Просечната сума на хипотеки е 123.911 евра

важно

Бројот на хипотеки на домови регистрирани во матичните книги е 31.018, 9,2% повеќе во годишната стапка. Ова се најрелевантните податоци што се извлекуваат од најновите податоци што ги обезбеди Националниот институт за статистика (INE). Што исто така покажува дека просечниот износ на овие хипотеки се зголемил за 2,9% и изнесувал 123.911 евра. Додека од друга страна, бројот на хипотеки конституирани на домови е 31.018, што е за 9,2% повеќе отколку во февруари 2018 година.

Просечната сума е 123.911 евра, што претставува зголемување од 2,9%. Додека просечниот износ на хипотеки регистрирани во регистрите за недвижнини во февруари (од извршени јавни дела) е 163.487 евра, 21,2% поголем од истиот месец во 2018 година. Во однос на каматна стапка на хипотекарни заеми, За овој вид банкарски производи составени од вкупниот број на фарми во февруари, просечната каматна стапка на почетокот е 2,64% (0,4% повисока од февруари 2018 година) и просечниот рок е 22 години. Каде 59,5% од хипотеките се со променлива каматна стапка и 40,5% со фиксна стапка.

Просечната каматна стапка на почетокот е 2,32% за хипотеки со променлива стапка (1,9% пониска од февруари 2018 година) и 3,32% за хипотеки со фиксна стапка (3,0% повисоки). За хипотеки на домови, просечната каматна стапка е 2,62% (1,1% пониска од февруари 2018 година), а просечниот рок е 23 години. 58,2% од домашните хипотеки се со променлива стапка и 41,8% со фиксна стапка. Хипотеките со фиксна стапка доживеаја годишно зголемување на стапката од 17,4%. Просечната каматна стапка на почетокот е 2,37% за хипотеки на домови со подвижна стапка (со пад од 4,0%) и 3,05% за хипотеки со фиксна стапка (0,4% повисоки).

Промена на износот на хипотеките

сменето

Хипотеки со промени во условите на нивните каматни стапки е уште еден од податоците обезбедени од Националниот институт за статистика (ИНЕ). Бидејќи, всушност, од 6.554 хипотеки со промени во нивните услови, 39,8% се должат на промените на каматните стапки. По промената на условите, процентот на хипотеки со фиксна стапка се зголемува од 7,7% на 21,0%, додека хипотеките со променлива камата се намалија од 91,3% на 78,2%. Еурибор е стапка на која се однесува највисок процент на хипотеки со променлива стапка, и пред промената (82,1%) и после (72,8%).

Во оваа смисла, мора да се нагласи дека европскиот репер индекс, Еврибор, е мнозинство во потписот на операциите извршени со променлива стапка. Според податоците дадени од Националниот институт за статистика (ИНЕ), некои од операциите со променлива брзина се вршат со овој вид на референца. Од друга страна, во последните месеци има пораст од неговите историски падови. А, тоа во пракса значи уште неколку евра во исплата на месечни рати од страна на носителите на овој производ за купување на дом. Со можност дека ќе продолжи да расте во текот на следните неколку месеци.

Резултати според заедниците

Заедниците со најголем број хипотеки конституирани на домови во февруари се Заедница на Мадрид (6.373), Каталонија (5.448) и Андалузија (5.179). Заедниците во кои се позајмува повеќе капитал за конституирање хипотеки на домови се Комунидад де Мадрид (1.014,5 милиони евра), Каталонија (837,6 милиони) и Андалузија (558,6 милиони). Автономните заедници со најголема годишна стапка на варијација во позајмен капитал се Принципадо де Астуриас (56,9%), Ла Риоха (41,3%) и Кастилја - Ла Манча (32,6%). Како што е потврдено со последниот бран, олеснет од Националниот институт за статистика (ИНЕ).

Автономните заедници со најголема годишна стапка на варијација во бројот на хипотеки во домот беа Принципадо де Астуриас (55,6%), Кастилја - Ла Манча (43,1%) и Ла Риоха (39,3%). Од своја страна, Илс Балеарс (–19,3%), Комунидад Форал де Навара (–10,6%) и Кантабриа (–9,3%) претставија најнегативни годишни стапки на варијации. Во оваа смисла, силна дивергенција што постои во моментот од некои автономни заедници до други. Надвор од други размислувања кои имаат врска со економскиот раст на земјата и кои можат да влијаат на склучување договори за овој вид кредит на физички лица.

Хипотеки со промени во регистарот

клучеви

Што се однесува до вкупниот број хипотеки со промени во нивните услови регистрирани во матичните книги е 6.554, за 12,7% помалку отколку во февруари 2018 година. Со оглед на видот на промената на условите, во февруари се произведуваат 4.914 новини (или направени модификации со истата финансиска институција), со годишно намалување од 20,5%. Од своја страна, бројот на трансакции што го менуваат ентитетот (сурогации на доверителот) се зголеми за 26,3% и оној на хипотеки во кои се случија промени во нивните услови. Како една од најчесто повторуваните константи во последниве години.

Друг аспект на кој најмногу влијаат овие податоци обезбедени од Националниот институт за статистика (ИНЕ) е тоа што има врска со реактивирање на пазарот на хипотеки во Шпанија. Каде, уште еднаш, банките одлучија да ја вклучат чешмата за да можат да ги ангажираат луѓе кои сакаат да купат стан од овие прецизни моменти. Со ризик неговото ниво на задолженост да се зголеми во наредните години. Како што се случи во годините цените на економската криза околу 2007 и 2008 година. Како и зошто да се даде А. недвижен меур во следните години.

Промена на хипотека

Комисија за откажување, која мора да му се исплати на стариот субјект, обично изнесува 1% од износот во очекување на амортизацијата и мора да се земе предвид при проценка дали е профитабилно да се изврши промена на субјектот. Од друга страна, провизијата за суброгација (која ќе и биде исплатена на новата банка и која вклучува трошоци како данок на документирани законски акти и нотарски и регистрациски такси) е помеѓу 0,5% и 1% од новиот заем што треба да се формализира.

Процентот што субјектите го додаваат на „Еурибор“ за да ги утврдат своите каматни стапки на хипотеките со променлива стапка, постепено се намалува по „војната“ што ја започна меѓу банките и штедилниците, па оттука и подобри понуди кои најверојатно ќе ги вработат. Некои банки и штедилници - особено оние на Интернет - обезбедуваат диференцијал од 0,28%. Од вкупниот износ што е позајмен, хипотеките тоа однапред 80% од проценетата вредност на домот, иако се почесто е да се наоѓаат производи што ја покриваат целата нивна вредност. Друг аспект под кој влијае овој вид кредитен производ е намалувањето на провизиите, кои во повеќето случаи се сведени на нула, но само во случаите на отворање или управување.

Заеднички хипотеки за дома

домување

Друг вид хипотеки кои не се пренатрупани во однос на постојната понуда на банкарскиот пазар се т.н. „заедничко домување“, наменето за стекнување куќа со пријатели или колеги, а чие вработување се генерира главно од оние луѓе кои тие треба да патуваат на други дестинации за работа. Во овој случај, одредени финансиски субјекти кои решиле да го пуштат во продажба преку производ што има рок на отплата што достигнува 40 години, а 10 се минимални, во кои може да се финансира 100% од вредноста на имотот.

Неговиот главен придонес е што има фиксен каматен период до 10 години, како и можност за зголемување или намалување на ратата на заемот во зависност од потребите на претплатникот. Корисникот исто така ќе треба да плати 1% како авансна провизија, но не по студија. Иако во моментот не е производ што го има сите понуди на издавачите на хипотекарни заеми. Ако не, напротив, тој е претставен навремено и под многу посебни услови за договор, кои се разликуваат од поконвенционалните модели за време на стекнување на недвижен имот. Од друга страна, тоа не е општ тренд во навиките на банкарските корисници. Ако не, тој се развива според сопствените карактеристики на побарувачката за овие финансиски производи.

Процентот што субјектите го додаваат на „Еурибор“ за да ги утврдат своите каматни стапки на хипотеките со променлива стапка, постепено се намалува по „војната“ што ја започна меѓу банките и штедилниците, па оттука и подобри понуди кои најверојатно ќе ги вработат. Некои банки и штедилници - особено оние на Интернет - обезбедуваат диференцијал од 0,28%. Од вкупниот износ што е позајмен, хипотеките тоа однапред 80% од проценетата вредност на домот, иако се почесто е да се наоѓаат производи што ја покриваат целата нивна вредност. Друг аспект под кој влијае овој вид кредитен производ е намалувањето на провизиите, кои во повеќето случаи се сведени на нула, но само во случаите на отворање или управување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.