Разлика помеѓу заеми и кредити

Разлика помеѓу заеми и кредити

Дали некогаш сте се запрашале кои се разликите помеѓу кредитите и заемите? Ако сте една од луѓето што ги користат двата концепта подеднакво, тогаш не сте во право затоа што кредити и заеми тие не се баш исти. Иако генерално го користиме зборот кредит како синоним за заем, во реалноста кредитот е многу поширок израз бидејќи би вклучувал и други концепти како што се кредити, лични заеми, потрошувачки кредити, хипотекарни заеми, па дури и кредитни картички.

И покрај ова, „Кредит“ и „заем“ Тие се два збора што ние често ги сметаме за синоними и кои во популарниот и разговорниот јазик функционираат како такви.

Кредитите може да се поделат на две: кредитни и заеми, и други два концепта може да произлезат од заеми: лична и хипотека. Да ги истражиме понатаму разликите помеѓу заемите и кредитите, како и начините на користење на секој од нив.

Што е финансиски заем?

Заемот е финансиско работење преку кое едно лице или субјект наречен заемодавател му дава на друг, наречен заемопримач, фиксна сума пари. Оваа сума на пари, што е во износ утврден меѓу двете страни, е она што го сочинува самиот заем.

Разлика помеѓу заеми и кредити

Очигледно, заемодавачот не се разделува со вашите пари без причина. И ова е дека, преку договор за заем, заемопримачот се согласува да го врати износот позајмен заедно со каматите договорени по одреден рок, да претпоставиме на пример една и пол година.

Отплатата на заемот е позната како амортизација и таа се одвива, вообичаено, на редовни рати: тримесечно, месечно, полугодишно или во кој било период што го сакаме, во текот на утврдениот рок. Затоа, целата операција за заем има предодреден век на траење. Во случајот што го ставивме претходно, сите пари ќе бидат вратени за осумнаесет месеци, без оглед на ратите и нивната фреквенција.

Уште еден главни карактеристики на заемот е дека каматата се наплатува, секогаш, од вкупниот износ на заемот.

Заемите обично се даваат за финансирање на стекнување на одредена услуга или добра.

Кои се кредитите?

Кредит е износ на пари, со фиксен лимит, што банка или кредитна институција му ги става на располагање на клиентот. Ова нема да ја добие вкупната сума одеднаш, како во случајот со заемот, на почетокот на операцијата, но, напротив, ќе може да располага со него во зависност од неговите потреби во секое време, нормално преку кредитна картичка или сметка.

Разлика помеѓу заеми и кредити

Со сето ова, сакаме да кажеме дека субјектот ќе изврши делумна испорака на тие пари што му беа достапни на клиентот на нивно барање. Клиентот можеби сака да има сè парите доделени од банката, но исто така може да тврди само дел од него или да не тврди ништо. Главната предност е флексибилноста. Ова ни дава можност да се справиме, на пример, со неочекувани плаќања.

Покрај тоа, клиентот ќе плаќа само камата за парите што сте го побарале ефективно, иако провизијата се наплатува за салдото што не сте го отстраниле. Така, како што ќе им бидат вратени парите што им биле ставени на располагање, клиентот ќе може да има повеќе, секогаш без да го надминува договорениот лимит.

Како заеми, кредитите се доделуваат за одреден период, но за разлика од другиот модалитет, на крајот на периодот може да се обнови или продолжи во зависност од потребите на секоја личност. На овој начин, кредитите се најсоодветен модалитет за покривање на јазот помеѓу наплатата и плаќањето на финансиските компании. Тие се широко користени, особено од МСП, и постојат различни модалитети, како што се заеми со диком.

Различни повлекувања на готовина во кредити и заеми

Кредитот е поврзан со А. сметка за проверка, со договорен лимит на располагање на средства. На оваа сметка за проверка е можно да се повлечат или депонираат пари, така што салдото на истиот може да биде доверител или должник (во наша корист или против).

Во заемот, банката ни остава износ, кој влегува во нашата сметка и ние го имаме во целост, но кредитот е пофлексибилен бидејќи и обезбедувањето средства и нивното враќање се во наша дискреција.

Па тоа, парични текови на кои кредитите и заемите мора да одговорат се различни, соодветно.

Временски разлики помеѓу кредитите и заемите

Разлика помеѓу заеми и кредити

El кредитот трае кратко, генерално, помалку од една година, сепак личниот заем обично има подолго времетраење од 24 до 60 месечни исплати. Се разбира, кај хипотекарни заеми, времетраењето може да достигне до триесет или четириесет години.

Така, времетраењето може да биде корисно во разликувањето помеѓу кредитите и заемите.

Друга важна разлика помеѓу кредити и заеми тоа е начинот на кој се пресметува каматата. Пресметката на каматата е различна, така што во заемот тие се пресметуваат на почетокот и се додаваат на ратите што ги плаќаме. Од своја страна, во случај на кредит, тие ќе бидат пресметани врз основа на располагање со пари што ги правиме, иако исто така треба да се напомене дека во овие операции банките ни наплатуваат мали износи, за капиталот кој не е отстранет.

Каматата во случај на кредит е обично поголема од онаа на заем, но како што споменавме претходно, ние ќе платиме само за износот што всушност го користиме.

Оптимизација на употребата на кредити и заеми

Кредитот е оптимална формула За да ги покријат привремените ликвидни состојби, тие ни ги оставаат парите во време кога ни недостасуваат, но се очекува ова да се промени за краток временски период, така што вкупното откажување е дозволено едновремено, без казна . Овој вид на работа е индициран за компании, професионалци или јавни администрации, со парични текови, варијабилни текови на ликвидност.

Заемот е посоодветен за лица со фиксни примања, оние за кои е полесно да се договорат за месечни рати со кои ќе се справат без поголеми проблеми.

Заедно со традиционални кредити и заеми Најдовме на пазарот нов производ, познат како заем или трезорски кредит, кој, во основа е кредитна политика и функционира како него, овозможува извршување на месечни плаќања, во претходно договорен износ, што го дозволува тоа по истекот на политика, По завршувањето, ненаплатениот капитал е помал и затоа полесно се враќа.

Подобар кредитен или подобар дебит?

Разлика помеѓу заеми и кредити

Постојат многу важни разлики кога станува збор за избор на картичка, бидејќи во денешно време плаќањата не се вршат само во готово како што беше пред некое време, денес имаме опција за електронски пари, и со ова доаѓаат некои вообичаени тешкотии и сомнежи кои произлегуваат од некои различни опции што ги имаме, како на пример дали кредитната или дебитната картичка е подобра.

Во дебитни картички, плаќањето е прифатено само ако во моментов имате салдо во вашата поврзана сметка, накратко, не можете да потрошите повеќе отколку што имате. За возврат, во кредитни случаи не е потребно да имате пари во тоа време, но банката ги унапредува парите до месечен лимит и ви овозможува да ја платите акумулираната сума на секој месец или да ја одложите за неколку месеци, но многу висок интерес.

Ако изберете одложи плаќање за неколку месеци Мора да земете предвид дека ако не се контролираат кредитните картички, тие можат да станат опасни, затоа што мора да ја платите цената кога ќе стигне до вашата сметка. Ако ги промашите вашите плаќања, можете да продолжите да бидете долгови долго време, и може да биде многу тешко да се излезете од долгови.

Ако изберете да платите на крајот на месецот, вашата кредитна картичка Работи како дебитна картичка, но има предност што прифаќа трансакции што не се прифаќаат со дебитна картичка. На пример, ако мора да изнајмите автомобил, треба да користите кредитна картичка.

Можеби најдобрата опција е да имате А. дебитна картичка и кредитна картичка во која сте поставиле ограничување според она што можете да го платите без проблеми на крајот на месецот.

Затоа, запомнете дека на крајот ќе одлучите што е најдобро за вас во моментот, само запомнете ги предностите што секој ви ги нуди. тип на картичка И земете во предвид дека ако имате дебитна картичка и не ги контролирате трошоците, можете да останете долг долго време и запомнете дека со дебитна картичка нема да можете да плаќате во потребно е да ги дадете кредитните детали за вашата картичка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан | кредитен раскажувач dijo

  Оваа точка на прашањето Подобар кредитен или подобар дебит? Јас веќе го имам многу внимателен и контролиран. Јас ја користам дебитата само за да избегнам влегување во големи сметки, сè уште има многу луѓе кои ја слушаат пропагандата на банката која вели: „Земи го и плати на долги и удобни месечни рати ...“, она што тие не го кажуваат е дека при плаќање за подолго време, ќе мора да платите повеќе камата.

  Купете со контрола, купете со вашата дебитна картичка.