Како да ги пријавите приходите од AdSense

Приход од AdSense

Во моментот на креирајте ја вашата веб-страница или некој вид на онлајн услуга можете да го користите AdSense систем за заработка преку Интернет благодарение на посетите што ги добивате на вашата веб-страница, сепак, може да дојде време кога приход што добивате благодарение на овој систем се доволно значајни за да мислите дека може потребно е да се пријават и да се плаќаат даноци.

Можеби не е случај за секој што користи Adsense затоа што повеќето не го перцепираат сообраќајот на посетителите доволно голем за да има толку значителен приход на пари, но секогаш може да има време кога тоа не е случај, и сообраќајот на вашата веб-страница расте експоненцијално и треба да започнете да размислувате за вакви дилеми. Пред да влезете во дилема дали е апсолутно неопходно да се пријават приходите што ги добивате независно на веб-страница, ние мора да научиме што точно е системот AdSense и како работи:

Што е adsense и како работи?

Adsense е едноставен и бесплатен начин за добивање приход на вашата веб-страница објавување реклами кои се ориентирани на содржината на Интернет на страницата. Adsense покажува реклами за посетители на веб-страници кои се релевантни и привлечни, па дури можат да бидат прилагодени за да одговараат на дизајнот на вашата веб-страница.

Овие рекламите ги создаваат и плаќаат рекламни Што сакате да промовирате? вашите производи или услуги на веб-страница и плаќаат различни стапки за секој вид реклама, а износот на пари што ќе го добијат ќе се разликува во однос на ова.

AdSense работи во три лесни чекори:

Приход од AdSense

 • Подгответе ги рекламите за банер на вашата веб-страница: Ова се прави со вметнување на кодот на огласот каде што сакате да го објавите.
 • Рекламите со најголема плата ќе бидат оние што се појавуваат на вашата веб-страница: Огласувачите постојано наддаваат да се појавуваат во реклами на страници преку аукција во реално време, рекламите со најголема понуда на овие аукции ќе се појават на вашата веб-страница.
 • Заработи пари: Adsense се грижи за фактурите за сите рекламни и мрежи за реклами што се појавуваат на веб-страниците, тие се грижат да ги добиете сите соодветни плаќања.

El процес на регистрација многу е едноставно, само испрати еден апликација на страницата на AdSense, тие го прегледуваат и ве известуваат за една недела по е-пошта

Како да ги пријавите приходите од AdSense

Кога веќе имате регистрирана економска активност, а исто така сте регистрирани високо во социјалното осигурување и имате веб-страница на која одлучивте да ја користите систем на adsense постапката е едноставна. Доволно е да се комуницира почетокот на дополнителна активност економски во Агенцијата за даноци и во Ризницата за социјално осигурување.

Во случај на Министерство за финансии, надоместокот што ќе го добиете ќе биде ист, дури и да е така, дури и ако имате различни економски активности. И за Даночна агенција, она што ќе треба да направите е да ги декларирате приходите квартално и на годишно ниво во соодветната рубрика на новиот наслов, на ист начин, ние ќе ги комуницираме податоците на нашиот клиент, што во овој случај би бил AdSense, доколку годишниот приход надмине 3,000 евра.

Сомнежите обично се јавуваат кога ќе се случи да немаме регистрирано никаква економска активност претходно, и ајде да имаме веб-страница во кој користиме AdSense, било да е тоа блог, веб-страница, YouTube канал, социјална мрежа, ланец вести, меѓу другите; Па што остваруваат значителен приход од рекламите на AdSense.

Во вториот случај мора да знаеме дека вид на договор што го потпишуваме со компанијата Гугл што е сопственик на системот AdSenseТоа е договор за снабдувач на услуги за комерцијални услуги, тоа значи дека постои партија за купување, што е „Adsense“, која ни плаќа, и продажна партија, која е онаа што ја користи нашата веб-страница за рекламирање.

Со горенаведеното, јасно е дека станува збор за нашиот вид на економска активност, е рекламна активност, од таа причина мораш регистрирајте го во Агенцијата за даноци, во која треба да се регистрираме кога ќе започнеме договор со Google, а тоа е кога ја започнуваме активноста, без оглед на тоа дали сè уште не создаваме приход.

Приход од AdSense

Adsense, во своите политики по правило утврдува дека почнува да генерира приход од месецот откако ќе генерираме 100 долари месечно, Значи, во моментот во кој треба да ги правиме кварталните декларации, бидејќи не остваривме приход, декларацијата ќе се претстави како нула приход, бидејќи почнуваме да генерираме приход и пристигнува кварталната декларација, тогаш ќе ги пријавиме сите приход што го имавме во текот на тој квартал, и така натаму во идните изјави.

Во случајот на Гугл плаќач е Гугл ИрскаПоради ова, операциите што ќе ги најдеме е дека затоа што не е шпанска компанија, туку е компанија од Европската унија, ова не подлежи на ДДВ. Во тој случај, треба да го обработите регистрација во регистарот на оператори во рамките на заедницата преку образец 036.

По ова ќе генерираме обврска да презентираме квартално, како што споменавме порано, во специфичен модел наречен Образец 303 за порамнување на ДДВ и годишно a резиме преку модел 390. Покрај извршувањето на евиденција за издадени и примени фактури, кои мора да се чуваат најмалку во период од четири години, што е застареност на ДДВ.

Освен ова се должи и на презентирајте квартално со моделот 130 на фракционо плаќање на данок на доход на физички лица (IRPF), во кои ќе бидат наведени приходите добиени од рекламирање и трошоците што може да се наплатат во таа активност и на оваа разлика се пресметуваат 20% што е оној што мора да се плати во Министерството за финансии, а потоа се регулира во годишниот данок на изнајмување.

Од витално значење е да се запамети дека сите овие изјави секогаш мора да се даваат, дури и кога немаме никаков вид приход и не сме наплатиле или потрошивме ништо, во тој случај сметките ќе одат на нула, ништо нема да мора да се плаќа , но тие мора да бидат претставени слично.

Исто така, во случај да сте наплата или плаќање за некој надворешен давател, повеќе од 3000 евра годишно, треба да направите модел 347, што е за операции со трети лица.Приход од AdSense

Со социјалното осигурување, начинот на кој ќе се дефинира нашата економска активност ќе биде со Статутот на самовработен работник, ова се дефинира како физичко или правно лице кое извршува економска активност што е вообичаена, лична, директна и за профит.

Регистрирано е на овој начин кај социјалното осигурување бидејќи нашата економска активност се одвива редовно, веб-страницата на која имаме Adsense е јавна континуирано, тоа е наш имот што го прави личен и директен, овие карактеристики на нашиот вид на економска активност нè квалификуваат како а автономен работник.

Бидејќи сме регистрирани како самовработени во Социјалното осигурување, минималниот месечен трошок првично би бил 260 евра, сепак, можете да се одлучите за таканаречената паушална стапка, сè додека не сте биле регистрирани како самовработен работник во пет години погоре и немате вработени под ваша одговорност. Во овој случај, доколку се одлучите за паушална стапка, трошоците би биле околу 50 евра месечно во првите шест месеци, 130 евра месечно во следните шест месеци, 189 евра месечно за уште шест месеци и уште шест други ако вие сте под 30 години, одите по ова на нормалниот надомест од 260 евра месечно.

Друга околност за која може да се размисли пониски трошоци за регистрација на социјалното осигурување треба да работиме за некој друг, во тој случај можете да се одлучите за 50% намалување на сметката на самовработен работник, што би било случај за повеќето корисници на Adsense.

Бидете сигурни дека сте добро советувани

Приход од AdSense

За да се стави крај на написот, вреди да се спомене дека тие можат да бидат информирани со широк спектар на гласини за тоа како треба да се даваат изјави според случаи како што е Adsense, како што се, на пример, дека Ако не е достигната минималната плата, не е потребно да се регистрирате, тоа не е целосно точно. Па подобро да се обидеш бидете што е можно повнимателни со овие проблеми и подобро да го оставите тоа во рацете на експерт кој советува на најдобар начин со вашиот случај, за да може да се избегнат можните проблеми во иднина.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нилс dijo

  Ви благодариме што толку добро ја објаснивте темата во статијата. Понекогаш е тешко да се знае како правилно да се пријавува заработка преку Интернет.