Mastercard, ова ве интересира:

виза или мастер-картичка
Поврзана статија:
Разлика помеѓу Visa и Mastercard

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.