Продајте сега за да продолжите со инвестициите по одморот

продаде Се разбира, ако сте инвеститор со одредено искуство на финансиските пазари, ќе имате слушнато ваква фраза во повеќе од една прилика: продаде во мај и оди си ii саи. Со други зборови, „продавај во мај и остави“, што е буквален превод и го одразува чувството на пазарот што многу пати е исполнето со голема верност. Од друга страна, тоа е совршен изговор за да бидете надвор од торбата во текот на летото и врати се некаде на есен. Но, ќе биде потребно да се анализира дали е погодно или не фактот дека ја применувате оваа стратегија во толку специјалната инвестиција.

Во секој случај, постои прашање што мора да си го поставите сега, а тоа е следното. Што добивате од примената на оваа единствена стратегија? Па, фундаментално многу важна што се состои во фактот дека пред се ќе избегнете да бидете инвестирани во одреден временски период во кој имаа акции најниски приноси историски. Не било секогаш така, но ако оставите да ве понесе статистиката од последните децении, ќе видите дека сте во најправилната одлука од сите.

Од друга страна, постои друго мислење во финансиските пазари во која преовладува дека сезонска да не биде фактор што ја придвижува берзата. Ако не, напротив, тоа зависи од друга серија финансиски параметри, вклучувајќи го трендот на берзански, индексен или берзански сектор. Ова, како и во сè што се генерира во акции, зависи од сопствениот вкус на корисниците.

Од кои причини треба да продавате?

Како и да е, има мал трик во текстот на овој напис толку релевантен за сите видови инвеститори и тоа е пристапот кон самата тема на дискусија. Затоа што навистина се грижи за деноминацијата „продадете во мај и заминете, и не враќајте се до средината на септември за да продолжите со инвестициите. Ова е популарна изрека која секако не е актуелна, но трае многу години. всадување на финансиските пазари. Можеби од времето на вашите баби и дедовци или дури и подоцна.

Во никој случај не треба да се заборави дека оваа карактеристична стратегија се должи на фактот дека приносите во овој период биле историски најниско отколку во останатите. Причина повеќе од доволно за да се држите настрана од пазарите на капитал од сега. Значи, нема да имате друг избор освен да размислите малку повеќе од другите времиња, бидејќи по сите пари се коцкате. И од овој аспект нема сентименталност што вреди бидејќи сакате повеќе од другите размислувања е да ги направите заштедите профитабилни. Ништо повеќе и ништо помалку.

Мечкин период парче извонредност

ВераноВо никој случај не треба да потценувате дека овој период што штотуку започна е еден од најпознатите мечешки во годината. И со ретки исклучоци што се случија како резултат на синергијата на самите финансиски пазари. Од ова сценарио, најразумна мерка што можете да ја преземете при следната одлука е да се отсуствувате од какво било финансиско работење на берзата. Иако претставата оди наопаку за вас. Тоа е, акциите се нахакани во овие месеци. Затоа што поентата сега е дека треба да изгубите повеќе отколку да добиете. И вкупно за неколку месеци што ќе помине многу брзо.

Од друга страна, овие месеци што се одржуваат од мај тие се многу опасни бидејќи тие се многу чувствителни на непредвидени новости или настани. Како што се случи последниве години, како и од друга страна, ќе знаете од многу добри извори. Затоа, не боли да одвоите период на размислување пред да заминете на одмор. Или барем со портфолио во инвестиции многу полесно од ова што го имавте досега.

Ова е период во годината кога трендовите за купување на акциите значително се релаксираат. Дури и на многу забележителни нивоа во некои години и дозволува продажбата да се наметне со голема јасност. За по празничниот период да пристигне уште посилно за да искористат некои поконкурентни цени отколку порано. Тоа е да се каже, купување на акциите со помалку економски напор отколку на крајот на денот кога станува збор за инвестирање на берзата. Иако е точно дека ова чудно сценарио не се исполнува секоја година.

Што можете да направите сега?

Ова е прашањето од милион долари на кое доаѓаат многу мали и средни инвеститори. Па, не е лесно решение за разјаснување, далеку од тоа. Но, имате во ваша рака неколку опции на кои можете да се свртите во овие прецизни моменти. Дали сакате да знаете некои од овие стратегии за да ги направите заштедите профитабилни во текот на овие летни месеци? Па, обрнете малку внимание затоа што во сегашните околности може да излезете од повеќе проблеми.

Суровини: Тоа е несомнено инвестиција со најголем потенцијал за раст во моментот. Како на пример во конкретниот случај на нафта. Не е изненадувачки, тој развива нахакан митинг што може дури да доведе до неговите цени да го галат важното ниво од 100 долари за барел од 80 евра. Ова во пракса значи дека сè уште има 20% патувања. И, тоа може да стане решение за вашите проблеми со инвестициите во текот на ова комплицирано лето што го имате пред вас.

Зафатете ја јачината на пакетот

бонус Ако постои моќна економија во рамките на Европската унија, тоа е несомнено германската. И во оваа смисла, вашата стратегија може да се заснова на отворање позиции во германскиот пакет. Се разбира, неговата профитабилност нема да биде многу спектакуларна, но ќе ги исполни вашите инвестициски очекувања за следните месеци. Наспроти она што е периферен долг што е претставено во земји како Шпанија, Португалија, Италија, па дури и самата Грција. Не е изненадувачки што добар дел од монетарните текови ширум светот се засолнуваат во ова важно меѓународно финансиско средство.

Не само што можете директно да отворите позиции во германскиот бунд. Ако не, напротив, наједноставниот начин се материјализира преку инвестициски фондови кои ја земаат предвид оваа алтернатива за да ги направат заштедите профитабилни. Ако сакате, можете да го комбинирате со други финансиски средства, како од капитал, така и од фиксни приходи. Така што на овој начин, вие сте во најдобри услови за оттогаш да ги диверзифицирате вашите инвестиции. Исто така, ќе ги елиминирате непотребните ризици што можат да ви донесат повеќе од една не сакам на отворените позиции до сега.

Почекајте да пристигнат подобри цени

Од друга страна, можете да си дадете и можност за трошок: ако акциите се ценеа за време на периодот во кој инвеститорот беше надвор од пазарот, некој што ја спроведе оваа специјална стратегија тој би ги изгубил тие придобивки. За време на тековниот глобален пазар на бикови, вашата апликација работеше многу нагласено во повеќето прилики. Зошто не го направите тоа сами овој пат? Се разбира, има многу што да заработите од овие пристапи што ги предлагаме од овој напис.

Не obstante, излезете и влезете на пазарите Поради промена на календарот, тоа носи многу трошоци. Постојат парични трошоци, од провизии поврзани со купување и продажба на акции до даночни последици од истите. Значи, сè ќе зависи од личната ситуација во која се наоѓа секој инвеститор, како што е во вашиот случај. Ова е фактор низ кој нема да поминат инвеститорите кои ги распределуваат своите активности на среден и особено на долг рок. Со значителни заштеди во провизиите и сите трошоци во неговото управување и одржување.

Што да правам во овие ситуации?

Во секој случај, ако сте инвеститор кој оди на подолг рок и треба да го зголеми вашиот личен капитал, треба да знаете дека недостасувањето на овие зголемувања во летните месеци може да му наштети на вашето портфолио. Поради оваа причина, тоа е многу тешка одлука да се донесе, иако преовладуваат да бидат во ликвидност над другите технички размислувања и можеби дури и од фундаментална гледна точка. Ова е така затоа што пред се мора да барате безбедност во движењата што ги планирате отсега. Над профитабилноста што можете да ја добиете во оваа класа на операции на пазарите на акции.

Во оваа смисла, најдобрата одлука треба да се заснова на анализа на вашите најрелевантни потреби. И врз основа на оваа променлива, проверете каков е трендот на берзанските индекси. Бидејќи нема да биде исто да се соочиме со очигледен нахакан пред другите со мечка конотација. До тој степен што вашите стратегии за инвестирање мора да бидат јасно различни. Барем во однос на пократките периоди од нивниот мандат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.