Променете ја стратегијата за инвестиции со сегашното сценарио

estrategia Ако има обезбедување што има позиција за купување, тоа не е никој друг, туку националната нафтена компанија „Репсол“. Особено, заради помошта обезбедена од порастот на цената на нафтата, која во моментов е над бариерата на 80 долари за барел. Иако овој тренд може да се прекине во одреден момент или во друг момент, бидејќи ништо не е вечно, а уште помалку порастот на пазарите на капитал. Во секој случај, акциите на Репсол се едни од најпознатите анализирани од најпознатите финансиски аналитичари.

Се разбира, постои јасна на шпанската берза и токму Репсол е една од ретките акции што претставува многу јасен притисок при купување. И, се разбира, над остатокот од вредностите што го сочинуваат селективниот индекс на националните акции, Ibex 35. До тој степен што оваа котирана нафтена компанија има постигнато ромер отпори значајно над моќта формирана од 2007 година. Со можно бегство и одржлив тренд, како една од неговите главни одлики од гледна точка на техничката анализа.

Цената на акцијата може да оди уште подалеку во зависност од тоа каде е оди многу подалеку цената на суровата. Не е изненадувачки, ова ќе биде еден од најпознатите клучеви за да видите како ќе се одвива вашата еволуција на финансиските пазари од сега. Бидејќи е точно дека има развиено значајно нахакано работење откако Репсол тргуваше околу 13 евра по акција. Но, штом го скрши отпорот напред, сè може да се случи и затоа мора да бидете многу внимателни кон она што се случува со оваа релевантна вредност на берзата.

Репсол: во топлината на маслото

репсол По зголемувањето од минатиот март, следното се очекува во јуни и дополнително во 4Q18 (вкупно 3 зголемувања од +25 основни поени во 2018 година). По неодамнешниот скок на цената на суровата нафта, пазарот почнува да попусти по четврто покачување на стапката во 2018 година. Ова е конјуктурен фактор што го поткрепува еволуција на црно злато во изминатите неколку недели. Иако клучот лежи во тоа дали овој тренд ќе продолжи и од сега. Или ако е спротивното, ќе има промена во трендот што може да ги уништи вашите стратегии за инвестирање.

Од друга страна, многу е извонредно што растот на цената на горивото и нафтата достигнува највисоко ниво од 2014 година. На глобално ниво, цената на суровата нафта продолжува да расте, со оглед на стравот од пад на глобалната понуда поради американските санкции кон Иран и можното намалување на снабдувањето од Венецуела. Во оваа смисла, тоа е можност што ви се отвора за да можете да заштедите профитабилно од овие прецизни моменти.

Стока е во пораст

Во секој случај, не можете да заборавите дека црното злато е едно од ретките финансиски средства што се наоѓаат во А. јасно нахакан тренд. И тоа од оваа позиција ве поканува да отворите позиции во нафтени компании, како што е Репсол. Во оваа смисла, нафтата Брент за испорака во јули се затвори оваа среда на пазарот за фјучерси во Лондон на 79,81 долар за барел, 0,27% повеќе отколку на крајот на претходната сесија.

Од друга страна, европската сурова нафта забележа благ пораст откако се дозна дека резервите на САД се зголемија минатата недела за 5,8 милиони барели, на 438,1 милиони, додека експертите предвидуваа пад од 1,7 милиони барели. Од ова сценарио, не е изненадувачки што многу мали и средни инвеститори одлучија да отворат позиции во Репсол. Сегашната состојба поттикнува промовирање на овие одлуки да бидат отворени на форумите на мали и средни инвеститори. Во момент на голема несигурност од страна на финансиските пазари варијабилен приход. Во реалност што ги напаѓа купувачките позиции во моментот во однос на оваа компанија што е наведена на Ibex 35.

Низок принос на периферни врски

Ако постои голема неповолност на ова сценарио во соседната земја, тоа е несомнено периферната врска. Не само тоа од Италија, но и од Шпанија, Грција или дури и Португалија. Не е изненадувачки, овие денови тие забележаа повеќе од важно повлекување од набавките. Затоа што тие не влеваат доверба кај инвеститорите. Дека во секој случај, тие се одлучуваат за германската обврзница како синоним за сигурност за да ги направат своите заштеди од сега профитабилни. Не може да се заборави дека 10-годишниот германски бунд е прибежиште за штедачи во сценаријата со најголеми сомнежи. Бидејќи многу добро може да биде ова што го анализираме во овој напис.

Се разбира, во овие денови или недели нема да имате избор освен да избегате од периферните обврзници за да го зачувате вашиот капитал со одредени гаранции за успех. Надвор од други технички размислувања и можеби дури и од фундаментална гледна точка. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека има многу пари што можете да ги оставите сами на патот, доколку се одлучите за ваков вид инвестиции во фиксен приход. Пожелно е дури и да одите во акции со одредена претпазливост бидејќи во моментот тоа е многу побезбедна инвестиција од оваа класа на многу специфични обврзници.

Потценување на банкарскиот сектор

банки Во рамките на капиталот, постои сектор кој е особено чувствителен на она што се случува во Италија од политичка гледна точка. И, се разбира, тој не е никој друг, туку финансискиот и банкарскиот сектор, бидејќи е најпогоден во мечеста околина од берзите. Не е изненадувачки што интересите на шпанските банки во Италија се многу силни и не е изненадувачки што овие денови тие изгубија многу пари на своите позиции. Со ризик да падне може да стане поакутен во наредните денови. За да не бидете нурнати во непожелни сценарија за ваши лични интереси, најдобра одлука ќе биде да не заземате позиции во ниту една банка. Барем засега и сè додека не бидат проверени првите мерки на новата италијанска влада.

Ова може е вистинско време да ги ротирате портфолиото за хартии од вредност. Од позициите на банките до другите наведени во списокот што ќе практикуваат поодбранбена стратегија во мечешки сценарија на пазарите на акции. Се разбира, тоа е најефективната алтернатива за навигација на ова сценарио, интегрирано во акции. Без да мора да ги напуштам финансиските пазари за она што може да се случи во Италија отсега натаму.

Назад на вообичаените производи

заштеда Друго решение за да не го добиете чудното изненадување во следното доаѓа од можноста да се претплатите на банкарски производи за цел живот. Се разбира, придобивките нема да бидат многу важни, далеку од тоа. Но, барем тоа ќе ви помогне да не изгубите ниту едно евро за време на овие проблематични месеци од призмата на стабилноста во Италија. До степен до кој може да стане инвестиција наречена мост што ќе служи за заштеда на пари сè додека не се стабилизираат условите на финансиските пазари. Ова може да трае неколку недели или, напротив, може да трае подолго.

Во секој случај, ќе ви биде многу тешко да ги надминете нивоата на профитабилност над 1%. Но, со задоволство што ќе ги поминете овие следни одмори на мирен и немерен начин за тоа што може да се случи со секогаш комплицираниот свет на пари. Се разбира, има малку што можете да постигнете од денес со примена на оваа стратегија во инвестиции, толку чудна и дефанзивна истовремено. Не заборавајте го како можна акција за да ги направите заштедите од сега профитабилни.

Совети да не умрете обидувајќи се

За да немате никакви проблеми со управувањето со вашите пари, ништо подобро од следење на низа препораки што можат да бидат многу корисни во сегашните околности. Меѓу кои се следниве што ги изложуваме подолу. Бидејќи може да ви помогне да направите профитабилни операции на финансиските пазари.

 • Бидете многу повнимателни отколку во другите периоди од годината, каде што вашите одлуки мора да се спроведат со поголема доза на размислување.
 • Не за да бидете поконзервативни, треба да изберете фиксен приход, бидејќи оваа опција во инвестицијата може да генерира повеќе ризици отколку во променливата.
 • Може да биде одличен изговор за малку да се одморите и на овој начин да ги искористите летните месеци за да уживате во омиленото хоби.
 • Не е време да се ризикува, како во однос на фиксниот така и во променливиот приход и ова не треба да се заборави во овој момент.
 • Како и секогаш, тоа исто така ќе биде одлична можност да пронајдете автентични деловни можности кои несомнено ќе се појават во овие денови. Во некои од случаите тие се дури и посебна јачина и интензитет.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.