Пропорционално: Значење

пропорционалните плаќања се распределуваат месец за месец

Платата е можеби најважниот дел кога размислуваме за нашата работа. Има илјада работи што можеме да ги заборавиме, но не и тоа, и тоа е причината зошто сигурно сте стигнале вака далеку. Треба да се земат предвид пропорционалните плаќања какви што се, нешто што ако не беа, вашата плата ќе беше помала. Или кажано на друг начин, ќе ги имате плаќањата кога ќе ве допрат.

Ако неодамна сте биле на интервју за работа, или штотуку сте прифатиле, во кое ви е кажано за пропорционални плаќања, овој напис ве интересира. Имањето на оваа можност има свои предности, но и недостатоци. За да не генерираме лажни очекувања, оваа статија ја посветивме на решавање на најчестите сомнежи за оние кои не се запознаени со пропорционалните плаќања.

Што се пропорционални плаќања?

во пропорционалните плаќања, дополнителната плата е вклучена во платниот список

Според Член 31 од Статутот на работниците работникот има право на 2 вонредни бонуси година. Начинот на кој може да се платат може да варира во зависност од договорот што се применува. Работата е што платата е составена од 12 месечни исплати, а тие 2 дополнителни бонуси што се добиваат се исплаќаат на почетокот на летото или на Божиќ. Постојат различни реченици кои излегоа со текот на времето, што укажува на начинот на кој овие плаќања би можеле да бидат ефективни.

Кога исплатите се пропорционализираат, висината на годишната плата не варира, освен месечната плата која го вклучува пропорционалниот дел. Со други зборови, додадете Заедно со платата, дополнителните плаќања се поделени на 12 месеци. На овој начин платата е малку зголемена, но работникот ја задржува истата сума до крајот на годината. Значи, ако имате пропорционална плата, ако сакате да ја споредите вашата плата, треба да се одземе пропорционалниот дел, за да се утврди вистинската плата.

Дали е ова покорисно за работодавачот или за работникот?

За работникот е сосема исто, затоа што крајните пари што ќе стигнат без разлика дали исплатите се пропорционални или не се исти. „Бранителите“ на дополнителни плаќања често тврдат дека добивањето повеќе пари во одредени периоди е радост. На ист начин на кој човек што чини повеќе за да заштеди, ќе биде посигурен во тие два периода од годината. Од друга страна, ако се пропорционализираат, нема поголем поттик во ниту еден период од годината, па на крајот, во случаи на правење одредени трошоци, полесно е да се западне во токсични кредити. Но, ова е многу лично.

ако имате пропорционални плаќања не значи дека ќе бидете платени помалку

Од страна на компанијата, ако има малку работници, можеби е подобро да се пропорционализираат плаќањата со тоа што ќе има полинеарна и лесна за контрола благајна. Идејата е дека нема врвови на трошење во одредени периоди. Но, ако зборуваме за голема компанија, сепак може да биде интересно да се задржат дополнителните плаќања, особено ако има интерес за инвестиции и финансирање. Се разбира, никогаш не занемарувајќи ја должноста да им платат дополнително на своите работници кога ќе дојде време.

Како се пресметува дополнителната плата?

Работодавачот не е задолжен за одредување на износот, но никогаш не може да биде помал од 30 од фиксната или минималната меѓупрофесионална плата. Имајте на ум дека иако дополнителната плата не се брои како денови за придонес да, треба да платите данок на доход. Имајќи предвид дека платата, како и дополнителната плата, е Бруто, за следната пресметка нема да го земеме предвид IPRF.

реална и номинална плата
Поврзана статија:
Која е номиналната плата и реалната плата

Да замислиме дека почнуваме да работиме во компанија на 1 септември, а првиот дополнителен ни доаѓа во декември. Да претпоставиме дека платата е 1.000 евра точно бруто. Пресметката би била следна.

1.000 € X 120 дена / 360 = 333,33 €. Ова е бруто дополнителната плата што би требало да ја добива работникот.

Потоа, следната дополнителна исплата ќе му падне во јуни следната година. Работејќи 10 месеци, пресметката би била следна:

1.000 X 300 дена / 360 = 833,33 €. Ова ќе биде негова втора исплата.

Конечно, Помина цела година во компанијата, ќе придонесевме доволно долго за исплатата да биде во целост на онаа поставена во платата. Се разбира, провизиите и бонусите не се мешаат во споменатата пресметка. Друго прашање е што компанијата дава бонуси на некој друг начин, но тоа се веќе неофицијални услови како што се договорени во условите при започнување со работа или според волјата на компанијата.

Имањето пропорционално плаќање не прави никаква разлика во вашата конечна плата

Дали избирам пропорционална или непропорционална плата?

Како што видовме во поентата дали е покорисно за работодавачот или за работникот, ова Ќе зависи од тоа дали сте штедач или не.. Парите што ќе ги добиете ќе бидат исти во секој случај. Овде убедливата причина ќе биде тоа што ако сте личност која знае да ги контролира трошоците или знае добро да се снајде финансиски, ќе биде интересно да го побарате тоа пропорционално. Доколку, пак, бројките не ви се форте, почекајте да започне летото или Божиќ, дополнително ќе биде многу пријатно изненадување да го видите дополнителното на вашата сметка и нема да морате претходно да плаќате непотребни трошоци.

Се надевам дека овој напис ви помогна и успеавте да ги решите вашите сомнежи за пропорционалните плаќања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.